│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

26.7.22

Moment's Notice Trio: Creation /2019/

I-VII.









Budapest Music Center już od ponad ćwierćwiecza promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej pod skrzydłami instytucji wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Obszerny i wciąż rozbudowywany katalog wytwórni, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.
Wytwórnię BMC Records w 1998 założył producent wielu węgierskich płyt z muzyką klasyczną, współczesną i jazzową, ale też znakomity puzonista i multiinstrumentalista László Gőz, wcześniej udzielający się w takich formacjach jak: 180, Brass Age, ESP, Interbrass, Budapest Big Band, Jazz+Az, czy wreszcie najbardziej z nich w Polsce znana Locomotiv GT.
Zaangażowanie w działalność Budapest Music Center oraz praca pedagogiczna, sprawiły iż w ostatnich latach László Gőz rzadziej pojawia się na scenie jako muzyk. Mimo to, ten znakomity artysta i aktywny animator muzyczny w 2015 roku utworzył Moment's Notice Trio, formację której muzyka opiera się w głównej mierze na swobodnej improwizacji. Trio zagrało szereg koncertów w Europie (także w Polsce) spotykając się z gorącym przyjęciem miłośników jazzu.
Jeden z występów Moment's Notice Trio odbył się 20 października 2017 roku w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. F.Liszta w Budapeszcie i właśnie nagrania z tego koncertu wypełniają wydany dwa lata później album "Creation".
Wraz z grającym na puzonie, trąbce basowej, okarynie i ...morskich muszlach László Gőzem, trio tworzą: György Kurtág Jr. (instr. klawiszowe, elektronika) i 
Miklós Lukács (cymbały).
Pierwszy z nich to syn wybitnego węgierskiego kompozytora, pianisty i nauczyciela muzyki kameralnej György Kurtága, z powodzeniem kontynuujący dzieło swego ojca. György Kurtág Jr. jest cenionym twórcą i wykonawcą muzyki współczesnej, publikowanej na płytach m.in. przez prestiżową wytwórnię ECM.
Z kolei Miklós Lukács jest dziś jednym z najbardziej znanych i wszechstronnych europejskich wirtuozów nieco zapomnianego instrumentu jakim są cymbały. Swój unikalny styl gry, muzyk zawdzięcza inspiracjom odwołującym się do współczesnej muzyki klasycznej, węgierskiego folkloru i jazzu. Cymbalista występował, bądź nagrywał płyty z takimi artystami jak m.in.: Charles Lloyd, Archie Shepp, Chris Potter, Steve Coleman, Herbie Mann, Uri Caine, Chico Freeman, czy Larry Grenadier i Eric Harland. Lukácsa usłyszeć możemy także na płytach Michaela Schiefela, Viktora Totha i Grzegorza Karnasa.
68-minutowy program albumu "Creation" wypełnia siedem niezatytułowanych form, będących wypadkową dźwiękowej fantazji powstającej pod wpływem chwili w wyniku spotkania się trzech wyjątkowych muzycznych osobowości.
Ekscytujące partie puzonu, emitujące dźwięk będący skrzyżowaniem fortepianu i harfy cymbały, oraz generowane elektronicznie dźwiękowe kurtyny i rozmaite, wymyślne efekty dodatkowe, tworzą wciągający klimatem dźwiękowy spektakl, pełen zmian tempa i nastroju. Muzyka Moment's Notice Trio wciąga i hipnotyzuje, bawi i przeraża.
Przyznam że przed zapoznaniem się z zawartością albumu, nieco obawiałem się tej płyty. Nie zawsze bowiem formy w pełni improwizowane podczas koncertu, sprawdzają się podczas słuchania ich w domowych warunkach. Jednak w przypadku "Creation", powstająca w czasie rzeczywistym muzyka László Gőza, Györgyego Kurtága Jr. i Miklósa Lukácsa, broni się pod każdym względem także w tej postaci.
Świetny album!
Album ukazał się 13 września 2019.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Moment's Notice Trio
Creation
CD 2019, BMC Records BMC CD 285

program:
1. I.
2. II.
3. III.
4. IV.
5. V.
6. VI.
7. VII.

personel:
László Gőz – puzon, trąbka basowa, okaryna, morskie muszle
György Kurtág Jr. – instr. klawiszowe, elektronika
Miklós Lukács  – cymbały
____________________________________________