│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

5.11.15

Magic Moments 8 - Sing Hallelujah /2015/

Mighty Sam McClain / Knut Reiersrud: Too Proud; Torsten Goods / Robert Di Gioia / Tim Lefebvre / Wolfgang Haffner: Sing Hallelujah; Ida Sand / Nils Landgren: Hey Hey, My My; Solveig Slettahjell / Knut Reiersrud / In The Country: Borrowed Time; Rudresh Mahanthappa: Bird Calls #1; Natalia Mateo: I Put A Spell On You; Frank Woeste / Youn Sun Nah: The Star Gazer; Caecilie Norby / Lars Danielsson: Liberetto Cantabile; Dieter Ilg / Rainer Bohm / Patrice Heral: Adagio; Wolfgang Haffner / Max Mutzke: Piano Man; Romain Collin: 99; Kalle Kalima Trio: Ghost Riders In The Sky; Randi Tytingvag: Steady-going; Iiro Rantala / Jukka Perko: Just Say I Love Her; Regis Gizavo / Nguyen Le: South Africa; Iiro Rantala: Imagine.

[more]

To już ósma część serii prezentującej nagrania wybrane z bogatego katalogu jednej z najważniejszych niezależnych europejskich wytwórni płytowych jaką jest ACT. Tym razem hasłem zestawu nagrań wybranych przez szefa i założyciela wytwórni - Siggiego Locha jest "Sing Hallelujah" - tytuł utworu pochodzącego z przebojowej płyty Torstena Goodsa.
W 16 nagraniach wypełniających ponad 70-minutowy krążek znajdziemy elementy soul, gospel i bluesa, a wszystko to podane w wykwintnym jazzowym sosie.
Program otwiera nagranie z ostatniej płyty zmarłego w czerwcu 2015 roku amerykańskiego wokalisty Mighty Sama McClaina, nagranego wraz z gitarzystą Knutem Reiersrudem. Mighty Sam McClain należał do elitarnego grona twórców nurtu southern soul-bluesa w latach 60-tych. Przez pół wieku artysta koncertował w najbardziej legendarnych klubach i prestiżowych salach koncertowych. Płyta "Tears Of The World" (2015), z której pochodzi zamieszczona w tym zbiorze kompozycja Carlene Carter: "Too Proud", to połączenie tego co najlepsze w muzyce soul, funk, r'n'b i bluesie.
Tytułowy utwór "Sing Hallelujah" to piosenka Mike'a Settle z porywającą dźwiękowymi barwami solówką gitary śpiewającego ją Torstena Goodsa, o którym krytycy mawiają iż: "gra na gitarze jak George Benson, śpiewa jak Frank Sinatra, a komponuje jak Joe Sample". Krążek "Thank You Baby!" (2015), z którego pochodzi ten utwór, nagrany został w legendarnym studio Hansa w Berlinie, a zarejestrowany został w czteroosobowym składzie z pianistą Roberto Di Gioią, wyjątkowym basistą z tria Michaela Wollny'ego - Timem Lefebvre i perkusistą jaki zagrał dotąd na ponad czterystu (!) albumach firmowanych przez największe nazwiska współczesnej muzyki improwizowanej - Wolfgangiem Haffnerem.
Z płyty szwedzkiej wokalistki Idy Sand: "Young At Heart" (2015), poświęconej twórczości obchodzącego w 2015 roku swe 70-te urodziny Neila Younga, wybrano: "Hey Hey, My My". W realizacji płyty artystkę wsparli doskonale sprawdzeni i po części współpracujący z nią muzycy, z producentem płyty, puzonistą i wokalistą Nilsem Landgrenem na czele.
Kolejny damski głos na płycie należy do Solveig Slettahjell, jednej z wiodących europejskich wokalistek jazzowych. Jej przyjaźń z pianistą i kompozytorem Mortenem Qvenildem zaowocowała wieloma wspólnymi i niezapomnianymi występami, jakie dotąd mieli okazję poznać jedynie bezpośredni świadkowie ich koncertów. W kwietniu 2015 roku udało się zorganizować sesję nagraniową w Oslo (Rainbow Studio), na którą Qvenild zaprosił muzyków od dwunastu już lat współtworzących z nim trio In The Country: basistę Rogera Arntzena i perkusistę Pala Hauskena. Przysłowiową "kropką nad i" tej sesji jest piąty muzyk zaproszony na sesję - gitarzysta Knut Reiersrud. Połączenie subtelnie frazującego i delektującego się każdą nutą głosu Solveig Slettahjell z bluesową gitarą pełną etnicznych wpływów oraz z brzmieniem tria In The Country, generującego zaskakujące rytmiczne akcenty i cały wachlarz cudnych dźwięków, przyniosło doprawdy hipnotyzujący efekt. Próbkę tego co znajdziemy na albumie: "Trail of Souls" (2015) znajdziemy pod numerem 4.
Pierwszym nagraniem instrumentalnym jest utwór saksofonisty altowego, kompozytora i producenta Rudresha Mahanthappy, jednego z najbardziej innowacyjnych młodych muzyków i kompozytorów posiadających swą własną koncepcję postrzegania jazzu, z powodzeniem zaszczepiającego kulturę swego indyjskiego pochodzenia w muzykę improwizowaną. Swój najnowszy album: ''Bird Calls'' (2015) alcista zdecydował się poświęcić muzykowi jaki wywarł na niego (jak sam deklaruje) największy wpływ - Charliemu ''Bird'' Parkerowi.
Kolejna śpiewająca Pani w tym muzycznym kalejdoskopie to urodzona w Polsce Natalia Mateo, którą słyszymy w standardzie: "I Put A Spell On You" pochodzącym z albumu: "Heart Of Darkness" (2015). Artystka dysponuje wyjątkowym głosem o krystalicznej barwie i swego rodzaju kobiecej kruchości i wrażliwości. Piosenki śpiewane przez Natalię Mateo, ''Frankfurter Allgemeine'' określił mianem: "Jazzowych kwiatów o głębokich korzeniach". Trudno o bardziej trafne określenie dla utworów w tak wspaniały sposób łączących w sobie tradycję i nowoczesność.
Kolejna piosenka w programie składanki: "Sing Hallelujah" to autorskie wykonanie wraz z muzykami towarzyszącymi: "The Star Gazer", kompozycji urodzonego w Hannoverze pianisty Franka Woeste i wokalistki Youn Sun Nah.
Jeden z najpopularniejszych skandynawskich muzyków - kontrabasista, wiolonczelista, gitarzysta i kompozytor Lars Danielsson zachwycił nas w ostatnich latach albumami: "Liberetto" (2012) i wydaną dwa lata później jego kontynuacją "Liberetto II" (2014). Tu poznajemy nową wersję tematu "Liberetto" nagraną w formule jazzowej ballady w duecie z małżonką muzyka, obdarzoną wyjątkowym głosem i ujmującym darem interpretacji wokalistką Caecillie Norby. Ta wersja zatytułowana "Liberetto Cantabile" pochodzi z płyty: "Just The Two Of Us" (2015).
Na okładce płyty: "Mein Beethoven" (2015) jednego z najbardziej cenionych kontrabasistów w Europie Dietera Ilga znajdziemy takie oto stwierdzenie: ''bez Beethovena dzisiejsza muzyka brzmiałaby inaczej. Także jazz''. Pięknie i ujmująco brzmi drugie instrumentalne nagranie włączone do programu tej kompilacji, którym jest jazzowa interpretacja beethovenowskiego "Adagio".
Zaśpiewane przez dysponującego wyjątkową barwą głosu Maxa Mutzke i ozdobione świetną partią fortepianu: ''Piano Man'', Billy'ego Ecksteina i Sida Kullera, doskonale odnajduje się w konwencji współczesnego bluesa. Nagranie to firmuje nazwisko znakomitego niemieckiego perkusisty i kompozytora Wolfganga Haffnera, któremu w ostatnich latach przyświeca sprawdzająca się doskonale dewiza: "Nie postrzegam dziś samego siebie jako wyłącznie perkusistę, lecz jako uniwersalnego muzyka. Komponuję, organizuję, znajduję i wprowadzam do muzyki nowe dźwięki. To moja misja". Blues "Piano Man" pochodzi z albumu: "Kind Of Cool" (2015).
''Press Enter'' (2015) to czwarty album urodzonego we Francji, młodego pianisty i kompozytora Romaina Collina nagrany w październiku 2013 roku w Nowym Jorku. Romain Collin to muzyk doprawdy wyjątkowy, potrafiący zgrabnie połączyć innowacyjne rozwiązania z jednoczesnym zachowaniem szacunku dla tradycji i jest przykładem artysty, który zachwycając orzeźwiającymi pomysłami i intrygującym ''sound designem'', od początku do końca zapewnia konserwatywnemu odbiorcy poczucie bezpieczeństwa i gwarancję iż pewne reguły nie zostaną tu naruszone. Płytę "Press Enter" na tej kompilacji reprezentuje transowa instrumentalna miniaturka ''99''.
Następnym instrumentalnym fragmentem płyty jest słynny westernowy temat Stana Jonesa: "Ghost Riders In The Sky" zagrany przez trio fińskiego gitarzysty Kalle Kalimy.
Klimat country niezauważalnie przechodzi w folk, gdy słuchamy kolejnej piosenki jaką jest zawadiacka ballada "Steady-going" otwierająca płytę: "Three" (2015) 35-letniej norweskiej piosenkarki i poetki Randi Tytingvag. W nagraniu tej akustycznej płyty, wzięli udział wieloletni współpracownicy i przyjaciele Randi Tytingvag: gitarzyści Dag Sindre Vagle i Erlend Aasland, jacy zapewnili piosenkom folkowo-bluesową oprawę osiągniętą poprzez zastosowanie rozmaitych gitar, banjo i cavaquinho (rodzaj ukulele) oraz preparowanym dźwiękom fortepianu.
47-letni saksofonista Jukka Perko dysponuje charakterystycznym, lirycznym i pełnym swoistej elegancji tonem, doskonale oddającym zarówno nordycką melancholię jak i siłę bebopu. Pianista Iiro Rantala z kolei, to wirtuoz potrafiący doskonale naznaczyć drzemiącą w nim fascynację stylem Keitha Jarretta, własnym piętnem i nadać każdej interpretacji dominującą indywidualną nutę. Jak grają razem przekonać się możemy słuchając tematu "Just Say I Love Her" "wyciętego" z ich wspólnego albumu "It Takes Two To Tango" (2015). Perko i Rantala zachwycają nie tylko niecodzienną wirtuozerią i zdolnością w kreowaniu wyjątkowej muzycznej konsolidacji, ale także wyczuwalnym niemal w każdym dźwięku pełnym zaangażowaniem i szczerością wyrazu.
Egzotyczna konfiguracja tworzona przez akordeonistę samouka - Regisa Gizavo z Madagaskaru i wietnamskiego mistrza gitary - Nguyena Le zaowocowała wspólnym występem 13 stycznia 2015 roku w Berlińskiej Filharmonii. Razem muzyków tych słyszymy w kompozycji Gizavo, śpiewającego w swym rodzimym języku: "South Africa", a cały koncert opublikowany został na płycie: "Jazz at Berlin Philharmonic IV: Accordion Night" (2015).
Trudno o lepsze zakończenie całego tego kompilacyjnego albumu! Na koniec mamy okazję zasłuchać się w przepiękną interpretację tematu Johna Lennona: "Imagine", za którą kryje się pianista Iiro Rantala. Podstawowa linia melodyczna ozdobiona jest ornamentem złożonym z wielu dodatkowych elementów tworzących kapitalną dramaturgię. Mimo iż jest to temat ukochany przez wielu rozmaitych pianistów jacy od 35 lat wyjątkowo chętnie po niego sięgają, Rantali udało się wykreować aranżację doprawdy ujmującą i niemal odkrywczą. Nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po cały album poświęcony przez Iiro Rantalę twórczości Johna Lennona: "My Working Class Hero" (2015).
"Magic Moments 8 - Sing Hallelujah" to świetna wizytówka wytwórni ACT anno domini 2015, a zarazem wspaniały przewodnik po najnowszej ofercie fonograficznej (do wydawnictwa dołączono 84-stronnicowy katalog płyt). Poza tym, płyty jako całości - najzwyczajniej doskonale się słucha. Brawo!
Album ukazał się 28 sierpnia 2015.


Robert Ratajczak


____________________________________________________________________


 dystrybucja:


Magic Moments 8 - Sing Hallelujah /CD 2015, ACT 9599-2/


program:
1.  Mighty Sam McClain / Knut Reiersrud: Too Proud
2.  Torsten Goods / Robert Di Gioia / Tim Lefebvre / Wolfgang Haffner: Sing Hallelujah
3.  Ida Sand / Nils Landgren: Hey Hey, My My
4.  Solveig Slettahjell / Knut Reiersrud / In The Country: Borrowed Time
5.  Rudresh Mahanthappa: Bird Calls #1
6.  Natalia Mateo: I Put A Spell On You
7.  Frank Woeste / Youn Sun Nah: The Star Gazer
8.  Caecilie Norby / Lars Danielsson: Liberetto Cantabile
9.  Dieter Ilg / Rainer Bohm / Patrice Heral: Adagio
10.Wolfgang Haffner / Max Mutzke: Piano Man
11.Romain Collin: 99
12.Kalle Kalima Trio: Ghost Riders In The Sky
13.Randi Tytingvag: Steady-going
14.Iiro Rantala / Jukka Perko: Just Say I Love Her
15.Regis Gizavo / Nguyen Le: South Africa
16.Iiro Rantala: Imagine


_____________________________________________________________________


 


opisy płyt, z których skompilowano zestaw:


    


     


   


opisy innych płyt z katalogu ACT: