│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

18.2.16

Contemporary Music From Gdańsk /2015/


Krzysztof Olczak: Concerto;
Andrzej Dziadek: Stabat Mater;
Radosław Łuczkowski: Concertino;
Tadeusz Dixa: Koncert na róg i orkiestrę;
Marek Czerniewicz: Wtulonemu w skrzypce.


 

 

Na płycie znajdziemy utwory pięciu współczesnych kompozytorów związanych z Gdańskiem: Krzysztofa Olczaka, Andrzeja Dziadka, Radosława Łuczkowskiego, Tadeusza Dixy i Marka Czerniewicza. Wykonania tych bardzo różniących się od siebie pod względem charakteru utworów podjęła się Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierownictwem Andrzeja Kacprzaka oraz grono muzyków, pośród których  znajdziemy m.in. akordeonistę i kompozytora Pawła Zagańczyka, znanego również miłośnikom muzyki jazzowej dzięki własnej formacji Zagan Acoustic i współpracy z saksofonistą Adamem Wendtem w ramach projektu Acoustic Set.
Zestaw stanowi bardzo zróżnicowany przegląd twórczości kompozytorów wywodzących się z różnych pokoleń, lecz związanych pracą zawodową w Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ten właśnie pierwiastek łączący legitymujących się imponującym dorobkiem kompozytorów Krzysztofa Olczaka i Andrzeja Dziadka z twórcami młodszego pokolenia: Radosławem Łuczkowskim, Tadeuszem Dixa i Markiem Czerniewiczem, stanowi o wyjątkowości płyty, ukazującej wszechstronne oblicze gdańskiego nurtu kompozytorskiego. To także rodzaj muzycznej wizytówki wyjątkowego miasta, z którego wywodzi się cała rzesza wybitnych artystów.
Rozległość gatunkowa zebranych w tym zbiorze utworów obejmuje zarówno kompozycje o dużej witalności i ekspresji jak i utwory o głębokim ładunku emocjonalnym.
Do pierwszej grupy niewątpliwie zaliczyć można otwierające płytę Concerto na akordeon i orkiestrę Krzysztofa Olczaka z doskonałymi wirtuozerskimi partiami wspomnianego wcześniej Pawła Zagańczyka oraz rozbudowane i wielowątkowe Concertino na fortepian i smyczki Radosława Łuczkowskiego mieniące się zachwycającymi brawurowymi popisami pianisty Tomasza Jocza.
Inny charakter reprezentuje nasycone religijnym przekazem "Stabat Mater" Andrzeja Dziadka z piękną partią sopranistki Małgorzaty Rocławskiej i kończąca płytę kompozycja "Wtulonemu w skrzypce" przygotowana przez Marka Czerniewicza w 2014 roku z okazji 60-lecia pracy artystycznej prof. Jerzego Hazuki - wykładowcy, pedagoga i wieloletniego dyrektora konkursów skrzypcowych
Pomiędzy tymi czterema kompozycjami o konsekwentnie określonym charakterze, sytuuje się Koncert na róg i orkiestrę Tadeusza Dixy w dwóch kontrastujących z sobą częściach: "Tranquillo" i "Deciso e maestoso".
Pomijając koncepcję swoistej antologii z jaką mamy do czynienia w przypadku tego wydawnictwa, doskonale skonstruowana jest też dramaturgia całego albumu, dzięki czemu płyty od początku do końca po prostu wspaniale się słucha.
Płyta ukazała się w styczniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

____________________________________________

Contemporary Music From Gdańsk
CD 2015, DUX 1257

program:
1. Krzysztof Olczak - Concerto na akordeon i orkiestrę
2. Andrzej Dziadek - Stabat Mater
3. Radosław Łuczkowski - Concertino na fortepian i smyczki
    Tadeusz Dixa - Koncert na róg i orkiestrę:
4. I Tranquillo
5. II Deciso e maestoso
6. Marek Czerniewicz - Wtulonemu w skrzypce na 4 skrzypiec i orkiestrę smyczkową

wykonawcy:
Andrzej Kacprzak, Wojciech Szlachcikowski, Paweł Kukliński, Karolina Piątkowska-Nowicka, Anna Wandtke-Wypych - skrzypce
Tomasz Jocz - fortepian
Małgorzata Rocławska - sopran
Michał Szczerba - róg
Paweł Zagańczyk - akordeon
Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
dyrygent: Tadeusz Dixa

_____________________________________