│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

12.7.17

Miklós LUKÁCS - Larry GRENADIER - Eric HARLAND: Cimbalom Unlimited /2016/

Balkan Winds; Lullaby for an Unborn Child; Peacock Dance; Dawn Song; Somewhere...; Act 3; Aura; Sunrise in Chennai; R.I.EP.

[more]

Miklós Lukács jest dziś jednym z najbardziej znanych i wszechstronnych europejskich wirtuozów nieco zapomnianego instrumentu jakim są cymbały,  emitujace dźwięk będący skrzyżowaniem fortepianu i harfy. Swój unikalny styl gry, urodzony w 1977 roku muzyk zawdzięcza inspiracjom odwołującym się do współczesnej muzyki klasycznej, węgierskiemu folklorowi i oczywiście klasycznym brzmieniom jazzowym. To właśnie na jazzowym poletku cymbalista w ostatnich latach całkiem nieźle sobie radzi występując wraz z takimi artystami jak: Charles Lloyd, Archie Shepp, Chris Potter, Steve Coleman, Herbie Mann, Uri Caine czy Chico Freeman. Lukácsa usłyszeć możemy także na płytach Michaela Schiefela, Viktora Totha i Grzegorza Karnasa.
Do obszernej listy światowych gwiazd jazzu, z którymi współpracuje Lukács dołączyli ostatnio: kontrabasista Larry Grenadier i perkusista Eric Harland. Obaj amerykańscy muzycy wywodzą się ze ścisłej czołówki światowego jazzu i mają na koncie niezliczoną ilość płyt nagranych wraz z takimi wykonawcami jak Brad Mehldau, Pat Metheny, Paul Motian, McCoy Tyner, Kenny Garrett czy Terence Blanchard.
Wraz z Larrym Grenadierem i Erickiem Harlandem, Miklós Lukács firmuje album "Cimbalom Unlimited" wypełniony sześcioma własnymi kompozycjami. Materiał zarejestrowano w pustej Sali koncertowej Budapest Music Center, pełniącej rolę studia, a program płyty uzupełniono wykonanym w klubie jazzowym Opus utworem "R.I.EP.", dedykowanym zmarłemu w 2016 roku pisarzowi Péterowi Esterházy.
Zakres dźwięków, jakie może wyczarować z cymbałów Miklós Lukács i jego nieposkromniona wirtuozeria odsłaniają nieznane dotąd ekspresyjne możliwości instrumentu i ponownie definiują jego rolę w muzyce. Artysta w towarzystwie tak znakomitej sekcji rytmicznej zdaje się w pełni realizować, zarówno jako jedyny w swoim rodzaju wirtuoz jak i kreator niepowtarzalnego klimatu.
Ciekawe kompozycje Lukácsa podane są niejednokrotnie w pełnych improwizacji wersjach. Pokaz nadzwyczajnego kunsztu każdego z instrumentalistów w tej formule znajdziemy w fascynującym utworze "Peacock Dance".
Piękną stylową balladą jest natomiast kojący "Dawn Song", ozdobiony genialną solówką Larry'ego Grenadiera. Także następujący po niej nostalgiczny temat "Somewhere..." podtrzymuje klimat zadumy i kontemplacji.
Tajemnicza, pełna sekretnej magii "Aura" to następny przystanek na płycie zasługujący na szczególną uwagę.
Fuzja topowej amerykańskiej sekcji z węgierskim wirtuozem cymbałów przyniosła album o szczególnym brzmieniu; z jednej strony silnie osadzonym w jazzowej tradycji, z drugiej czerpiącym z europejskiego folkloru. Płyta wydana została na Węgrzech, w związku z czym nie znajdziemy jej najprawdopodobniej w ogólnoświatowej dystrybucji. Jednak warto zadać sobie trud jej zdobycia i zapoznać się z tym materiałem.
Album ukazał się 16 grudnia 2016 roku.


Robert Ratajczak


________________________________________________________________________


 


Miklós LUKÁCS - Larry GRENADIER - Eric HARLAND: Cimbalom Unlimited
CD 2016, BMC Records BMC CD 244


program:
1. Balkan Winds
2. Lullaby for an Unborn Child
3. Peacock Dance
4. Dawn Song
5. Somewhere...
6. Act 3
7. Aura
8. Sunrise in Chennai
9. R.I.EP. (In Memoriam Esterházy Peter)


personel:
Miklós Lukács - cymbały
Larry Grenadier - kontrabas
Eric Harland - perkusja


________________________________________________________________________


Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.


opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ