PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

środa, 19 września 2018

Corneliu Dan Georgescu - Model Mioritic /2018/

Model Mioritic

[more]

W ramach współpracy wytwórni płytowych DUX i Bółt Records ukazuje się arcyciekawa seria płytowa "New Music in Eastern Europe", prezentująca albumy skierowane do poszukiwaczy muzyki nieoczywistej. Kolejna, 13 już płyta cyklu zawiera dzieło współczesnego kompozytora rumuńskiego Corneliu Dan Georgescu.
Album "Model Mioritic" wypełnia 65-minutowa kompozycja, której słuchamy w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opera de Stat Cluj pod dyrekcją Petru Zbarcea i Emila Maxima. Corneliu Dan Georgescu to nie tylko kompozytor ale też naukowiec oddany etnomuzykologii i estetyce. Przed emigracją do Niemiec w 1987 roku, w latach 1962-1983 pracował w Instytucie w Bukareszcie, gdzie prowadził etnologiczne badania terenowe i kierował Działem Muzyki, a następnie był historykiem sztuki w Rumuńskim Instytucie Historii Sztuki.
"Model Mioritic" to muzyka o kontemplacyjnym charakterze, określana jako rodzaj dźwiękowej formy będącej próbą "zatrzymania czasu" i obrazującej "wiekuisty bezruch".
Trudno nazwać odbiór tej muzyki po prostu słuchaniem. To raczej rodzaj wejścia w środowisko dźwiękowe wykreowane przez Georgescu dzięki, nie tylko kompozytorskiemu geniuszowi, ale też (a może głównie) specyficznej filozofii podejścia do czasu i ruchu. Sam, 80-letni dziś Corneliu Dan Georgescu pracę nad "Model Mioritic" określał "kontemplacją muzycznego archetypu".
Medytacyjny charakter utworu potęguje właśnie wrażenie "zamrożenia" muzyki, funkcjonującej poza czasem i ruchem. Obok partii chóru, mogących wywoływać skojarzenia z muzyką sakralną, pojawiają się efekty generowane elektronicznie, rozmaite dzwonki, ale też jakby oderwane od rzeczywistości solowe partie poszczególnych instrumentów.
Corneliu Dan Georgescu to wybitny badacz folkloru i etnolog, stąd w "Model Mioritic" echa rozmaitych tańców ludowych, a nawet dawnych sygnałów pasterskich i zastosowanie rozmaitych idiofonów. Dostrzeżemy tu także posmak orientu scalającego kulturę Rumunii z Indiami czy Tybetem.
Wyrafinowane dzieło Georgescu może stanowić wielkie odkrycie dla zasłuchanych w muzykę Zygmunta Krauze czy Andrzeja Panufnika, a także dla miłośników minimalizmu spod znaku Johna Cage'a.
 "Model Mioritic" to muzyka fascynująca swym klimatem i przekazem. Wymagająca jednak od odbiorcy całkowitego oddania się jej na 65 minut. Tylko wówczas efekt jest tak przekonujący.
Płyta ukazała się 30 sierpnia 2018 roku.


Robert Ratajczak


o płycie przeczytasz również: TUTAJ 


Corneliu Dan Georgescu - Model Mioritic
CD 2018, DUX 1521 / Bółt Records BR 1048


program:
Model Mioritic


wykonawcy:
Opera de Stat Cluj
dyrygenci: Petru Zbarcea, Emil MaximIstniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.


opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ