12.1.23

Blue Note Poznań Competition 2017 /2017/

 Maciej Kądziela: No Shit; Jakub Paulski Quartet: Uniesienie; Natalia Kordiak Quintet: Mela; Follow Dices: Svantetic; Michał Skwierczyński Quartet: Consequences of Farewell; Małgorzata Hutek: Nobody Like You; Michał Martyniuk Trio: Jazz Dance; Amalia Obrębowska: Mlynarsis; Katarzyna Osterczy: Uwoz Mamo Roz; Kuba Lechki Quintet: Nim wstanie dzień; Jan Kantner Quartet: Yin.





Płyta jest dokumentem czwartej edycji Blue Note Poznań Competition. To konkurs dla młodych zdolnych muzyków jazzowych z całej Polski, a jego specyfika pozwala dostrzec aktualny poziom młodego polskiego jazzu. Doroczny konkurs jest też swego rodzaju przeglądem nowych i aktualnych trendów panujących w muzyce improwizowanej.
Dzięki płytom wydawanym przy okazji wydarzenia, także po jego zakończeniu mamy okazję skonfrontować werdykt jury z własnymi spostrzeżeniami. Płyty z fragmentami koncertów finałowych BNPC, to także wyjątkowy dokument i rodzaj jedynej w swoim rodzaju kroniki. Wypełniające płytę nagrania ukazują szeroki wachlarz inspiracji i rozmaite kierunki muzycznych poczynań nagrodzonych i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach uczestników konkursu.
Poza własnymi kompozycjami młodzi artyści sięgnęli też po tematy Esperanzy Spalding ("Mela") i Krzysztofa Komedy ("Svantetic", "Nim wstanie dzień"), ale też wybrany ze zbioru Pieśni kurpiowskie op. 58 utwór ludowy do muzyki Karola Szymanowskiego ("Uwoz Mamo Roz").
Doskonale, że doroczny konkurs jazzowy Blue Note Poznań Competition dokumentują kolekcjonerskie płyty. Po wiele z tych nagrań sięgnąć można po upływie kilku lat (co niniejszym czynię) i skonfrontować werdykt jury z dalszymi losami uczestniczących w konkursie artystów.
Płytę otwiera kompozycja "No Shit" Macieja Kądzieli, laureata 1 nagrody w kategorii: solista-instrumentalista.
Saksofonista altowy i kompozytor Maciej Kądziela (brat gitarzysty Marka Kądzieli), mimo młodego wieku zdążył już zdobyć duże doświadczenie podczas udziału w licznych projektach poparte licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Maciej Kądziela jest uczniem samego Marca Bernsteina, w którego klasie kształcił się w Syddansk Musikkonservatorium w Esbjerg. Już cztery lata przed tą edycją BNPC ukazał się debiutancki album artysty: "The Opening" (2013).
Duży rozgłos po otrzymaniu wyróżnienia w kategorii: zespół instrumentalny podczas Blue Note Poznań Competition 2017, ale też sukcesie odniesionym podczas XIII Hanza Jazz Festiwal, zyskał kwartet Follow Dices.
Grupę Follow Dices, której nazwa jest nawiązaniem do cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce i świecie, tworzy czterech młodych artystów, pełnych pomysłów i twórczo-improwizacyjnej inwencji: skrzypek Mikołaj Kostka, pianista Franciszek Raczkowski, kontrabasista Jan Jerzy Kołacki i perkusista Adam Wajdzik. Skład zespołu uformował się w roku 2017 i stanowi kontynuację działalności wcześniejszej formacji Gottfried & Kołacki Projekt. Muzyka kwartetu jest wypadkową inspiracji twórczością Johna Cage'a, skandynawskim jazzem, polskim folklorem i estetyką muzyki filmowej. Debiutanckim albumem formacji była wydana rok później płyta "Eternal Colors". Na niniejszej płycie słuchamy nowej wersji nieśmiertelnego tematu Komedy "Svantetic".
Także urodzona w Łodzi wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Małgorzata Hutek po sukcesie w postaci zdobycia 1 miejsca w kategorii wokalnej na BNPC 2017, wkrótce doczekała się debiutanckiej płyty. Wokalistka wywodzi się z artystycznego środowiska (jej rodzicami są aktorka i reżyser teatralny), a pierwszymi instrumentami jej życia były skrzypce i saksofon. Małgorzatę Hutek -wokalistkę odkrył natomiast pianista i pedagog Witold Janiak. Album ''Grounded In Love'' utrzymany jest w klimacie kameralnego akustycznego jazzu, a wypełniony jest autorskimi piosenkami wokalistki a także tekstami Agnieszki Musiał i Aleksandry Mazur, oraz trylogią: ''Wiara'' / ''Nadzieja'' / ''Miłość'' Czesława Miłosza z tomu ''Ocalenie'' do muzyki skomponowanej przez samą wokalistkę. Na tej płycie słuchamy Małgorzatę Hutek śpiewającą swą własną piosenkę "Nobody Like You".
Urodzony w Szczecinie a osiadły w Nowej Zelandii pianista i kompozytor Michał Martyniuk, którego skład zdobył na BNPC 2017 wyróżnienie dla zespołu instrumentalnego, współpracował z wieloma artystami angażując się w rozmaite projekty jak m.in.: formacja Batucada Sound Maschine, czy konstelacje z udziałem: Lewisa McCalluma, Tamy Waipary, Soly Rosa, czy Maiseya Riki. Na przełomie 2013 i 2014 roku wraz z nowozelandzkim multiinstrumentalistą i producentem Nickiem Williamsem powołał do życia wyjątkowy projekt After ’Ours, który firmował jazzowo-klubowo-elektroniczny album "Odyssey", a w 2014 roku Martyniuk został pianistą zespołu wybitnego saksofonisty Nathana Hainesa. Współpracował również z takimi tuzami jazzu jak m.in. John Patitucci i Randy Brecker. Rok po BNPC 2017 artysta zdobył drugą nagrodę podczas prestiżowego konkursu Made In New York 2018 w Tribeca Performing Arts Center w Nowym Jorku, a w roku 2019 Martyniuk nominowany był do Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut Roku. W roku, w którym odbywała się niniejsza edycja BNPC Michał Martyniuk odbył serię koncertów w polskich klubach jazzowych i zawiązał nowy skład złożony z młodych muzyków jazzowych, czego efektem był album "Nothing To Prove", stylistycznie łączący europejski idiom postrzegania improwizacji z estetyką zza Oceanu. Drugą płytą artysty była "Resonate" powstała pod wpływem podróży i ludzi, których artysta spotkał na swej dotychczasowej drodze. To na tym właśnie albumie znalazła się jego autorska kompozycja "Jazz Dance", której wczesną wersję słyszymy na "Blue Note Poznań Competition 2017".
Jak widać na podstawie tych kilku przykładów, młodzi artyści biorący udział w konkursie odbywającym się w poznańskim klubie Blue Note, z upływem lat z powodzeniem rozwijają swe kariery profesjonalnych muzyków jazzowych. W momencie gdy piszę te słowa klub Blue Note Poznań od wielu miesięcy jest nieczynny, a wszyscy miłośnicy muzyki jazzowej obawiają się o jego dalsze losy. Miejmy nadzieję, iż odświeżony poprzez długo ciągnący się remont klub, wreszcie otworzy swe podwoje, a tym samym doczekamy się kolejnej edycji prestiżowego dorocznego konkursu Blue Note Poznań Competition.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Blue Note Poznań Competition 2017
CD 2017, Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych Blue Note

program:
  1. Maciej Kądziela: No Shit
  2. Jakub Paulski Quartet: Uniesienie
  3. Natalia Kordiak Quintet: Mela
  4. Follow Dices: Svantetic
  5. Michał Skwierczyński Quartet: Consequences of Farewell
  6. Małgorzata Hutek: Nobody Like You
  7. Michał Martyniuk Trio: Jazz Dance
  8. Amalia Obrębowska: Mlynarsis
  9. Katarzyna Osterczy: Uwoz Mamo Roz
10. Kuba Lechki Quintet: Nim wstanie dzień
11. Jan Kantner Quartet: Yin
____________________________________________