PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

wtorek, 27 marca 2018

After 'Ours: Odyssey /2018/

Intro; Odyssey; To the Music; See the Light; Be Around; Sunshine; To the Music Part II; Spiryt; Day After Day; Gordon Blues; 47 Degrees.Od lat osiadły w Nowej Zelandii pianista i kompozytor Michał Martyniuk wraz z tamtejszym multiinstrumentalistą i producentem Nickiem Williamsem powołał do życia wyjątkowy projekt After ’Ours. Muzyka wykreowana przez dwóch dysponujących ogromną wyobraźnią i zmysłem muzycznym artystów, łączy w sobie hip-hop, r'n'b, soul, a wszystko to podszyte jest jazzem i podane jest przy szerokim zastosowaniu elektroniki. Na przełomie 2013 i 2014 roku w Auckland, Martyniuk i Williams dokonali nagrań, które wypełniły wydany po raz pierwszy w 2016 roku album "Odyssey".
W 2017 roku Michał Martyniuk odbył serię koncertów w polskich klubach jazzowych, tym samym po raz pierwszy prezentując swą muzykę w kraju. Ukazała się też nowa edycja albumu "Odyssey", która dołączona została do numeru 3/2018 magazynu "Jazz Forum" w wersji dla prenumeratorów.
Poza całą rzeszą nieznanych dotąd w Polsce artystów, w nagraniach słyszymy też basistę Adama Kabacińskiego i poznańskiego saksofonistę Jakuba Skowrońskiego.
Muzyka jaką poznajemy na płycie to nowocześnie przygotowana mikstura zgrabnie łącząca elementy modnej dziś muzyki klubowej i r'n'b. Udział w nagraniach rozmaitych wokalistów niewątpliwie urozmaica album zdominowany elektronicznym beatem i partiami instrumentów klawiszowych. Dostrzeżemy tu liczne nawiązania do world music i inspiracje dokonaniami na polu r'n'b, samego Quincy Jonesa .
Na szczególną uwagę zasługuje "To The Music Part II" okraszone fajnymi solówkami saksofonu, gitary i fortepianu. Nie zmienia to jednak faktu, iż mamy do czynienia z muzyką użytkową, która najlepiej sprawdzi się na klubowym parkiecie.
Perełką na płycie jest leniwa ballada "Gordon Blues", ozdobiona solówką saksofonu Jakuba Skowrońskiego. To zarazem najbardziej jazzowy fragment całego albumu.
Podszyta funkiem i wyraziście zarysowanym rytmem muzyka After 'Ours, to przykład znakomitej produkcji idealnie precyzującej najnowsze trendy. Ciekawe kompozycje, bogate aranżacje i instrumentalny przepych sprawiają, że "Odyssey" to album na prawdziwie światowym poziomie.
Niniejsza edycja albumu ukazała się wraz z numerem 3/2018 "Jazz Forum" w wersji dla prenumeratorów.


Robert Ratajczak
After 'Ours: Odyssey
CD 2018, Studiozone SZN001D-PRO

program:
  1. Intro
  2. Odyssey
  3. To the Music
  4. See the Light
  5. Be Around
  6. Sunshine
  7. To the Music Part II
  8. Spiryt
  9. Day After Day
10. Gordon Blues
11. 47 Degrees

personel:
Michał Martyniuk - fortepian, instr. klawiszowe
Nick Williams - gitara, instr. klawiszowe
Mike Patto, Jimmy Williams - instr. klawiszowe
Adam Kabaciński - gitara basowa, instr. klawiszowe
Nathan Haines, Jakub Skowroński - saksofony
Andy Smith, Chris Franck - gitara
KP, Sharlene Hector, Kevin Mark Trail, Matt Nanai, Ange Saunders - śpiew
Nino Memedovic, Karika Turua - gitara basowa
Miguel Fuentes - instr. perkusyjne
Jonny Lowe - gramofony, sample