│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

15.5.15

Stanisław Kierner - Michał Rot: Franz Schubert - Winterreise /2014/


Gute Nacht; Die Wetterfahne; Gefrorne Thränen; Erstarrung; Der Lindenbaum; Wasserfluth; Auf dem Flusse; Rückblick; Irrlicht; Rast; Frühlingstraum; Einsamkeit; Die Post; Der greise Kopf; Die Krähe; Letzte Hoffnung; Im Dorfe; Der stürmische Morgen; Täuschung; Der Wegweiser; Das Wirtshaus; Mut!; Die Nebensonnen; Der Leiermann.


"Winterreise" ("Podróż zimowa") jest drugim po "Pięknej młynarce" cyklem pieśni napisanych przez Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera. Cykl został ukończony w 1828 roku przez umierającego Schuberta i jako całość stanowi jedną z najbardziej przejmujących muzycznych opowieści znanych melomanom. Cierpiący kompozytor odnalazł ujście swych emocji w formie opowiadającej o mężczyźnie odrzuconym przez ukochaną, jego cierpieniu i uczuciu niesprawiedliwego zranienia, czy bolesnym, z perspektywy aktualnej rzeczywistości, wspomnieniom dobrych czasów. Już pobieżna lektura tytułów poszczególnych pieśni wskazuje na raczej mało optymistyczną formę cyklu: "Zamarznięte łzy" ("Gefrorne Thränen"), "Odrętwienie" ("Erstarrung"), "Samotność" ("Einsemkeit") czy "Ostatnia nadzieja" ("Letzte Hoffnung").
To muzyka mroczna i przejmująca, wyrażająca ogrom bólu i cierpienia. Paradoksalnym zdaje się fakt, iż niewątpliwie do ciężaru jej przekazu przyczyniła się śmiertelna choroba kompozytora, której uległ w wieku zaledwie 31 lat.
W utworach doszukamy się wielu zakamuflowanych alegorii, jak np. porównanie zmienności losu do łopoczącej na wietrze chorągiewki  ("Wetterfahne"), czy spływających łez, do nurtu górskiego potoku ("Wasserfluth"). Franz Schubert doskonale oddał charakter tekstów poprzez odpowiednią formę melodii, jaka w dużej mierze przyczynia się do silniejszego zaakcentowania konkretnych przekazów zakletych w tekstach Wilhelma Müllera.
Na niniejszej płycie wydanej w przepięknej okładce ozdobionej fotografiami Adama Chodakowskiego, mamy do czynienia z doprawdy zachwycającymi interpretacjami młodych łódzkich artystów.
Za fortepianem w sali koncertowej Akademi Muzycznej w Łodzi zasiadł wyśmienity pianista Michał Rot, mający na koncie wiele nagród i wyróżnień jak choćby II nagroda i nagroda specjalna podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej czy Nagroda dla Najlepszego Pianisty w ramach XVII Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria).
Z fortepianem pięknie współbrzmi baryton występującego na scenie od 18 roku życia - Stanisława Kiernera. Artysta, podobnie jak akompaniujący mu Michał Rot, jest absolwentem Łódzkiej Akademii Muzycznej i poszczycić się może takimi wyróżnieniami w swej biografii jak: I nagroda i trzy specjalne w Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2003), I nagroda Międzynarodowego Konkursu  Kameralnego w Łodzi (2004) czy I nagroda i nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej w Nowym Sączu (2005 i 2007).
Artyści w repertuarze "Winterreise" Schuberta robią wrażenie doskonale dopasowanego tandemu, wzajemnie się uzupełniającego i świetnie oddającego specyficzny klimat tych zimowych pieśni.
Michał Rot doskonale operuje klimatem, potrafiąc swym przekonującym akompaniamentem wyraźnie zaakcentować atmosferę grozy i przerażenia (np. "Gefrorne Thranen", "Auf dem Flusse" i "Der greise Kopf"), jak i dosadnie wyrazić emocje poprzez pełne energii szybkie tempo ("Erstarrung", "Ruckblick"). Niejednokrotnie to właśnie dźwięki fortepianu odpowiadają za ostateczny przekaz pieśni. Tak jest choćby w trakcie "Einsamkeit", gdzie to właśnie klawisze miarowo i jednostajnie budują napięcie.
Baryton Stanisława Kiernera brzmi czysto, a operowe inklinacje artysty w przypadku tego szczególnego cyklu, sprawdzają się doskonale. Wszak mamy do czynienia z kapitalnym odtwórcą roli Escamillo w "Carmen" Bizeta, czy Ramiro w "Godzinie hiszpańskiej" Ravela.
Jedno z najbardziej przejmujących dzieł muzyki klasycznej jakim, jest skomponowany niemal na łożu smierci, przez Schuberta cykl "Winterreise", doczekało się doprawdy wyjątkowej, mistrzowskiej a jednocześnie emanującej świeżością, interpretacji.
Płyta ukazała się w marcu 2015 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________________

 
Stanisław Kierner - Michał Rot: Franz Schubert - Winterreise 
CD 2014, DUX 1204

program:
1.  Gute Nacht
2.  Die Wetterfahne
3.  Gefror’ne Thränen
4.  Erstarrung
5.  Der Lindenbaum
6.  Wasserfluth
7.  Auf dem Flusse
8.  Rückblick
9.  Irrlicht
10.Rast
11.Frühlingstraum
12.Einsamkeit
13.Die Post
14.Der greise Kopf
15.Die Krähe
16.Letzte Hoffnung
17.Im Dorfe
18.Der stürmische Morgen
19.Täuschung
20.Der Wegweiser
21.Das Wirtshaus
22.Muth!
23.Die Nebensonnen
24.Der Leiermann

personel:
Stanisław Kierner - baryton
Michał Rot - fortepian

_________________________________________________

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.