│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

22.9.20

Dust In The Groove /2020/

Fanfára 1; Sachte; Bácovická; Spešne; Impro 1; Fanfára 2; Kalupinka; It Could Happen; Impro 2; Requiem; Spolu 2; Etude I.; Impro 3; Honem; Fanfára 3; Aria.


 
 
 

OPIS:
Dust In The Groove to projekt skupiający grono artystów zafascynowanych fuzją muzyki współczesnej i jazzu. Wokalno-instrumentalny repertuar zespołu oparty jest na kompozycjach lidera, saksofonisty i klarnecisty Radima Hanouska, a instrumentarium grupy obejmuje też trąbkę, akordeon, marimbę, kontrabas. Obfitująca w improwizacje muzyka Dust In The Groove odkrywa rozmaite formy ekspresji i wyrazu, rozszerzając znane dotąd możliwości i brzmienia.
W roku 2017 zespół opracował własne wariacje oparte na muzyce Johanna Sebastiana Bacha, które przedstawione zostały na festiwalu Bach Organ Autumn w Brnie. Rok 2020 przyniósł natomiast stylowo wydaną przez słowacką wytwórnię Hevhetia płytę, na której poza kompozycjami Radima Hanouska i kolektywnymi improwizacjami, znalazła się też bardzo stylowa interpretacja bachowskiej "Arii" zamykająca program.
Album zatytułowany po prostu "Dust In The Groove" przynosi nagrania zrealizowane w 2017 i 2018 roku ułożone w konceptualną klimatyczną całość. Improwizacje i kompozycje zdają się niezauważalnie przenikać. Elementy współczesnej muzyki klasycznej i jazzu tworzą nowy gatunek i wyrafinowaną estetykę. Poza partiami instrumentów dętych bardzo duża rola przypada charakteryzującej się specyficznym brzmieniem marimbie (Martin Opršál) i wokalizom (Michaela Báková, Jana Vondrů).
Autorskie utwory Radima Hanouska pozostawiają bardzo dużo miejsca na indywidualne i zbiorowe improwizacje oraz eksperymenty. Dzięki temu mamy do czynienia z muzyką otwartą i nieprzewidywalną, pełną zaskakujących rozwiązań i odkrywczych eksperymentów.
Jazzowa ekspresja, delikatność i subtelność właściwa muzyce klasycznej oraz nowatorskie rozwiązania brzmieniowe, czynią z płyty wyjątkowo atrakcyjną pozycję fonograficzną skierowaną do otwartego na dźwiękowe eksperymenty odbiorcy.
Płyta ukazała się 7 września 2020.
Robert Ratajczak

_______________________________________
 
Dust In The Groove
CD 2020, Hevhetia HV 0086-2 331

program:
  1. Fanfára 1
  2. Sachte
  3. Bácovická
  4. Spešne
  5. Impro 1
  6. Fanfára 2
  7. Kalupinka
  8. It Could Happen
  9. Impro 2
10. Requiem
11. Spolu 2
12. Etude I.
13. Impro 3
14. Honem
15. Fanfára 3
16. Aria

personel:
Michaela Báková, Jana Vondrů - wokal
Žaneta Vítová – akordeon
Radim Hanousek – saksofony, klarnet
Jan Přibil – trąbka
Martin Opršál - marimba
Vlado Micenko – kontrabas
_______________________________________