Kombinat; Gadające głowy; Układ sił; Sexy doll; Telefony; Biała flaga; Zawsze ty (klatka); Tak długo czekam (ciało); Sam na linie; Moja krew
[more]
Nigdy nie daruję sobie koncertu, na który z własnej woli się nie wybrałem. Był rok 2001, w Poznaniu odbywały się doroczne obchody związane z Imieninami ulicy Św. Marcin. Zawsze z tej okazji odbywają się też koncerty na świeżym powietrzu. Tego roku przed gmachem Poznańskiego Zamku wystąpić miał Grzegorz Ciechowski, a na dworze lało jak z cebra. Postanowiłem zostać w domu i posłuchać nowych płyt. Nie zdawałem sobie sprawy, iż koncert jaki sobie z czystego lenistwa i wygody odpuściłem, był zarazem ostatnim koncertem Grzegorza, który krótko później zmarł nagle przeżywszy zaledwie 44 lata. Pozostały mi płyty Grzegorza Ciechowskiego, zarówno te firmowane własnym nazwiskiem, bądź pseudonimem Obywatel GC, jak i te nagrane wraz z Republiką.
Polityka fonograficzna Republiki w pierwszym okresie działalności (1984-1986) i publikacji dwóch pierwszych (dla mnie osobiście: najlepszych) krajowych albumów: ''Nowe sytuacje'' (1983) i ''Nieustanne tango'' (1984), dostosowana była do realiów ówczesnego kulejącego w Polsce rynku plytowego. Single, a więc małe płyty winylowe w krajach szczycących się rozwiniętym przemysłem fonograficznym, najczęściej wydawane były jako tzw. ''piloty'' pełnowymiarowych albumów, bądź w celu wylansowania konkretnych nagrań w stacjach radiowych i dyskotekach (zarówno rozgłośnie radiowe jak i disc jockeye chętniej korzystali z wygodniejszych małych płytek niż 12-calowych longplayów). W Polsce natomiast jeszcze w latach 80-tych single stanowiły odrębne wydawnictwa, często w najmniejszym stopniu nie mające związku z płytami długogrającymi. Zespół Republika trzymał się zasady nie dublowania nagrań wydanych na małych płytach z repertuarem wypełniającym longplaye. W efekcie tego, po wejściu na rynek płyt CD, miłośnicy Republiki zdobywszy kompaktowe reedycje oficjalnych albumów zespołu nadal pozbawieni byli w swych kolekcjach nagrań pochodzących z trzech małych płyt wydanych na winylu przez wytwórnię Tonpress. A były to przecież naprawdę wielkie przeboje zespołu: ''Kombinat'', ''Gadające głowy'', ''Układ sił'' i ''Sexy doll'' z płytek wydanych w 1983 roku, oraz: ''Sam na linie'' i ''Moja krew'' z singla wydanego w roku, w którym zespół został na okres czterech lat rozwiązany (1986). Ciekawostką jest gościnny udział w dwóch ostatnich z wymienionych nagrań znanego jako wyśmienity skrzypek, założyciela i leadera grupy Krzak -Jana Błędowskiego, który gra tu na ...saksofonie tenorowym.
W roku 1993 wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na nieopublikowane na srebrnym krążku utwory Republiki, wytwórnia Sonic wydała płytę stanowiącą kompilację tych sześciu nagrań, uzupełniając ją o (również nie wydane dotąd) nagrania z sesji w warszawskim Studio M-1: z 1982 roku (''Telefony'' i ''Biała flaga'') oraz z roku 1985 (''Zawsze ty (Klatka)'' i ''Tak długo czekam (Ciało)'' -zarejestrowane podczas sesji w trakcie której doszło do rozłamu w grupie). Mimo, iż płyta ''82-85'' zestawiona została ściśle wg schematu mającego na celu publikację wcześniej nie wydanych w wersji cyfrowej utworów, stanowi doskonałą wizytówkę pierwszego etapu działalności Republiki i zarazem zbiór najpopularniejszych przebojów kwartetu na Liście Przebojów Trójki (siedem z dziesięciu nagrań tej płyty to ''numery jeden''!).
W roku 1990 zespół reaktywował się rozpoczynając od albumu ''1991'' (1991) zawierającego nowe wersje utworów z lat 80-tych, a kontynuując swą działalność fonograficzną płytą: ''Bez prądu'' (1993) z akustycznymi wersjami wcześniejszych kompozycji. Zarówno ten okres jak i późniejsza działalność Republiki nagrywającej kolejne płyty z premierowym materiałem (w zmienionym składzie z Leszkiem Biolikiem na basie, oraz m.in. z Jose Torresem i Kayah) nie wywołała już we mnie tylu emocji i zachwytów.
Niniejsza kompilacja wraz z płytami ''Nowe sytuacje'' (1983) i ''Nieustanne tango'' (1984), oraz dwiema pierwszymi solowymi płytami Grzegorza Ciechowskiego wydanymi przed reaktywacją Republiki w latach 90-tych (''Obywatel G.C.'', 1986 i ''Tak! Tak!'', 1988), to dla mnie najdoskonalsze dokonania Artysty, którego nie ma wśród nas od 2001 roku, lecz dzięki Muzyce, którą po sobie pozostawił pozostanie w naszych sercach na zawsze.
REPUBLIKA: 82-85 /CD 1993 (1982-1985), Sonic/
skład:
Grzegorz Ciechowski – wokal, fortepian, flet
Zbigniew Krzywański – gitara elektryczna, wokal
Paweł Kuczyński – gitara basowa, wokal
Sławomir Ciesielski – perkusja, wokal
gościnnie:
Jan Błędowski – saksofon
* * * * * * * * * *