Kraina wewnętrzna; Combination; Zmiany; Humanizm; Pusty pociąg; Pański paszport to jakiś żart; Człowiek z cyberprzestrzeni; Zakamarki; Pies; Spokój niepokój; Jestem w pewnym sensie turystą.
[more]
W ciągu ośmiu lat działalności zespołowi o stabilnym od początku istnienia składzie, udało się wypracować bardzo silną markę i własne, od razu rozpoznawalne brzmienie. Warto wiedzieć że w przypadku Jazzpospolitej, mamy do czynienia ze zjawiskiem nieczęsto spotykanym; oto formacja przez wielu krytyków zaliczana do grona kwartetów jazzowych, która jednak potrafi na koncertach wywoływać atmosferę, zwykle kojarzoną z występami rockowych zespołów. Komunikatywność muzyki Jazzpospolitej wynika z wyjątkowo zgrabnego połączenia jazzowych struktur harmonicznych z iście rockowym, pełnym dynamiki brzmieniem.
Od początku istnienia formacji jej skład pozostaje niezmienny: Michał Przerwa-Tetmajer (gitara), Michał Załęski (instr. klawiszowe), Stefan Nowakowski (gitara basowa, kontrabas, instr. klawiszowe) i Wojtek Oleksiak (perkusja i elektronika). Panowie zjechali ze swą muzyką niemal całą Europę, zyskując wielkie uznanie m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Rumunii, Czechach, Rosji czy Bułgarii. W tzw. międzyczasie muzycy zespołu angażują się również w wiele innych projektów a gitarzysta Jazzpospolitej, Michał Przerwa-Tetmajer (notabene: prawnuk słynnego poety Młodej Polski), absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie, ma na swym koncie także solowy, gorąco przyjęty przez krytykę i fanów album: "Doktor Filozofii" (2013).
Nowa, szósta już płyta zespołu Jazzpospolita zatytułowana “Humanizm” to materiał zarejestrowany w przekształconym w studio nagraniowe, XIX-wiecznym dworku Nieborczyn. Nagrania zrealizowano czerwcu ub. roku przy użyciu analogowego sprzętu pod okiem (uchem) Jacka Trzeszczyńskiego, w celu uzyskania ciepłego i naturalnego brzmienia. Innowacją w dotychczasowej 8-letniej działalności Jazzpospolitej jest zaproszenie do dwóch utworów wokalistek: Pauliny Przybysz i Noviki. Śpiewane przez nie piosenki: "Combination" i "Zakamarki", to świetnie zrealizowane przebojowe utwory z powodzeniem mogące konkurować w rozmaitych zestawieniach z aktualnymi radiowymi hitami. Co ciekawe; podczas słuchania albumu nie mamy wrażenia zaburzenia jakiegokolwiek porządku czy klimatu całej płyty poprzez wprowadzenie utworów instrumentalno-wokalnych. To ciągle ta sama Jazzpospolita.
Nie wiem czy album "Humanizm" stanowić będzie jakikolwiek przełom w działalności zespołu. Po raz pierwszy jednak słuchając nowej płyty Jazzpospolitej od początku mam pełną świadomość obcowania z muzyką tworzoną przez bardzo dojrzałych artystów o ściśle sprecyzowanych horyzontach. To już nie jest zespół potrafiący doskonale odnaleźć się na współczesnej jazzowej scenie. To skład kreujący jej aktualne oblicze i wyznaczający nowe trendy.
Płyta ukazała się 15 marca 2017.
Robert Ratajczak
o płycie przeczytasz również: TUTAJ
_____________________________________________________________________
JAZZPOSPOLITA: Humanizm
CD, Postpost
program:
1. Kraina wewnętrzna
2. Combination
3. Zmiany
4. Humanizm
5. Pusty pociąg
6. Pański paszport to jakiś żart
7. Człowiek z cyberprzestrzeni
8. Zakamarki
9. Pies
10.Spokój niepokój
11.Jestem w pewnym sensie turystą
personel:
Michał Przerwa-Tetmajer - gitara
Michał Załęski - instr. klawiszowe
Stefan Nowakowski - bas
Wojtek Oleksiak - perkusja
oraz:
Paulina Przybysz, Novika - głos
_____________________________________________________________________
opis poprzedniej płyty Jazzpospolitej: