Mimo, że w ostatnich latach saksofon kojarzony jest przede wszystkim z muzyką jazzową, warto pamiętać iż pierwotnie skonstruowany został jako instrument klasyczny. Jako taki właśnie opatentowany został w 1864 roku przez belgijskiego konstruktora i budowniczego instrumentów, Adolphe Saxa.
W roku 2014 z okazji przypadającej wówczas 200. rocznicy urodzin twórcy saksofonu, ukazał się wyjątkowy album nagrany przez Pawła Gusnara: "Saxophone Varie" uhonorowany nagrodą Fryderyka. Wyjątkowy instrumentalista proponuje kontynuację płyty opatrzoną dopiskiem: "Vol.2", na której znalazły się utwory takich współczesnych kompozytorów jak m.in. Paweł Łukaszewski i Krzysztof Herdzin. Paweł Gusnar gra na saksofonach: sopranowym i altowym z towarzyszeniem fortepianu lub skrzypiec, a większość kompozycji to fonograficzne premiery.
Na płycie dominuje nastrój relaksu i odprężenia, a wybrane utwory z dorobku siedmiu współczesnych kompozytorów polskich tworzą świetnie skonstruowaną pod względem dramaturgii całość.
Ostatnie 23 minuty płyty zmieniają nieco klimat albumu. Programowy cykl Krzysztofa Herdzina: "Bajkowe opowieści" to osiem neoklasycznych miniatur, charakteryzujących się prostotą i pogodną beztroską, jednak przedstawionych w wyrafinowanym i pełnym maestrii stylu. Z kolei wieńczący płytę utwór "Intercosmic" skomponowany przez wszechstronną artystkę Anne Marię Huszcza na zamówienie Centrum Nauki Kopernik, przenosi nas w klimat nowoczesnej muzyki elektronicznej, pełnej rozmaitych efektów dźwiękowych.
Myślę że płyta trafi w gusta wszystkich odbiorców preferujących charakterystyczne brzmienie saksofonu, bez względu na gatunkowe podziały i klasyfikacje.
Album ukazał się w lutym 2017 roku.
Robert Ratajczak
______________________________________________
Paweł Gusnar: Saxophone Varie Vol.2
CD 2016, DUX 1374
program:
Paweł Łukaszewski: Trinity Concertino
1. I Larghetto
2. II Agitato
3. III Largo
4. Weronika Ratusińska-Zamuszko: Impressions I
5. Paweł Łukaszewski: Aria
Marcin Tadeusz Łukaszewski: Gibberish & Babble - Suite in French Style
6. I Introduzione e Preludio
7. II Quasi danza Toccatin
8. III Canon
9. IV Notturno
10.V Rondeau
11.Andrzej Karałow: Geometria nocy
12.Benedykt Konowalski: Rafa koralowa
Krzysztof Herdzin: Bajkowe opowieści
13.Opowieść I
14.Opowieść II
15.Opowieść III
16.Opowieść IV
17.Opowieść V
18.Opowieść VI
19.Opowieść VII
20.Opowieść VIII
21.Anna Maria Huszcza: Intercosmic
muzycy:
Paweł Gusnar - saksofony
oraz:
Joanna Kawalla - skrzypce
Agnieszka Przemyk-Bryła, Marcin T. Łukaszewski, Andrzej Karałow, Krzysztof Herdzin - fortepian
_________________________________________
Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.