│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

14.3.19

Wojciech LICHTAŃSKI Questions: Iga /2019/

Iga?; Grandpa, Where You Ramble Now?; Auto, Auto?; Are You Ready?; Mr. Muniak, What's Now?; On Green Dolphin Street?; Improvisation Two; First Question; Blue Monday?

Wielokrotnie nagradzany saksofonista i kompozytor Wojciech Lichtański, to mimo młodego wieku muzyk niezwykle doświadczony i mogący poszczycić się współpracą z wieloma światowej klasy jazzmanami. Już w roku 2013 mieliśmy okazję poznać go jako znakomitego lidera własnej formacji Sound Lab, z którą zrealizował ciepło przyjęty przez krytykę i słuchaczy album "Live". W tak zwanym międzyczasie współtworzył formację Piotr Budniak Essential Group, oraz współpracował z Triem Marka Walarowskiego i Big Bandem Małopolski. 
Nakładem wytwórni Audio Cave ukazała się płyta jego nowej formacji Wojciech Lichtański Questions, wypełniona nowymi kompozycjami oraz autorską aranżacją tematu "On Green Dolphin Street" Bronisława Kapera. Na płycie zatytułowanej "Iga" wraz z liderem grają: Mateusz Pałka (fortepian, akordeon), Kuba Dworak (kontrabas) i Patryk Dobosz (perkusja).
Kompozycje Lichtańskiego to utwory bardzo dojrzałe i pełne rozmaitych smaczków. To jazz bardzo intelektualny, a jednocześnie mogący bez problemu trafić także do mniej osłuchanego miłośnika jazzu. Artysta potrafi budować napięcie i stworzyć specyficzny nastrój, co sprawia iż podczas słuchania płyty niezauważalnie zostajemy wciągnięci w świat dźwięków, będący rodzajem muzycznego mikroklimatu.
Dominuje nostalgia, melancholia i zaduma, choć niejednokrotnie muzyka nabiera szybszego tempa jak podczas "Auto, Auto?" ozdobionego znakomitymi partiami fortepianu Mateusza Pałki, czy rozimprowizowanej, blisko 15-minutowej wersji "On Green Dolphin Street".
Pięknym hołdem dla nieodżałowanego Janusza Muniaka jest elegijna ballada "Mr. Muniak, What's Now?", podczas której Mateusz Pałka sięga po akordeon ozdabiając utwór jedną z najpiękniejszych partii solowych na całej płycie.
Wojciech Lichtański dysponuje perfekcyjną techniką, znakomitym wyczuciem harmonii i melodyki, a jednocześnie emanuje niebywałą energią i entuzjazmem wyczuwalnym w każdym niemal dźwięku. Potrafi przy tym grać z naturalnym feelingiem i swobodą. 
Muzycy tworzący skład Lichtański Questions zdają się nie tylko realizować wizje lidera, ale czynnie uczestniczyć w procesie tworzenia. "Iga" to nie tylko okazja do zasłuchania się w znakomite partie saksofonu, ale też kreatywną grę Mateusza Pałki, znakomity kontrabas Kuby Dworaka i pełną rozmaitych niuansów perkusyjną oprawę Patryka Dobosza. 
To album pełen wysublimowanych dźwięków ułożonych według magicznego klucza. Album sprzyja kontemplacji i zasłuchaniu. Wojciech Lichtański nie rozpieszcza nas ilością płyt firmowanych własnym nazwiskiem. Oby na kolejny album saksofonisty nie było dane nam czekać kolejnych pięć lat.
Album ukazał się 22 lutego 2019.

Robert Ratajczak

__________________________________________________


Wojciech LICHTAŃSKI Questions: Iga
CD 2019, Audio Cave ACD-002-2019

program:
1. Iga?
2. Grandpa, Where You Ramble Now?
3. Auto, Auto?
4. Are You Ready?
5. Mr. Muniak, What's Now?
6. On Green Dolphin Street?
7. Improvisation Two
8. First Question
9. Blue Monday?

personel:
Wojciech Lichtański - saksofony
Mateusz Pałka - fortepian, akordeon
Kuba Dworak - kontrabas
Patryk Dobosz - perkusja
__________________________________________________