PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

wtorek, 27 marca 2018

Andrzej Korzyński - Muzyka z filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy /2017/

"Człowiek z żelaza"; "Człowiek z marmuru"; "Brzezina"; "Polowanie na muchy"; "Panna Nikt".
[more]
Andrzej Korzyński to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów przełomu XX i XXI wieku. Warto przypomnieć też, że już jako 25-latek wraz z Mateuszem Święcickim i Witoldem Pogranicznym powołał do życia kultowe Radiowe Studio "Rytm", w latach 60-tych prowadził zespół Ricercar 64, w latach 70-tych grupę Arp Life, a w 80-tych stworzył kreowaną przez Piotra Fronczewskiego postać Franka Kimono. Ma w dorobku zarówno piosenki napisane dla m.in. Maryli Rodowicz, Czesława Niemena, Zdzisławy Sośnickiej, Piotra Szczepanika czy Ireny Jarockiej, jak znakomitą muzykę skomponowaną do kilkudziesięciu filmów. Właśnie muzyka filmowa Andrzeja Korzyńskiego wybrana z pięciu filmów Andrzeja Wajdy: "Człowiek z żelaza", "Człowiek z marmuru", "Brzezina", "Polowanie na muchy" i "Panna Nikt", wypełnia tę płytę.
W ilustracyjnej muzyce wypełniającej krążek odnajdziemy bardzo szerokie spektrum wyrazu artystycznego kompozytora. Są tu utwory typowo orkiestrowe, jak i nasycone elementami muzyki disco i soul, czy też protest song "Ballada o Janku Wiśniewskim".
Po latach szczególnie silne wrażenie robi utrzymana w klimacie lat 70-tych, cała muzyka do "Człowieka z marmuru", oraz ozdobiona stylową wokalizą "Bossa nova"  z "Polowania na muchy".
Byłaby to wspaniała antologia dokumentująca współpracę Korzyńskiego z Wajdą, gdyby nie karygodne wydanie albumu.
Nic nie tłumaczy wyjątkowego niechlujstwa wydawcy, którym jest przecież Sony Music (!). W dołączonej (nie wiadomo po co) wkładce brak jakichkolwiek informacji o nagraniach (rok nagrania, wykonawcy). Płyta przypomina tani produkt podrzędnej wytwórni, a nie monograficzny album jakim mogłaby być ta płyta przy odrobinie przyzwoitości edytorskiej. Z opisu we "wkładce" wynika że wszystkie utwory wykonuje: Orkiestra pod dyrekcją Andrzeja Korzyńskiego, a niezorientowany słuchacz może podejrzewać, iż nagrań dokonano w 2016 roku, gdyż ten rok widnieje nad informacją o wykonaniu. Tymczasem nagrania zrealizowano na przestrzeni trzech dziesięcioleci (1969-1996) z wykorzystaniem rozmaitego aparatu wykonawczego: od dużej orkiestry rozrywkowej, poprzez piosenkę śpiewaną przez Krystynę Jandę ("Ballada o Janku Wiśniewskim"), utwory zrealizowane w ramach zespołu Arp Life ("Człowiek z marmuru"), aż do elektroniki i syntezatorów ("Panna Nikt"). O tym jednak przeciętny nabywca płyty według wydawcy nie musi zostać poinformowany. Na domiar złego, z opisu we wspomnianej "wkładce" wynika że każdy z 22 utworów na płycie trwa równo: 4 min 52 sek, co daje łączny czas:107 minut (!)
O jakości technicznej nagrań nie będę się rozpisywał, bowiem nie wiem jakim materiałem wyjściowym dysponował wydawca (oczywiście tu również brak jakichkolwiek informacji). Jednak słyszane po zakończeniu poszczególnych motywów stuknięcia, chyba dałoby się wyeliminować.
Jak można było spartaczyć płytę z tak wyśmienitym materiałem? Wstyd!
Album ukazał się 24 lutego 2017.

Robert RatajczakAndrzej Korzyński - Muzyka z filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy
CD 2017, Sony 88985393172

program:
"Człowiek z żelaza"
  1. Nadzieja
  2. Los człowieka
  3. Gdańsk 80'
  4. Wiersz Miłosza
  5. Pałkarz
  6. Jesteś moją nadzieją
  7. Ballada o Janku Wiśniewskim
"Człowiek z marmuru"
  8. Człowiek z marmuru - temat przewodni
  9. Port
10. Ocalony od zapomnienia
11. Figury z marmuru
12. Świadek
13. W stoczni
14. Huta Katowice
"Brzezina"
15. Krajobraz Brzeziny
16. Brzezina - motyw przewodni
17. Piosenka o smierci
"Polowanie na muchy"
18. Bossa nova
19. Akademik dziekanka (rock group)
20. Polowanie na muchy - motyw przewodni (rock group)
21. Akademik dziekanka (taniec)
22. Próbując złapać muchę
"Panna Nikt"
23. Panna Nikt - temat przewodni
24. Marzenie
25. Panna Nikt - temat przewodni (piano)
26. Modlitwa

Orkiestra pod dyrekcją Andrzeja Korzyńskiego