29.6.22

Deep Ford: You May Cross Here /2019/

Morse; Strumming Music; Loop of Chicago; Inner Whatever; Hockneedle; Anamorphose; Grand Trunk Road.







Zamieszkały od wielu lat w Londynie francuski saksofonista i klarnecista Robin Fincker znany jest doskonale na brytyjskiej scenie jazzowej. Jest założycielem formacji Loop Collective, Outhouse i Blink (m.in. album "Twice", 2011) oraz brał udział w głośnym freejazzowym projekcie Splice, a także zasila składy wielu projektów jak choćby: Hioba Farm, Trio Vincenta Courtoisa czy Hans Koller Big Band. Jego grę krytycy określają jako umiejscowioną pomiędzy stylem Wayne'a Shortera i Evana Parkera. Występował zarówno z takimi znakomitościami jazzu jak: Evan Parker i Bill Frisell, jak i z muzykami ze światowej sceny rockowej, jak choćby Paul Rogers. Jest też uzdolnionym kompozytorem, z którego usług korzysta m.in. BBC, Radio France czy WDR.
Pianistę i e-perkusistę Benoita Delbecq znamy m.in. z prowadzonej przez niego formacji Benoit Delbecq Unit, oraz albumu Sarahy Murcia "Eyeballing" (2020).
Z kolei perkusista Sylvain Darrifourcq to muzyk znany m.in. z grupy Barbacana ("Barbacana", 2012) i Kwartetu Emile Parisiena ("Spezial Snack", 2014).
Wszyscy trzej muzycy działają też pod szyldem tria Deep Ford, które pod koniec 2019 roku opublikowało album "You May Cross Here".
Na płycie znajdziemy pięć kompozycji Finckera i dwie Delbecq, które tworzą zwarty stylistycznie 44-minutowy program.
Słuchając płyty nasuwają się skojarzenia z 3-osobowymi składami Cecila Taylora (z Jimmym Lyonsem i Andrew Cyrille'em) lub Alexandra von Schlippenbacha (z Evanem Parkerem i Paulem Lovensem), i w takiej właśnie estetyce utrzymany jest album. Jednak Fincker, Delbecq i Darrifourcq to trzy bardzo silne osobowości muzyczne, których współpraca zaowocowała, mimo iż osadzonym w stylistyce wyżej wymienionych, to brzmieniem oryginalnym i niepowtarzalnym.
Na "You May Cross Here" ci trzej muzycy zabierają nas w prawdziwą muzyczną wycieczkę, pełną zarówno melodyki jak niespodziewanych zwrotów akcji, gdzie ogromna paleta dźwięków kryje w sobie mnóstwo saksofonowych i klarnetowych pasaży, zawiłe partie fortepianu, dynamiczną grę perkusji i ozdabiające całość specyficzne dźwięki cytry. 
Słuchając płyty można odnieść wrażenie iż docierająca do nas muzyka, tworzona jest w czasie rzeczywistym. Odkrywamy każdy kolejny dźwięk, który dopiero ewoluując i przybierając ostateczną formę, znajduje swe miejsce w stworzonym przez Deep Ford muzycznym środowisku, a z każdym kolejnym przesłuchaniem album zdaje się brzmieć inaczej.
Warto tej płycie poświęcić więcej czasu.
Album ukazał się 8 listopada 2019.
Robert Ratajczak

_______________________________________


Deep Ford
You May Cross Here
CD 2019, BMC Records BMC CD 272

program:
1. Morse
2. Strumming Music
3. Loop of Chicago
4. Inner Whatever
5. Hockneedle
6. Anamorphose
7. Grand Trunk Road

personel:
Robin Fincker - saksofon, klarnet
Benoit Delbecq - fortepian, instr.klawiszowe, drum machine
Sylvain Darrifourcq - perkusja, cytra
_______________________________________