│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

20.12.13

Ayman Fanous / Jason Kao Hwang: Zilzal /2013/

Nilometer at Roda; DNA: Untranslated; DNA: Messenger, the Message; Zilzal; Mausoleum of Beybars the Crossbowman; DNA: Binding Sights; Lapwing; Darb al-Arbaeen; Tree of the Virgin at Matariya



''Zilzal'' to tytuł albumu nagranego przez wyjątkowy duet: Ayman Fanous (gitary i buzuki) i Jason Hao Hwang (skrzypce i altówka).
Chiński skrzypek Jason Hao Hwang (ur.1957) zamieszkały w Nowym Jorku jest współzałożycielem Far East Side Band -międzykulturowego zespołu łączącego chińskie, koreańskie, japońskie i amerykańskie elementy muzyczne. Jest też cenionym kompozytorem muzyki filmowej, docenianym także na Broadwayu gdzie powierzono mu m.in. sprawowanie stanowiska dyrektora muzycznego w kilku tamtejszych produkcjach. W ramach rozmaitych projektów dane mu było współpracować m.in. z Anthonym Braxtonem, Davidem Murrayem, Williamem Parkerem, Henry Threadgillem czy twórcą legendarnej formacji Revolutionary Ensemble -Leroyem Jenkinsem.
Ayman Fanous do Nowego Jorku przybył przed laty z Egiptu, jednak dużą część życia spędził w Hiszpanii gdzie zakochał się w muzyce flamenco, do której w swej twórczości zgrabnie wplata elementy muzyki indyjskiej
Słowo ''zilzal'' to w języku arabskim określenie trzęsienia ziemi, lecz w tym kontekście jak czytamy na okładce płyty, odnosi się do burzliwego politycznie i kulturowo świata. Również muzyka wypełniająca płytę w niektórych fragmentach robi wrażenie swego rodzaju burzy, powstałej na skutek zderzenia się osobowości dwóch tak różnych instrumentalistów, wywodzących się z odmiennych kultur.
Zdecydowana większość materiału wypełniającego album ''Zilzal'' to muzyka charakteryzująca się swobodnie improwizowaną strukturą, a melodia, harmonia i rytm zdają się pełnić drugorzędną rolę. Rozliczne elementy kultury muzycznej Bliskiego Wschodu jakie znajdziemy w nagraniach poddane są na ''Zilzal'' filtrowi pod postacią muzycznej fantazji Aymana Fanousa i Jasona Hao Hwanga. Obaj instrumentaliści raz stanowią zgodny organizm muzyczny, wzajemnie się uzupełniając, innym razem zdają się niemal pojedynkować podczas improwizowanych partii.
Zapewne nie jest to muzyka, która trafi do każdego, lecz zapewniam iż warto poświęcić jej czas i uwagę.
Robert Ratajczak
___________________________________________

Ayman Fanous / Jason Kao Hwang: Zilzal
CD 2013 (2011), Innova

skład:
Ayman Fanous - gitara, buzuki
Jason Kao Hwang - skrzypce, altówka

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *