South Pacific Overture; Dites-moi; A Cockeyed Optimist; Twin Soliloquies / Some Enchanted Evening; Bloody Mary; My Girl Back Home; There Is Nothin' Like a Dame; Bali Ha'i; I'm Gonna Wash That Man Right Outa My Hair; A Wonderful Guy; Younger Than Springtime; Happy Talk; Honey Bun; Carefully Taught; This Nearly Was Mine; Finale.
[more]
Niedawno w ręce wpadła mi płyta winylowa z zapisem ścieżki do filmu z roku 1958 nakręconego wg jednego z moich ulubionych musicali wszech czasów: "South Pacific" Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II. Dotychczas dysponowałem jedynie płytą CD z oryginalną muzyką z musicalu z 1949 roku z Mary Martin i Enzio Pinzą w rolach głównych ("South Pacific. Original Broadway Cast Recording", 1998). Oryginalne wydanie winylowej płyty nagranej jeszcze w systemie mono, wyposażonej w piękny kolorowy album z fotosami z filmu, zachowany w niemal idealnym stanie, z wielką radością dołączyłem więc do prywatnej kolekcji.
"South Pacific" od czasu broadwayowskiej premiery w 1949 roku wystawiany jest do dziś, będąc rekordzistą w zakresie ilości musicalowych przedstawień. Oparta na wątkach książki "Opowieści z Południowego Pacyfiku" Jamesa A. Michenera, mistrzowska adaptacja słynnej spółki Rodgers & Hammerstein uważana jest powszechnie za klasykę gatunku, a jej wielowymiarowy przekaz łączący wątki miłosne i dotyczące problemu rasizmu w USA, zdaje się ciągle aktualny i bedący w stanie poruszyć odbiorcę również w XXI wielu.
W roku 1958, a więc całe dziewięć lat po premierze na Broadwayu ukazała się jazzowa interpretacja muzyki z "South Pacific" pod postacią kapitalnej płyty Kwintetu Chico Hamiltona: "South Pacific in Hi-Fi". W tym samym roku powstał pierwszy kinowy film wg scenariusza Paula Osborna, w którym w głównych rolach wystąpili: Rossano Brazzi, Mitzi Gaynor i John Kerr.
Spośród aktorów występujących w filmie faktycznie śpiewają jedynie Mitzi Gaynor i Ray Walston. Pozostałe głosy podłożone pod poruszających ustami aktorów należą m.in. do Giorgio Tozzi, Muriela Smitha i Billa Lee, z czego wielu widzów podczas seansów kinowych przez długi czas nie zdawało sobie sprawy.
Album z muzyką filmową "South Pacific" wydany przez koncern RCA okazał się wielkim sukcesem po obu stronach Oceanu: w USA był numerem 1 przez siedem miesięcy, a w Wielkiej Brytanii osiągnął pierwszą pozycję dopiero po 27 tygodniach w pierwszej dziesiątce, zajmując to miejsce jednak przez rekordową ilość 115 tygodni!
Filmowe wersje piosenek brzmią zdecydowanie bardziej przebojowo niż ich musicalowe pierwowzory. Zastosowano aranżacje i instrumentacje bliższe formule muzyki pop, co zaowocowało prawdziwymi przebojami.
Największym z nich okazała się przepiękna piosenka "Some Enchanted Evening", dziś należąca do grona standardów, po które wyjątkowo chętnie sięga wielu wykonawców. Po piosenkę sięgnęli m.in. Frank Sinatra, Bing Crosby, Barbra Streisand (na doskonałej płycie "Back To Broadway", 1993), ale też Willie Nelson, Art Garfunkel, a w roku 2015 dołączył do tego grona również Bob Dylan umieszczając "Some Enchanted Evening" w programie płyty "Shadows in the Night".
W roku 2001 nakręcono remake filmu obsadzając w głównych rolach Glenn Close, i Harry'ego Connicka Jr. Film ten jednak nie powtórzył sukcesu obrazu z 1958 roku.
Robert Ratajczak
____________________________________________________________________
South Pacific. An Original Soundtrack Recording
LP 1958, RCA RB-16065
program:
str.1
1. South Pacific Overture
2. Dites-moi
3. A Cockeyed Optimist
4. Twin Soliloquies / Some Enchanted Evening
5. Bloody Mary
6. My Girl Back Home
7. There Is Nothin' Like a Dame
8. Bali Ha'i
str.2
1. I'm Gonna Wash That Man Right Outa My Hair
2. A Wonderful Guy
3. Younger Than Springtime
4. Happy Talk
5. Honey Bun
6. Carefully Taught
7. This Nearly Was Mine
8. Finale
_____________________________________________________________________