│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

16.11.12

Terje GEWELT: Oslo /2009/

Blue Waltz; Oslo; Playtime; North Prospect; World of Wonders; Suspension Points; Small Country; Snowflake; Trio Suite Part 1; Trio Suite Part 2; Trio Suite Part 3; Homecoming

[more]

Od końca lat 70-tych Terje Gewelt grał w lokalnych norweskich grupach jazzowych (m.in.z słynnym pianistą Atle Bakkenem). W 1981 roku wyjechał do USA, gdzie rozpoczął współpracę z gitarzystą Lesem Wise. W roku 1983 podczas kolejnego pobytu w Stanach koncertowal i nagrywał m.in. z Tommym Smithem, Donnym McCaslinem, Christianem Jacobem, Danilo Perezem i Laszlo Gardonym. W Nowym Jorku poznał Jaco Pastoriusa, który udzielał  mu prywatnych lekcji gry na gitarze basowej. W 1988 roku został zaproszony do Kalifornii przez perkusistę Michaela Shrieve do zespołu, w którego składzie znaleźli się też Mark Isham, Andy Summers i David Torn. Terje Gewelt powrócił do Norwegii w 1989 roku jako uznany muzyk i szybko stając się pierwszym basistą kreatywnej norweskiej sceny jazzowej. W połowie lat 90-tych basista dołączył do grupy legendarnego perkusisty Billy'ego Cobhama, z którą koncertował i nagrał dwa albumy, następnie współpracował z rosyjskim pianistą Mishą Alperinem, nagrywając z nim dwie płyty dla prestiżowej wytwórni ECM.


Od 1998 do 2010 roku pod flagą wytwórni płytowej Resonant Music opublikował jako leader osiem albumów nagranych w różnych konfiguracjach z takimi muzykami jak choćby Billy Cobham, Enrico Pieranunzi czy Christian Jacob.


''Oslo'' to płyta Terje Gewelta, do której nagrania Artysta pozyskał dwóch wyśmienitych instrumentalistów tworzących wraz z nim doskonałe trio.
Enrico Pieranunzi to ceniony włoski pianista i kompozytor jazzowy doskonale łączący klasyczną technikę z jazzem, mający za sobą współpracę m.in. z Kennym Clarke, Chetem Bakerem, Artem Farmerem, Lee Konitzem czy Charlie Hadenem. Natomiast perkusista Anders Kjellberg to od wielu lat lat jeden z najbardziej pożądanych muzyków szwedzkich wyśmienicie czujący się zarówno w konwencji  free jazzu, elektronicznego funku jak i typowego tria jazzowego, co po raz kolejny udowodnił właśnie na płycie ''Oslo''.
Niezwykle wdzięcznie brzmi otwierający program siódmego albumu Terje Gewelta ''Blue Waltz''. To klasyczny walczyk zachwycający wdziękiem i subtelnością skomponowany przez Enrico Pieranunzi. W zbiorze znalazły się jeszcze dwa utwory napisane specjalnie z myślą o tym albumie przez Pianistę: ''World of Wonders'' i ''Suspension Points''. Pozostałe kompozycje są dziełem Terje Gewelta, a trzyczęściowa ''Trio Suite'' to nasycona improwizacjami wypadkowa inwencji całego składu tria.
Na płycie aż ''roi się'' od wyśmienitych partii zarówno kontrabasu jak fortepianu nasyconych kameralnie brzmiącą perkusją. Wyśmienite impresje kontrabasu towarzyszą nam choćby podczas melancholijnego ''North Prospect'', a pięknie klasycyzujący fortepian Pieranunzi ozdabia m.in. ''World of Wonders'' okraszony ''szczoteczkami'' perkusji.
Na szczególną uwagę zasługuje też trzecia spośród kompozycji Enrico Pieranunzi w tym zestawie: ''Suspension Points''. Klasycznie, pięknie i niezwykle delikatnie skonstruowany temat odwołujący się do tradycji muzyki fortepianowej w subtelnym jazzowym sosie.
Piękny, impresyjny jazzowy klimat towarzyszy nam podczas słuchania opartego na melodii kreowanej przez kontrabas ''Small Country''.
''Oslo'' to piękna płyta. Kameralna, lecz jednocześnie potrafiąca oczarować szerokim brzmieniem i ogromem cudnej melodyki.


Robert Ratajczak


_____________________________________________________________________



Terje GEWELT: Oslo /CD 2009, Resonant Music RM21-2/


program:


1.  Blue Waltz 


2.  Oslo


3.  Playtime 


4.  North Prospect


5.  World of Wonders


6.  Suspension Points


7.  Small Country


8.  Snowflake


9.  Trio Suite Part 1


10.Trio Suite Part 2


11.Trio Suite Part 3


12.Homecoming



personel:



Terje Gewelt - kontrabas
Enrico Pieranunzi - fortepian
Anders Kjellberg - perkusja


_____________________________________________________________________