Chroniques pour piano op. 30; Polyptyque dit "du diamant" pour quatuor a cordes op. 28; Charade (sur un theme d'Henri Dutilleux) pour violoncelle et accordeon op. 29; Artefact pour clarinette, violon, violoncelle et piano op. 11.
[more]
Urodzony w 1974 roku francuski kompozytor - samouk Olivier Penard w swej twórczości łączy fascynacje tak odległymi od siebie postaciami jak Maurice Ravel, Igor Strawiński czy John Williams. Inspiruje go także literatura spod znaku prozy Edgara Allana Poe i Hermanna Hesse oraz studium Pisma Świętego. Muzyka wykreowana dzięki otwartej na najróżniejsze odcienie sztuki, wrażliwości Penarda, zostaje coraz bardziej dostrzegana na świecie plasując jej twórcę w gronie najciekawszych współczesnych postaci muzycznych w Europie. Dostrzeżemy w niej skrzyżowanie współczesnej muzyki klasycznej z estetyką muzyki filmowej i ilustracyjnej oraz jazzem, a wszystko to nasączone jest wyraźnym posmakiem francuskiego baroku. Po utwory Oliviera Penarda chętnie sięgają rozmaici wykonawcy pośród których warto wymienić choćby National Orchestra of Montpellier, Divertimento Orchestra czy zespół wokalny Benjamina Brittena.
Program albumu "Chroniques" wydanego przez wytwórnię DUX ułożony został starannie i koncepcyjnie. Tytułowe "Kroniki", będące cyklem siedmiu fortepianowych miniatur, stanowią tu niejako temat przewodni całego albumu przeplatany "Poliptykiem zwanym "diamentowym" na kwartet smyczkowy, "Szaradą" na wiolonczelę i akordeon oraz "Artefaktem" na klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Ułożenie materiału zarówno pod względem klimatu jak różnorodności instrumentarium, sprawia iż albumu "Chroniques" słucha się doprawdy w wyjątkowy sposób, nie pozwalający na oderwanie się od głośników przez całe 75 minut. Każda kolejna minuta tej płyty, tematycznie osnutej dzięki utworowi tytułowemu wokół różnych etapów miłości, wzmaga niepohamowane pragnienie poznania kolejnych części tej fascynującej dźwiękowej opowieści. Tej płyty słucha się w podobny sposób jak czyta fascynującą książkę, której nie można odłożyć na półkę bez ukończenia lektury.
Zmysłowe i jasne harmonie, potężna energia i specyficzna dramaturgia, to niewątpliwe zalety tego wyjątkowego albumu. Nie jest to pierwsza płyta z muzyką Oliviera Penarda wydana przez wytwórnię DUX; w roku 2014 ukazał się album Ensemble Contraste: "Midsummer Phantasy", na którym znalazły się też kompozycje Henry'ego Purcella i Francka Bridge.
Album ukazał się w lipcu 2015.
Robert Ratajczak
o płycie przeczytasz również: TUTAJ
plytę kupisz: TUTAJ
____________________________________________________________________
Olivier Penard - Chroniques /CD 2015, DUX 1112/
program:
Chroniques pour piano op. 30:
1. I Stupeur
2. II Desordres
Polyptyque dit "du diamant" pour quatuor a cordes op. 28:
3. I Noces de lumiere
4. II
5. III Intermede
6. IV Fruit des etoiles
7. V
Chroniques pour piano op. 30:
8. III Un regard
9. IV Eclats
10.Charade (sur un theme d'Henri Dutilleux) pour violoncelle et accordeon op. 29
Chroniques pour piano op. 30:
11.V Paralysie
12.VI Un sourire
Artefact pour clarinette, violon, violoncelle et piano op. 11:
13.I Ouverture
14.II Scherzo-Rondeau
15.III Interlude nocturne
16.IV Rhapsodie jazz
17.Chroniques pour piano op. 30: VII Romance
personel:
Jean-Marc Fessard - klarnet
Dana Ciocarlie, Jonas Vitaud - fortepian
Philippe Bourlois - akordeon
Quatuor Debussy:
Christophe Collette, Marc Vieillefon - skrzypce
Vincent Deprecq - altówka
Fabrice Bihan - wiolonczela
____________________________________________________________________
opisy innych tytułów z katalogu DUX: