│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

23.5.16

Xenofox: Hundred Beginnings /2016/

 Another end of Humanity; Zeitforschung; DNA; Arizona Dream; Hundred Beginnings; HKW 2026.





Niemiecki gitarzysta Olaf Rupp i austriacki perkusista Rudi Fischerlehner to artyści doskonale znani dzięki wielu wyśmienitym płytom nagranym w rozmaitych konfiguracjach z udziałem takich artystów jak m.in. Andreas Willers, czy formacje Gorilla Mask, Pinx i Grid Mesh. W roku 2013 muzycy opublikowali świetny album nagrany wraz z puzonistą Matthiasem Müllerem: ''TAM'' (2013). Obaj artyści w ostatnim czasie z powodzeniem realizują swoje muzyczne wizje oparte na improwizacjach w duecie, czego dowodem był koncertowy album nagrany w Danii: "Live At Lydfestival Aarhus" (2015) oraz omawiana w tym miejscu płyta "Hundred Beginnings" opublikowana pod intrygującą nazwą Xenofox.
To ponad 70-minutowy program pełen improwizowanej muzyki, pełnej wyjątkowego żaru i energii, tworzonej w czasie rzeczywistym przez dwójkę obdarzonych niebywałym muzycznym zmysłem, kreatywnych instrumentalistów.  
Sześć tematów wypełniających album, poza specyficznym transowym klimatem, urzeka też perfekcyjnie dopracowaną przez instrumentalistów techniką idącą w parze z wyjątkowym rodzajem dźwiękowego porozumienia. Wszystko to czyni muzykę Xenofox rodzajem unikatowego jazzowego dialektu, który tylko na pozór zdaje się być trudnym w odbiorze. Jeśli dokładnie zasłuchamy się w poszczególne utwory, dostrzeżemy oczywiste zależności i reakcje zachodzące w każdym z tematów, będące logicznym rozwinięciem muzycznej filozofii Ruppa i Fischerlehnera.
Odnalezienie wspólnego języka muzycznego przez dwoje tak wyjątkowych muzyków zaowocowało muzyką nieoczywistą, za każdym kolejnym przesłuchaniem płyty, odkrywającą niedostrzeżone wcześniej atrybuty.
Gitarowy samouk, jakim jest Olaf Rupp wypracował niepowtarzalny styl gry, który poprzez charakterystyczny sposób trzymania gitary niemal w pionowej pozycji, pozwala uzyskać efekt podobny do chińskiej lutni. Na "Hundred Beginnings" dostrzeżemy to wielokrotnie, lecz za przykład esencji stylu gitarzysty posłużyć mogą partie grane na tle motorycznego rytmu perkusji podczas blisko 12-minutowego tematu: "Zeitforschung". Unikatowa technika gitarzysty zyskała w środowisku muzyków jazzowych status prawdziwego koh-i-noor. Nic dziwnego iż Olaf Rupp miał okazję współpracować z takimi znakomitościami jak Cecil Taylor i John Zorn.
Genezy pełnej ekspresji, drapieżności i siły stylu Rudiego Fischerlehnera, możemy doszukiwać się w jego wcześniejszych dokonaniach z rozmaitymi formacjami balansującymi na krawędzi muzyki rockowej. Jego gra pełna jest szaleńczych improwizacji i dynamicznych uniesień, co w przypadku Xenofox, w większym stopniu niż gitara decyduje o agresywnym brzmieniu tematów: "Another end of Humanity" i "Arizona Dream".
Olaf Rupp i Rudi Fischerlehner to artyści o szeroko otwartym muzycznym umyśle, swą muzyką rozwijający tradycyjny sposób postrzegania jazzowej improwizacji. "Hundred Begginings" to także niepowtarzalna okazja dla chcących poszerzyć swe horyzonty odbiorców jazzu i możliwość doznania nowych muzycznych emocji.
Premiera płyty 1 lipca 2016 roku.

Robert Ratajczak

____________________________________

Xenofox: Hundred Beginnings
CD 2016, Farai-Records frec6

program:
1. Another end of Humanity
2. Zeitforschung
3. DNA
4. Arizona Dream
5. Hundred Beginnings
6. HKW 2026

personel:
Olaf Rupp - gitara
Rudi Fischerlehner - perkusja

_____________________________________________