│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

9.3.19

OSTRAVSKA BANDA On Tour /2CD's 2011 (2010), Mutable/

CD1: Luca Francesconi: Riti Neurali; Petr Bakla: Serenade; Paulina Załubska: Dispersion; Somei Satoh: The Passion
CD2: John Cage: Concert For Piano And Orchestra; Petr Kotik: In Four Parts; Bernard Lang: Monadologie IV


W skład założonej w 2005 roku przez Petra Kotika orkiestry Ostravská Banda wchodzi 24 młodych muzyków z Europy i Stanów Zjednoczonych, którzy postawili sobie za cel propagowanie nowej muzyki, a w szczególności współczesnych dzieł orkiestrowych. W repertuarze orkiestry znajdziemy utwory takich muzycznych innowatorów jak John Cage, Edgar Varese, Iannis Xenakis, Morton Feldman czy György Ligeti ale także utwory napisane przez dyrygenta i kierownika artystycznego Ostravskiej Bandy Petra Kotika jak również wielu młodych kompozytorów jak choćby absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie Pauliny Załubskiej. Dwupłytowe wydawnictwo ''On Tour'' (2011) jakie ukazało się nakładem zjednoczonych sił wytwórnii płytowej Mutable i Centrum Nowej Muzyki w Ostrawie zawiera koncertowe nagrania z europejskiej trasy koncertowej jaka odbyła się na przełomie października i listopada 2010 roku obejmując swym zasięgiem Polskę, Czechy, Austrię i Holandię.
W nagraniu kompozycji japońskiego twórcy Somei Satoha: ''The Passion''wypełniającej 30 minut pierwszej płyty estetycznie wydanego zestawu wziął udział znany z wydanej w 2010 roku kontrowersyjnej płyty z flecistą Robertem Dickiem:''Flutes & Voices'' (2010), oraz późniejszego albumu ''Particle Ensemble'' (2012), baryton Thomas Buckner i śpiewak Gregory Purnhagen. Utwór charakteryzuje minimalizm i piękne harmonie wokalne zahaczające swą estetyką o specyfikę muzyki sakralnej.
Na drugiej płycie znajdziemy m.in. kompozycję jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej kultury Johna Cage'a, który zasłynął m.in. kompozycją ''4'33" -bedącej ciszą, "graną" przez orkiestrę lub jakikolwiek instrument czy zespół oraz utworem ''Imaginary Landscape No. 4'', w którym ''muzyką'' były dźwięki generowane przez zestaw 12 radioodbiorników. Muzycy Ostravskiej Bandy sięgnęli jednak po jego kompozycję powstałą w latach 1957-1958, a więc z okresu gdy Cage'a nie pochłonęły jeszcze poszukiwania dźwiękowego absurdu. ''Concert For Piano And Orchestra'' to utwór zbudowany przy zastosowaniu charakterystycznych dla wczesnych utworów Cage'a odstępów czasowych.
Podczas słuchania nagrań zamieszczonych w programie tego intrygującego ponad 2-godzinnego zestawu warto zwrócić uwagę na doskonałych solistów ozdabiających poszczególne utwory jak skrzypaczka Hana Kotkova, pianista Joseph Kubera czy doskonali perkusiści jacy wypełnili ostatnie 36 minut recitalu: Tamas Schlanger, Adam Maros i Laszlo Tomoskozi.
Trudno jednoznacznie zdefiniować materiał wypełniający wydawnictwo ''Ostravska Banda On Tour''. Na pewno jest to muzyka skierowana do odważnych i nie bojących się muzycznych wyzwań słuchaczy otwartych na wszelkie dźwiękowe innowacje i eksperymenty.