Cztery utwory w polskim stylu na orkiestrę smyczkową; Siedem pieśni kurpiowskich na sopran i orkiestrę; Suita na orkiestrę smyczkową; Koncert na perkusję, harfę i orkiestrę smyczkową.
Urodzony w 1947 roku, wybitny współczesny kompozytor, organista i pedagog Stanisław Moryto, to postać wyjątkowo wszechstronna artystycznie. Profesor Moryto jest bowiem także współtwórcą narodowych instytucji kultury oraz skupionym na polskiej muzyce organowej wydawcą. Monograficzna płyta nagrana z muzykami Filharmonii Kameralnej w Łomży pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego przez sopranistkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział, harfistkę Annę Sikorzak-Olek i perkusistę Stanisława Skoczyńskiego, przynosi przegląd najnowszej twórczości orkiestrowej Stanisława Moryto. Znajdziemy tu miniatury smyczkowe, cykl pieśni nawiązujących do folkloru kurpiowskiego, suitę smyczkową oraz pełen instrumentalnych dialogów Koncert na perkusję, harfę i orkiestrę smyczkową.
Płytę otwiera cykl złożony z czterech krótkich, ujmujących lekkością i nasyconych elementami folkloru utworów, przygotowanych z myślą o orkiestrze smyczkowej. To kolejna okazja wysłuchania tej ilustracyjnej w klimacie muzyki, znanej z wcześniejszego (2013) nagrania białostockiej orkiestry Sinfonia Academica.
Odmienny charakter ma cykl siedmiu pełnych zadumy i nostalgii pieśni, nawiązujących stylistycznie do ludowych śpiewów regionu Kurpi. Pośród nich prawdziwym blaskiem lśnią: związana z obrzędem swatów lub zrękowin "Chtórandy Jasiul" oraz bardzo poruszająca żałobna pieśń "Na smentarzu mieszkać będę". W tym repertuarze świetnie prezentuje się doskonała śpiewaczka, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej i laureatka prestiżowej nagrody Fryderyk (2008), Anna Mikołajczyk-Niewiedział.
Najdłuższą częścią płyty jest wieńczący całość Koncert na perkusję, harfę i orkiestrę smyczkową z 2005 roku. To ze strony kompozytora powrót do formuły w której perkusja odgrywa ważną rolę, bowiem już w latach 80-tych powstały: "A tre" na dwa akordeony i perkusję, "Vers libre" na perkusję solo oraz "Per uno solo" na perkusję, a w roku 2000 pasyjny utwór: "Carmina Crucsis" na recytatora i perkusję. Trzyczęściowy koncert pełen jest fantazyjnej melodyki i nieoczekiwanych zwrotów. Potężne brzmienie orkiestry łomżyńskich filharmoników właśnie w tym utworze ma okazję ukazać wyjątkową siłę i moc.
Płyta poświęcona twórczości Stanisława Moryto wydana w 2017 roku przez wytwórnię DUX to wyjątkowa pozycja monograficzna, ukazująca ogromną wszechstronność jednego z najwybitniejszych w Polsce współczesnych kompozytorów.
Płyta ukazała się w lutym 2017 roku.
Robert Ratajczak
____________________________________________
Stanisław Moryto
CD 2016, DUX 1376
program:
Cztery utwory w polskim stylu na orkiestrę smyczkową:
1. Moderato affettuoso
2. Andante mesto
3. Larghetto drammatico
4. Presto, veloce
Siedem pieśni kurpiowskich na sopran i orkiestrę:
5. Chtórandy Jasiu!
6. Dziwcyno koralu
7. Pognała dziwcyna
8. Dziwujo sie ludzie
9. Przy dolinie
10.W tym sadzie
11.Na smentarzu mieszkać będę
Suita na orkiestrę smyczkową:
12.Largo
13.Allegro con moto
14.Moderato
15.Larghetto
16.Allegro con vigore
Koncert na perkusję, harfę i orkiestrę smyczkową:
17.Largo
18.Larghetto
19.Andante
wykonawcy:
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży (dyrygent: Jan Miłosz Zarzycki)
Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran
Anna Sikorzak-Olek - harfa
Stanisław Skoczyński - perkusja
_____________________________________________
Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.