28.1.23

RGG: Aura /2015/

 Adivinanza; W.R.U.; Letila Zozula; Walking Batterie Woman; Don't Give Up; Pulsar; Divisi; Without Eight; Encontros e Despesidas; Whirl; Arytmia; Fabula; Liryka śpiącego; Crucem Tuam.







Kiedy w roku 2013 trio RGG opuścił pianista Przemysław Raminiak, wielu miłośników jazzu z niepokojem postrzegało przyszłość formacji. Tymczasem kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk wraz z Łukaszem Ojdana, wzięli przysłowiowy "drugi oddech", a kolejne ich projekty potwierdziły nieustający potencjał i siłę muzyki RGG. Najpierw był album inspirowany twórczością Karola Szymanowskiego ("Szymanowski", 2013), później wydana przez prestiżową amerykańską wytwórnię Okeh Records płyta "Aura" (2015).
Wyjątkowość RGG polega na pełnej demokracji składu, w którym każdy muzyk w równej mierze decyduje o ostatecznym przekazie muzycznym i klimacie każdego z utworów. Formuła: fortepian-bas-perkusja, najczęściej kojarzona jest z pianistą i mniej lub bardziej kreatywnej towarzyszącej mu sekcji rytmicznej. Tymczasem od samego początku swej działalności RGG wypracowało własną, niepowtarzalną specyfikę bazującą na potencjale każdego z instrumentalistów.
Cechę tę dostrzeżemy także na "Aura", gdzie poza autorskimi kompozycjami muzyków znalazły się też zespołowe opracowania tematów "W.R.U." Ornette Colemana, "Walking Batterie Woman" Carli Bley, "Don't Give Up" Petera Gabriela, ukraińskiej melodii ludowej "Letila Zozula", oraz pieśni sakralnej "Crucem Tuam".
Muzyka RGG oscyluje wokół swobodnej formy osadzonej na pograniczu jazzu i muzyki współczesnej. W wielu utworach nie doszukamy się przewodniego tematu, za to szeroko eksponowane brzmienie i fakturę.
Ojdana, Garbowski i Gradziuk bawią się brzmieniem, grając oszczędnie a jednocześnie eksponując barwę i możliwości swoich instrumentów. Każdy z muzyków na zmianę przejmuje pierwszy plan w dowolnym momencie każdego z utworów.
"Aura" to album pełen filozoficznej zadumy i harmonii, będący kolejnym dowodem wyjątkowości RGG. To muzyka z najwyższej jazzowej półki, która doskonale pasuje do koncepcji, mającej w katalogu m.in. albumy  Sonny'ego Rollinsa, Dave'a Hollanda, Branforda Marsalisa, The Bad Plus, czy Reginy Carter, legendarnej wytwórni Okeh. Kolejnymi albumami RGG powróciło na krajowy rynek fonograficzny publikując tak znakomite albumy jak: "Memento" (2019), "Mysterious Monuments On The Moon" (2021) i "Endorfina" (2022). 
W czasie premiery albumu w wywiadzie dla magazynu Audio, Maciej Garbowski powiedział: "Aura" jest płytą, do której będzie się wracać, by odkrywać coraz to inne aspekty jazzowej kompozycji i improwizacji". Po upływie blisko ośmiu lat od ukazania się płyty, warto zweryfikować tę tezę jako jak najbardziej słuszną, bowiem album ciągle brzmi świeżo i odkrywczo, wciąż wywołując równie silne emocje.  
Album ukazał się 14 kwietnia 2015.
Robert Ratajczak (2023)


_________________________________________


RGG
Aura
CD 2015, Okeh 88875017602

program:
  1. Adivinanza
  2. W.R.U.
  3. Letila Zozula
  4. Walking Batterie Woman
  5. Don't Give Up (RGG Version)
  6. Pulsar
  7. Divisi
  8. Without Eight
  9. Encontros e Despesidas
10. Whirl
11. Arytmia
12. Fabula
13. Liryka śpiącego
14. Crucem Tuam

personel:
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
_________________________________________