│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

25.1.15

BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA & Alina MLECZKO: Sonatina für Alina /2014/

Sonatina für Alina; Differentia specifica. Una fantasia quasi tango; Sonata e-moll na saksofon altowy i smyczki; Anioły w Ameryce; Concerto per Sassofono Soprano e Archi.

[more]

Saksofonistka Alina Mleczko dała się poznać jako świetna solistka już w roku 1995 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od tej pory kariera instrumentalistki nabrała wyjątkowego tempa. Mleczko ma na swym koncie doskonale przyjęte albumy płytowe: ''Wiatr od Morza'', nominowane do Fryderyka płyty: ''Siesta'' i ''Fiesta'' oraz ''Saxophone''. Rok 2014 przyniósł kolejną płytę: "Sonatina für Alina'', której repertuar złożony jest z utworów specjalnie dla niej napisanych przez Pawła Mykietyna, Edwarda Sielickiego, Jerzego Derfela i Jacka Grudnia. Alinie Mleczko towarzyszy w nagraniach prestiżowa Baltic Neopolis Orchestra - szczecińska kameralna orkiestra smyczkowa, istniejąca od 2008 roku, współpracująca z tak wybitnymi postaciami jak m.in.: Richard Galliano, Krzysztof Penderecki, Mikołaj Górecki czy Paweł Łukaszewski. Kompozycję ostatniego z wymienionych: "Advent music'' z przełożoną fakturą z chóru na zespół instrumentalny, znajdziemy na wydanej, również w 2014 roku, płycie: ''Musica Sacra 5'' (2014). Nagrań dokonano w grudniu 2013 roku w zabytkowych wnętrzach ponad 700-letniego Klasztoru Cedynia, charakteryzujących się doskonałą akustyką.  "Sonatina für Alina" to pięć różnorodnych kompozycji, charakteryzujących się wielobarwnością i łatwą przyswajalnością również dla odbiorcy na codzień nieosłuchanego z klasycznymi formami. Utwór tytułowy skomponowany jeszcze w latach 90-tych przez, postrzeganego dziś jako twórca postmodernistyczny - Pawła Mykietyna, intryguje swym specyficznym klimatem i złożonością, stanowiąc doskonałe wprowadzenie do czekającej nas godzinnej uczty.
Skoczny charakter kompozycji Edwarda Sielickiego: ''Differentia specifica. Una fantasia quasi tango'', śmiało czerpie z estetyki tanga przeszczepiając ją w konwencję klasycznych rozwiązań.
Trzyczęściowa ''Sonata e-moll na saksofon altowy i smyczki'' Jerzego Derfela stanowiąca niejako oś całego albumu, to prawdziwy kalejdoskop dźwiękowy, zgrabnie złożony z motywów czerpiących w równej mierze z klasycznych wzorców jak i muzyki klezmerskiej (część III: ''Rondo. Allegro giocoso'').
Poza utworem jaki posłużył za tytuł całego albumu, na płycie znajdziemy jeszcze jedną kompozycję Pawła Mykietyna. Przepiękny temat: ''Anioły w Ameryce'', skomponowany pierwotnie dla potrzeb spektaklu teatralnego, zabiera nas na 7 minut do świata pełnego wrażliwego ciepła i niemal intymnych uczuć. Sam kompozytor wykonywał ten temat pierwotnie na oboju chińskim, tutaj słyszymy tę miniaturkę pięknie opracowaną przez Jerzego Cembrzyńskiego na saksofon sopranowy i smyczki. Alina Mleczko i szczecińscy kameraliści nadali wciągającej aurze tego smutnego motywu, wyjątkowej magii, czyniąc w tej interpretacji ''Anioły'' utworem jeszcze bardziej przejmującym.
Kończące płytę ''Concerto per Sassofono Soprano e Archi'' Jacka Grudnia, to bodaj najbardziej ilustracyjny w przekazie fragment albumu. Nic dziwnego, wszak kompozycja wyszła spod pióra znakomitego twórcy muzyki teatralnej i filmowej, jakiego znamy choćby z pięknej oprawy takich spektakli jak m.in.: ''T.E.O.R.E.M.A.T'' Grzegorza Jarzyny i ''Korzeniec'' wg powieści Zbigniewa Białasa czy muzyki do filmu Grzegorza Zglińskiego: ''Cała zima bez ognia'' (2004).
To płyta niezwykle ujmująca estetyką całości złożonej z poruszających i wciągających każdą frazą kompozycji. Zarówno solistka jak i szczecińska Baltic Neopolis Orchestra, grają z wielką pasją i zaangażowaniem, a ze względu na specyfikę właściwą brzmieniu saksofonu, oraz formę kompozycji umieszczonych na albumie: "Sonatina für Alina", płytę tą poleciłbym także miłośnikom jazzu, dla których okazać się może nośnikiem wielu nowych fascynujących wrażeń.
Płyta ukazała się 12 listopada 2014 roku


Robert Ratajczak


o płycie przeczytasz również: TUTAJ


_____________________________________________________________________________________


 BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA & Alina MLECZKO: Sonatina für Alina /CD 2014, DUX/
Sonatina für Alina; Differentia specifica. Una fantasia quasi tango; Sonata e-moll na saksofon altowy i smyczki: Allegro ma non tanto, Largo, Rondo. Allegro giocoso; Anioły w Ameryce; Concerto per Sassofono Soprano e Archi.


muzycy:
Alina Mleczko - saksofon
Baltic Neopolis Orchestra (koncertmistrz: Tomasz Tomaszewski):
Filip Lipski, Maciej Musiał, Edyta Karpińska, Maksym Dondalski - I skrzypce
Łukasz Górewicz, Izabela Milewska, Aleksandra Bogacka-Pajdzik, Paulina Wąsik - II skrzypce
Emilia Goch, Dawid Pajdzik, Wojciech Mazur - altówki
Dariusz Dudziński, Piotr Więcław, Tomasz Szczęsny - wiolonczele
Michał Mischke - kontrabas


_____________________________________________________________________________________


opisy innych płyt z katalogu DUX: