II Symfonia op.52; III Symfonia op. 53.
[more]
Utwory symfoniczne kompozytora, organisty, dyrygenta i organizatora życia muzycznego Feliksa Nowowiejskiego, należą dziś do bardzo rzadko wykonywanych, przez co mało znanych szerszemu odbiorcy. Tymczasem związany z Poznaniem kompozytor słynnej "Roty", wśród zróżnicowanych gatunkowo, odznaczających się wysoką sprawnością warsztatu twórczego utworów, pozostawił po sobie symfonie które nigdy dotąd nie doczekały się nagrań opublikowanych na płytach. Tym większą atrakcją dla melomanów jest album "Feliks Nowowiejski - Symphonies Nos. 2 & 3" nagrany przez Poznańską Orkiestrę Filharmoniczną pod batutą odpowiedzialnego także za opracowanie rekopisów Symfonii, Łukasza Borowicza. Na płycie tej znajdziemy Symfonie nr II i III, bowiem jak wiadomo I Symfonia do dziś uważana jest za zaginioną, natomiast IV nazywana „Symfonią Pokoju”, nie została przez kompozytora ukończona.
Pierwsza z zamieszczonych na płycie symfonii, ukończona w 1938 roku, znana też pod tytułem "Praca i rytm", to utwór dzięki bardzo rozbudowanym partiom perkusji będący prawdziwą apologią rytmu. Do napisania utworu Nowowiejskiego zainspirowała podróż do Afryki Północnej i widok robotników pracujących do rytmu wybijanego przez bęben. Stąd motoryczny charakter centralnej części utworu i silne wyeksponowanie instrumentów perkusyjnych.
Natomiast powstała w latach 1936 1940, pełna kolorystyki III Symfonia (dedykowana bogini tęczy Iris), to utwór mieniący się wyjątkowym bogactwem instrumentalnym i dźwiękowym przepychem. Silnie osadzona w estetyce neoklasycznej jednoczęściowa kompozycja (na płycie zindeksowana jako 4 ścieżki) obfituje w rozmaite nastroje; od fanfarycznych wzlotów, poprzez liryzm, groteskę, na wzniosłym finale zakończywszy.
Wykonanie jest przekonujące, a w zakresie wiernego odczytania intencji kompozytora, budzące zaufanie. Nie mając punktu odniesienia do innych rejestracji obu Symfonii, nagranie Poznańskiej Orkiestry Filharmonicznej jako pierwsze, okazać się może wzorcowym.
140-rocznica urodzin i 70-rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego, to doskonała okazja do sięgnięcia po płyty ze znakomitymi wykonaniami jego utworów, przypomnienia jego przebogatej i różnorodnej twórczości, oraz dostrzeżenia ponadczasowych wartości pozostawionej przez kompozytora muzyki.
Album ukazał się 23 grudnia 2017.
Robert Ratajczak
o płycie przeczytasz również: TUTAJ
___________________________________________________________________________
Feliks Nowowiejski - Symphonies Nos. 2 & 3
CD 2017, DUX 1446
program:
Feliks Nowowiejski
- II Symfonia op.52:
1. Andante mesto
2. Allegro moderato e molto ritmico
3. Grave - Allegro gaio
4. Moderato assai e molto ritmico
5. Adagio misterioso e molto tranquillo
6. Allegro vivace
7. Grave dramatico - Presto
- III Symfonia op. 53:
8. Allegro molto vivo ed energico
9. Andante tranquillo con espressione
10.Scherzando (Tempo di Marcia)
11.Lento tranquillamente
wykonanie:
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
dyrygent: Łukasz Borowicz
___________________________________________________________________________
opisy innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ