│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

18.12.15

KAOS PROTOKOLL: Questclamationmarks /2015/

Levitate; Good Morning Krasnoyarsk!; Wrong Band; Mr. Kobayashi; Pathos Ratlos; Ein Stuck zum Mitsingen; The White Forest and the Dancing Vodka; In the Secret City; Maybe You; 108 Cafe; Wiegelied.

[more]

Określenie "elektroniczny punk jazz" podawane w materiałach prasowych szwajcarskiego tria Kaos Protokoll chyba najlepiej definiuje muzykę wypełniającą drugi album zespołu o wdzięcznym tytule: "Questclamationmarks".
Zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy saksofonisty Marka Stuckiego, basisty Benedikta Wielanda i perkusisty Flo Reichle'a. Innowacyjna propozycja wspieranej efektami elektronicznymi muzyki, czerpiącej w równej mierze z dorobku jazzu jak z agresywnego rocka, zyskała ogromne uznanie podczas widowiskowych koncertów zespołu. Już w roku 2012 światło dzienne ujrzał pierwszy album Kaos Protokoll: "Quick & Dirty", a trio zapraszano na koncerty m.in. do Niemiec, Austrii, Francji, Włoch, Rosji i na Ukrainę, gdzie każdy występ kończył się gromkimi owacjami tamtejszej publiczności.
W kwietniu 2015 roku rozproszeni po świecie Szwajcarzy (Paryż, Nowy Jork, Berlin) spotkali się w polskim studio RecPublica w Lubrzy by pod kierunkiem brytyjskiego kompozytora i multiinstrumentalisty Django Batesa (znanego m.in z współpracy z Joachimem Kuhnem, Billem Brufordem i Iainem Ballamy) zarejestrować materiał na omawianą w tym miejscu płytę.
Zbiór jedenastu fragmentów tworzy jedną 50-minutową całość, skomponowaną kolektywnie przez troje artystów, a gościnnie w jedynym utworze ("Pathos Ratlos") własny tekst rapuje znany od kilkunastu lat w Szwajcarii, klubowy performer Basil Anliker (Baze).
Mogą irytować niektóre rozwiązania zaszczepiane do muzycznej formuły, jak choćby quasi-kabaretowe przyśpiewywania podczas "Ein Stuck zum Mitsingen" (ozdobionego bądź co bądź świetną, jadowitą niemal, free jazzową partią saksofonu) i "Maybe You", czy przesadna wręcz surowość brzmienia granicząca ze specyfiką właściwą nagraniom demo.
Na uwagę zasługuje przedostatni fragment płyty: "108 Cafe" pełen ciekawych pomysłów, zdominowany przez fajną partię saksofonu podaną na tle interesującej partii basu i synkopującej perkusji i stylowe zakończenie całego albumu: "Wiegenlied" (świetna melodica!). Szkoda że to tylko 8 minut całego albumu.
Nartłok nagromadzonych stylistyk zawartych na płycie może przyprawić jazzowego odbiorcę o niestrawność. Jednak jak każdy muzyczny  eksperyment, tak i nowa propozycja szwajcarskiego trio zyska tyle samo zwolenników co przeciwników.
"Questclamationmarks" to rodzaj zabawy w drastyczne łączenie z sobą form free jazzu, punk rocka, hip hopu, dubu, funku i elektroniki. Na ile wartej uwagi - oceńcie sami.
Album ukazał się 13 listopada 2015.


Robert Ratajczak


o płycie przeczytasz również: TUTAJ


____________________________________________________________________


 


KAOS PROTOKOLL: Questclamationmarks
CD 2015, Prolog Records PRCD002


program:
1.  Levitate
2.  Good Morning Krasnoyarsk!
3.  Wrong Band
4.  Mr. Kobayashi
5.  Pathos Ratlos
6.  Ein Stuck zum Mitsingen
7.  The White Forest and the Dancing Vodka
8.  In the Secret City
9.  Maybe You
10.108 Cafe
11.Wiegelied


personel:
Marc Stucki - saksofon - FX, melodica
Benedikt Wieland - gitara basowa, FX
Flo Reichle - perkusja, elektronika
gościnnie:
Baze -wokal


_____________________________________________________________________