e.s.t. Symphony / Iiro Rantala: From Gagarin's Point Of View; Joachim Kuhn New Trio: Sleep On It; Lars Danielsson / Marius Neset / Morten Lund: Folksong; Gerardo Nunez & Ulf Wakenius: Mirio; Jukka Perko Avara: Tears In Heaven; Lou Tavano: The Call; David Helblock Trio: The Soul; Paolo Fresu & Jan Lundgren: Kristallen den fina; Jan Lundgren / Mattias Svensson / Bonfiglioli Weber String Quartet: Lycking resa; Gregory Privat Trio: La Maga; Michael Wollny & Vincent Peirani: The Kiss; Nils Landgren Quartet / Bochumer Symphoniker / Vince Mendoza: A Simple Song; Viktoria Tolstoy & Friends: Waltz For The Lonely Ones; Iiro Rantala / Lars Danielsson / Peter Erskine: Voyage; Eric Bibb & Celtic Roots Ensemble: St. James Infirmary.
[more]
Kolejną, dziewiątą już kompilacją z serii "Magic Moments" monachijskiej wytwórni ACT, jest album pod tytułem, stanowiącym zarazem motto wydawnictwa: "In The Spirit Of Jazz". Na płycie znalazło się 15 nagrań pochodzących z dorobku rozmaitych artystów związanych ze "stajnią" jednego z najważniejszych europejskich producentów i wydawców płytowych, Siggiego Locha. Album uzupełnia efektowna i obszerna książeczka ze zdjęciami, krótkimi notkami dotyczącymi każdego z wykonawców oraz reprodukcjami okładek płyt, z których skompilowano 66-minutowy program płyty.
Album otwiera nagranie z, przygotowywanego w momencie ukazania się tej składanki, albumu "E.S.T. Symphony" (2016), propozycj skierowanej zarówno do fanów tria, które jakiś czas temu niemal zrewolucjonizowało europejski jazz, jak i dla miłośników muzyki klasycznej. Royal Stockholm Philharmonic Orchestra i Iiro Rantala, proponują symfoniczne opracowanie utworu "From Gagarin’s Point of View" w pieczołowicie przygotowanej przez Hansa Eka orkiestrowej aranżacji.
Obecny na światowej scenie jazzowej od początku lat 70-tych legendarny niemiecki pianista Joachim Kühn, mający w swym dorobku wspólne dokonania z takimi gigantami jazzu jak m.in. Ornette Coleman czy Archie Shepp, po wspaniałej płycie nagranej z rosyjskim saksofonistą Alexeyem Kruglovem ("Moscow", 2014) ponownie pojawił się w gronie muzyków pochodzących z młodszego pokolenia na albumie "Beauty & Truth" (2016) wraz z kontrabasistę Chrisem Jenningsem i perkusistą Erickiem Schaeferem. Z tej płyty dla potrzeb składanki "wycięto" utwór pierwotnie pochodzący z repertuaru Stand High Patrol: "Sleep On It". Trudno dziś obiektywnie w pełni docenić wkład i piętno, jakie 72-letni dziś Joachim Kuhn odcisnął na światowej muzyce jazzowej ostatnich kilkudziesięciu lat. Mimo ogólnoświatowego rozgłosu, twórczość pianisty osadzona jest przez cały czas w europejskiej konwencji muzyki improwizowanej i tak właśnie Kuhn postrzegany jest w świecie jazzu.
Trzecim utworem na "Magic Moments 9" jest wspólne nagranie trojga muzyków z Danii, Szwecji i Norwegii: Mariusa Neseta (saksofon) Larsa Danielssona (kontrabas) i Mortena Lunda (perkusja). Do ich spotkania w kopenhaskim Millfactory Studio doszło z inicjatywy Lunda, który już w roku 2012, gdy muzycy spotkali się przy okazji Festiwalu Jazz Baltica postanowił, iż gdy tylko nadarzy się okazja zaprosi Danielssona i Neseta do Danii na wspólną sesję. O ile Lund i Danielsson mieli już okazję razem współpracować i od lat doskonale znają swoje możliwości, o tyle dla Neseta miała to być pierwsza okazja zagrania z dwojgiem starszych doświadczonych kolegów. Trwające zaledwie kilka godzin spotkanie w kwietniu 2014 roku zaowocowało zachwycającym albumem "Sun Blowing" (2016), z którego pochodzi umieszczona w tym zestawie: "Folksong".
Współpraca doskonałego gitarzysty flamenco Gerardo Núneza i jednego z najlepszych gitarzystów świata, Ulfa Wakeniusa, po doskonale przyjętym albumie "Jazzpana live" (2015), doczekała się kontynuacji pod postacią zarejestrowanego w Madrycie albumu "Logos" (2016). To bardzo stylowa i pełna wyjątkowej gitarowej wirtuozerii płyta idealnie spajająca jazz, flamenco i latynoamerykańskie elementy tworząc ekscytujące starcie się odmiennych muzycznych temperamentów oraz doświadczeń. Z tego albumu na "Magic Moments 9" pod numerem 4 umieszczono temat Wakeniusa: "Mirio".
48-letni fiński saksofonista Jukka Perko przed laty związany z wytwórnią Blue Note i artystami tej rangi co Red Rodney i McCoy Tyner, zdaje się iż obecnie na stałe już związał się z wytwórnią ACT. Po albumie "Kind of Cool" (2015) Wolfganga Haffnera i płycie "It Takes Two To Tango" (2015) nagranej w duecie z Iiro Rantalą, doczekaliśmy się albumu jego tria: Jukka Perko Avara, tworzonego z dwojgiem gitarzystów: Jarmo Saarim i Teemu Vinikainenem. Płyta "Invisible Man" (2016) przynosi obok własnych kompozycji, także ciekawe przeróbki kilku tematów, pośród których znajdziemy wybrany dla potrzeb tej kompilacji: "Tears In Heaven" Erica Claptona. Jukka Perko dysponuje charakterystycznym, lirycznym i pełnym swoistej elegancji tonem, a towarzyszące mu gitary dopełniają dzieła.
Wokalistkę Lou Tavano krytycy określają mianem "nowego odkrycia paryskiej sceny", a świadkowie jej koncertów podkreślają wyjątkową zdolność wytworzenia w klubowych salach swoistego muzycznego mikrokosmosu. 29-letnia piosenkarka doczekała się debiutanckiej płyty: "For You" (2016) wypełnionej w większości autorskim materiałem napisanym wraz z pianistą rosyjskiego pochodzenia Alexeyem Asantcheeffem. Z niej pochodzi kolejne nagranie umieszczone w tym zbiorze.
32-letni austriacki pianista David Helbock to kolejny artysta, który w roku 2016 zadebiutował w wytwórni ACT. Na płycie nagranej w legendarnych Hansa Studios w Berlinie, bezpardonowo transkrybuje na język jazzu zarówno Beethovena jak Johna Wiliamsa. Jest także utalentowanym kompozytorem, doskonale potrafiąc połączyć całość jaką stanowi album "Into the Mystic" własnymi utworami, takimi jak znajdujący się pod nr 7: "The Soul". Pianiście towarzyszą Raphael Preuschi (bass ukulele) oraz Reinhold Schmölzer (perkusja).
Kiedy sardyński trębacz Paolo Fresu, francuski akordeonista Richard Galliano i szwedzki pianista Jan Lundgren opublikowali album zatytułowany "Mare Nostrum" (2007), zarówno krytycy jak odbiorcy uznali go za płytę zjawiskową. To muzyka w wyjątkowo liryczny sposób łącząca tradycje kultur każdego z instrumentalistów, a zarazem jawiąca się jako rodzaj ponadczasowego dźwiękowego piękna. Po sześciu latach doczekaliśmy się kontynuacji tego projektu pod postacią albumu: "Mare Nostrum II" (2016) w niczym nie ustępującemu poprzednikowi, a wręcz odkrywającemu kolejne niuanse zaklęte w potencjale tego składu. Z tej właśnie płyty pochodzi instrumentalna transkrypcja świeckiej pieśni ludowej "Kristallen den fina".
Szwedzki pianista Jan Lundgren w ostatnim czasie jest jednym z najczęściej zapraszanych muzyków przez rozmaitych artystów. Jego album "The Ystad Concert" (2016) nagrany z udziałem kontrabasisty Matiasa Svenssona i kwartetu smyczkowego Bonfiglioli Weber String Quartet, to muzyczny hołd dla legendarnego pianisty Jana Johanssona, w zdecydowanej większości wypełniony jazzowymi interpretacjami szwedzkich, rosyjskich i węgierskich melodii ludowych, opracowanych na to wyjątkowe instrumentarium. Jana Lundgrena powszechnie uważa się za doskonałego kontynuatora dzieła zapoczątkowanego przez Johanssona, a zarazem godnego następcę zmarłego w 1968 roku mistrza. Przekonać możemy się o tym słuchając nagrania "Lycking resa".
Urodzony w 1984 roku na karaibskiej Martynice, pianista i kompozytor Grégory Privat to kolejne odkrycie wytwórni ACT, rekomendowane przez samego Larsa Danielssona. Młody muzyk gra na fortepianie od szóstego roku życia. Po 10 latach intensywnej nauki, Gregory wyrwał się z ram muzyki klasycznej improwizując i komponując własny repertuar. Już wkrótce jego talent zabłysnął na scenach paryskich klubów, a idealną formą muzycznej wypowiedzi okazało się trio, jakie stworzył wraz z kontrabasistą Linleyem Marthe i perkusistą Tilo Bertholo. Właśnie ten skład firmuje debiutancki album Grégory'ego Privata nagrany we Francji a zatytułowany: "Family Tree" (2016), z którego wybrano na składankę "Magic Moments 9" nagranie: "La Maga".
Muzyczną fuzję powstałą dzięki współpracy jednego z największych odkryć niemieckiej sceny jazzowej ostatnich lat, pianisty Michaela Wollny'ego z genialnym francuskim innowatorem akordeonu Vincentem Peirani, poznajemy na płycie stosownie zatytułowanej: "Tandem" (2016). Muzycy po raz pierwszy spotkali się w paryskim klubie jazzowym jeszcze w roku 2012. Już wówczas w artystach począł kiełkować pomysł zrealizowania wspólnego projektu, którego wizytówką na tej kompilacji jest ich wspólne nagranie: "The Kiss".
Muzycznym hołdem dla twórczości Leonarda Bernsteina, a zarazem rodzajem efektownego songbooku jest album: "some other time" (2016), puzonisty i wokalisty Nilsa Landgrena zrealizowany wraz z doskonałą wokalistką Janis Siegel, znaną przede wszystkim z legendarnego zespołu Manhattan Transfer. Na płycie dwojgu wyjątkowym artystom towarzyszy gwiazdorski skład kwartetu Landgrena (Jan Lundgren, Dieter Ilg, Wolfgang Haffner) oraz osiemnastu muzyków Bochumer Symphoniker pod dyrekcją samego Vince Mendozy. Jedną z kompozycji pochodzących z tego albumu jest: "A Simple Song".
Piąta już płyta wydana przez wytwórnię ACT w serii "Jazz at Berlin Philharmonic" przynosi zapis koncertu jaki odbył się 1 października 2015 roku. Tym razem w Berlińskiej Filharmonii oddano hołd nieodżałowanemu Esbjörnowi Svenssonowi w piątą rocznicę jego tragicznej śmierci. Z koncertu wybrano na tę płytę swingujący temat "Waltz For The Lonely Ones" w wykonaniu śpiewającej praprawnuczki wielkiego rosyjskiego powieściopisarza, Viktorii Tolstoy.
Trzy wielkie nazwiska współczesnego jazzu firmują album "How Long Is Now?" (2016). To fiński pianista, a zarazem jeden z najaktywniejszych artystów ostatnich lat, Iiro Rantala, wyjątkowy i szalenie popularny szwedzki kontrabasista Lars Danielsson i legendarny amerykański perkusista Peter Erskine. Na płycie nagranej w Ludwigsburgu, poza własnymi kompozycjami tych trojga znakomitych muzyków, słyszymy też odkrywczą interpretację utworu Kenny'ego Barrona: "Voyage".
Zestaw 15 utworów wybranych z najnowszego katalogu ACT-u kończy standard "St. James Infirmary" w wersji Eric Bibb & Celtic Roots Ensemble wydany na płycie "Jazz at Berlin Philharmonic VI: Celtic Roots" (2016). Album jest rejestracją koncertu dedykowanego korzeniom muzyki celtyckiej.
"Magic Moments 9: In The Spirit Of Jazz" to kolejna doskonale skonstruowana składanka, której wyśmienicie się słucha, a także bardzo reprezentatywny dla ACT-u zestaw utworów, ukazujący stylistyczny profil i charakter tej wytwórni.
Płyta ukazała się 27 sierpnia 2016 roku.
Robert Ratajczak
_____________________________________________________________________
Magic Moments 9: In The Spirit Of Jazz
CD 2016, ACT 9820-2
program:
1. e.s.t. Symphony / Iiro Rantala: From Gagarin's Point Of View
2. Joachim Kuhn New Trio: Sleep On It
3. Lars Danielsson / Marius Neset / Morten Lund: Folksong
4. Gerardo Nunez & Ulf Wakenius: Mirio
5. Jukka Perko Avara: Tears In Heaven
6. Lou Tavano: The Call
7. David Helblock Trio: The Soul
8. Paolo Fresu & Jan Lundgren: Kristallen den fina
9. Jan Lundgren / Mattias Svensson / Bonfiglioli Weber String Quartet: Lycking resa
10.Gregory Privat Trio: La Maga
11.Michael Wollny & Vincent Peirani: The Kiss
12.Nils Landgren Quartet / Bochumer Symphoniker / Vince Mendoza: A Simple Song
13.Viktoria Tolstoy & Friends: Waltz For The Lonely Ones
14.Iiro Rantala / Lars Danielsson / Peter Erskine: Voyage
15.Eric Bibb & Celtic Roots Ensemble: St. James Infirmary
_____________________________________________________________________
opis poprzedniej płyty z serii "Magic Moments":
opisy innych płyt z katalogu ACT: