│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

18.10.21

RGG: Mysterious Monuments On The Moon /2021/

Monuments I/II; Planet Lem; Moonray; Sixfold; Monuments III/IV; Vexations; Son Of A Prince; Monuments V-VII; Urantia; Reversed; Monument VIII.

 
 
 
 
 
Kiedy istniejące od 2001 roku trio RGG w 2013 roku opuścił pianista Przemysław Raminiak, wielu miłośników jazzu z niepokojem postrzegało przyszłość jednej z najciekawszych formacji jazzowych polskiego jazzu ostatnich lat.
Tymczasem kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk wraz z nowym pianistą i kompozytorem Łukaszem Ojdaną, wzięli przysłowiowy "drugi oddech", a kolejne ich projekty pod niezmienionym szyldem RGG potwierdziły nieustający potencjał i siłę formacji. Co więcej, okazało się iż najlepsze dokonania zespół miał dopiero przed sobą.
Najpierw był album inspirowany twórczością Karola Szymanowskiego ("Szymanowski", 2013), później wydana przez prestiżową wytwórnię Okeh Records płyta "Aura" (2015), a w 2019 roku w ramach kultowej serii „Polish Jazz” pod numerem 81 ukazał się album: "Memento".
W tzw. międzyczasie zespół miał okazję współpracować z takimi artystami jak saksofonista Evan Parker, puzonista Samuel Blaser, trębacz Verneri Pohjola czy wokalistka Anna Gadt, a każdy z muzyków RGG z powodzeniem realizował również poza ramami tria, własne autorskie projekty.
W roku 2021 przypada 20-lecie działalności RGG, a album "Mysterious Monuments On The Moon" jest znakomitym uczczeniem tego jubileuszu.
Ze względu na charakter płyta znakomicie wpisuje się też w obchody 100-lecia urodzin zmarłego w 2006 roku Stanisława Lema i ogłoszeniu roku 2021, rokiem wybitnego pisarza science-fiction.
15 nagrań wypełniających koncepcyjny album to zarówno rozbudowane kilkuminutowe utwory, jak będące rodzajem przerywników krótkie impresje, a centralną częścią płyty jest 8-częściowy improwizowany cykl "Monuments", jak czytamy w dołączonej do płyty książeczce zainspirowany wszechświatem, Księżycem i przestrzenią.
Poza improwizacjami i trzema kompozycjami Łukasza Ojdany ("Planet LEM", "Son of a Prince" i "Urantia"), muzycy sięgnęli po kompozycję Erika Satie "Vexations" i temat Artiego Shawa "Moonray".
Formuła: fortepian-bas-perkusja, najczęściej kojarzona jest z pianistą i mniej lub bardziej kreatywną sekcją rytmiczną. Tymczasem RGG od samego początku wypracowało własną formułę opartą na eksponowaniu potencjału każdego z instrumentalistów, w równej mierze decydujących o ostatecznym przekazie muzycznym i klimacie każdego z utworów. Pod tym względem na "Mysterious Monuments On The Moon" nic się nie zmieniło, a wręcz odnieść można wrażenie iż zespół w dążeniu do muzycznej demokracji sięgnął niemal absolutu.
Wobec poprzedniego albumu RGG, na "Mysterious..." mamy do czynienia z muzyką bardziej wyszukaną i pozornie mniej komunikatywną. Pozornie, bowiem gdy poświęci jej się trochę więcej uwagi, okaże się iż trafia w samo sedno naszych oczekiwań wobec tego wyjątkowego tria.
Melancholia i odrealnione senne impresje, ale też swego rodzaju motoryczność i sonorystyczne eksperymenty, czyli wszystko to dzięki czemu już od 20 lat RGG jest jednym z najciekawszych zjawisk polskiego jazzu.
Album ukazał się 18 września 2021.
Robert Ratajczak
 
_____________________________________________

 
 
RGG: Mysterious Monuments On The Moon
CD 2021, Music Corner Records VM 1002-CD

program:
  1. Monument I
  2. Monument II
  3. Planet LEM
  4. Moonray
  5. Sixfold
  6. Monument III
  7. Monument IV
  8. Vexations
  9. Son Of A Prince
10. Monument V
11. Monument VI
12. Monument VII
13. Urantia
14. Reversed
15. Monument VIII

personel:
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
 _____________________________________________