│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

28.6.22

Kornél Fekete-Kovács / Modern Art Orchestra: Foundations. Yamas and Niyamas /2020/

  Purvahuti – Morning prayer; Yamas; Ahimsa – Non-violence; Interlude #1; Satya – Truthfulness; Interlude #2; Asteya – Non-stealing; Interlude #3; Brahmacharya – Non-excess; Interlude #4; Aparigraha – Non-possess; Niyamas; Shaucha – Purity; Interlude #5; Santosha – Contentment; Interlude #6; Tapas – Self-discipline; Interlude #7; Svadhyaya – Self-study; Interlude #8; Ishvara Pranidhana – Surrender.


Urodzony w Budapeszcie saksofonista i kompozytor Kristof Bacso jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta oraz Konserwatorium Paryskiego i Berklee College of Music w Bostonie. Obecny na jazzowej scenie od końca lat 90-tych muzyk ma za sobą szereg występów zarówno w ramach światowych festiwali jazzowych (London Jazz Festival, Pescara Jazz Festival, Barcelona Jazz Festival), jak w słynnych prestiżowych klubach (Sunset, Sunside, Porgy and Bess). Jest artystą niezwykle wszechstronnym, doskonale odnajdującym się w mainstreamie, world music i muzyce współczesnej. Ma za sobą współpracę z takimi tuzami jazzowej sceny jak Eddy Henderson czy Chris Potter. Bacso prowadzi własne formacje w konstelacjach tria i kwartetu oraz współpracuje z Kwartetem Gabora Gado i Sekstetem Kálmána Oláha. jednym z największych wyzwań dla Kristofa Bacso jest zaangażowanie się w działalność big bandu Modern Art Orchestra. W roku 2014 ukazał się nagrany przez ten zespół album: ''Circular'' w całości wypełniony kompozycjami Bacsó.
Innym bardzo zaangażowanym w działalność Modern Art Orchestra muzykiem jest trębacz Kornél Fekete-Kovács. To właśnie on przygotował zainspirowany filozofią jogi program: "Foundations. Yamas and Niyamas", który w roku 2020 ukazał się pod postacią płyty. 
Fekete-Kovács szczegółowo zgłębił zawartość dwóch pierwszych członów ośmiu gałęzi jogi: Yama i Niyama, które w formie przystępnej dla Europejczyków stanowią rodzaj przewodnika po jogicznej egzystencji.
Powstała suita łączy w sobie elementy wschodniej kultury z jazzem i muzyką współczesną. Elementy etniczne, minimal music, elektronika i trans, napotykają pełne fantazji partie trąbki i saksofonu, tworząc wyjątkową fascynującą mieszankę. 
Nie jest to album, którego słuchać można przy okazji wykonywania innych czynności. To muzyka wymagająca ze strony słuchacza zaangażowania i skupienia. Tylko wówczas odkryjemy tkwiącą w niej moc i oddziałującą na umysł siłę.
Oprócz muzyków Modern Art Orchestra w poszczególnych utworach, usłyszymy też gości: wokalistkę Veronikę Harcsę, perkusistę Andrása Désa, gitarzystę Mártona Fenyvesi i pianistę Bélę Szakcsi Lakatosa.
Album ukazał się 7 sierpnia 2020.
Robert Ratajczak

_____________________________________________


Kornél Fekete-Kovács / Modern Art Orchestra
Foundations. Yamas and Niyamas
CD 2020, BMC Records BMC CD 297

program:
  1. Purvahuti – Morning prayer
  2. Yamas
  3. Ahimsa – Non-violence
  4. Interlude #1
  5. Satya – Truthfulness
  6. Interlude #2
  7. Asteya – Non-stealing
  8. Interlude #3 
  9. Brahmacharya – Non-excess
10. Interlude #4
11. Aparigraha – Non-possess
12. Niyamas
13. Shaucha – Purity
14. Interlude #5 
15. Santosha – Contentment
16. Interlude #6
17. Tapas – Self-discipline
18. Interlude #7
19. Svadhyaya – Self-study
20. Interlude #8
21. Ishvara Pranidhana – Surrender

personel:
Modern Art Orchestra
Kornél Fekete-Kovács –dyrygent, trąbka, flugelhorn, elektronika
Kristóf Bacsó – saksofony, flet
Dávid Ülkei – saksofon, klarnet
János Ávéd – saksofon, flet, bansuri
Balázs Cserta – saksofon, flet, klarnet, piccolo
Mihály Bajusznács – klarnety
Zoltán Bacsa, Gábor Subicz, Balázs Bukovinszki, Ferenc Magyar – trąbka, flugelhorn
Zoltán Varga – waltornia
Attila Korb, Gábor Barbinek, Miklós Csáthy, Nándor Kasza – puzony
Péter Kovács – tuba
Áron Komjáti – gitara
Gábor Cseke – fotrtepian
Ádám Bögöthy – kontrabas, gitara basowa
László Csízi – perkusja
gościnnie:
Veronika Harcsa – głos
Béla Szakcsi Lakatos – fortepian
András Dés – instr. perkusyjne, elektronika
Márton Fenyvesi – gitara, elektronika
_____________________________________________