│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

29.12.13

Duo Art Creating Magic /2014/

CD1: Jasper van't Hof & Bob Malach: Black Is The Color Of My True Love's Hair; Jan Johansson & Georg Riedel: Visa Fran Utanmyra; Philip Catherine & Martin Wind: Fried Bananas; Viktoria Tolstoy & Jacob Karlzon: Red Rain; Michael Wollny & Marius Neset: Polygon; Gwilym Simcock & Yuri Goloubev: Pastoral; Nils Landgren & Esbjörn Svensson: Song From The Valley; Iiro Rantala & Michael Wollny: Tears For Esbjörn; Bugge Wesseltoft & Henning Kraggerud: Improvisation Over La Folia; Youn Sun Nah & Ulf Wakenius: Avec le temps; Adam Bałdych & Yaron Herman: Letter For E.; Gerardo Nunez & Renaud García-Fons: Un Amor Real;
CD 2: Sidsel Endresen & Bugge Wesseltoft: Nightsong; Christof Lauer & Jens Thomas: Green Dance; Nguyen Le & Paolo Fresu: Lacrima Christi; Lars Danielsson & Leszek Możdżer: Pasodoble; George Mraz & Emil Viklický: Up On A Fir Tree; Klaus Paier & Asja Valcic: Tango Loco; Heinz Sauer & Joachim Kühn: Lover Man; Jens Thomas & Verneri Pohjola: T.N.T.; Wayne Krantz & Bob Malach: Fate; Jonas Knutsson & Johan Norberg: Jämtpelle; Danilo Rea & Flavio Boltro: O mio babbino caro; Eddie Harris & Gil Goldstein: You Stole My Heart.

[more]

W roku 2014 monachijska wytwórnia ACT anonsuje nową serię płyt wydawanych pod wspólnym podtytułem: ''Duo Art''. Płyty zawierać będą rozmaity materiał muzyczny zarejestrowany przez niejednokrotnie odległych od siebie stylistycznie wykonawców. Jednak charakteryzować się będą szczególną specyfiką właściwą dla muzyki zarejestrowanej zaledwie przez dwoje artystów. Jak czytamy w materiałach prasowych zapowiadających serię ''Duo Art'': ''Żadna inna konstelacja muzyczna nie może być równie elastyczna, interaktywna i demokratyczna jak duet. To bowiem najbardziej zredukowany sposób muzykowania''. Trudno podważyć tę tezę, tym bardziej iż publikowane dotąd przez wytwórnię Siggiego Locha nagrania duetów charakteryzuje każdorazowo wyjątkowy artyzm i perfekcja wykonawcza połączona z wyczuwalną chemią panującą między dwojgiem artystów.
W ciągu ostatnich kilku lat nakładem ACTu ukazały się m.in. tak doskonałe płyty muzycznych duetów jak: ''A DEUX'' (2008) i ''Silk Road'' -wiolonczelistki Asji Valcic i akordeonisty Klausa Paiera, ''Don't Explain'' (2012) -saksofonisty Heinza Sauera i pianisty Michaela Wollny'ego, ''Last Spring'' (2012) -pianisty Bugge Wesseltofta i skrzypka Henninga Kraggeruda czy ''A Moment Of Now'' (2013) -wokalistki Viktorii Tolstoy i pianisty Jacoba Karlzona.
Przedsięwzięcie szefa ACTu, Siggiego Locha pt. ''Duo Art'' to ze wszech miar ciekawa propozycja dla miłośników kameralnych dwuosobowych składów, a dwupłytowy zestaw jaki pilotuje tę serię przeprowadza nas w ciągu blisko dwóch godzin przez muzyczny wszechświat rozmaitych konstelacji dwóch różnie dobranych z sobą instrumentów.


Na dwóch płytach anonsujących serię ''Duo Art'' poza wymienionymi we wstępie wykonawcami znajdziemy w rozmaitych konfiguracjach m.in. Nilsa Landgrena, Esbjorna Svenssona, Iiro Rantalę, Bugge Wesseltofta, Adama Bałdycha, Renauda Garcia-Fonsa, Nguyena Le, Larsa Danielssona, Leszka Możdżera, Joachima Kuhna, Verneri Pohjolę i Eddiego Harrisa.
Wspólne nagranie przez belgijskiego nestora gitary Philipa Catherine z wyśmienitym niemieckim basistą Martinem Windem charakterystycznego i wyjątkowo rozpoznawalnego tematu ''Fried Bananas'' Dextera Gordona okazało się świetnym posunięciem. Gitara przyśpiewującego sobie w trakcie gry spadkobiercy geniuszu Django Reinharda -Philipa Catherine z porywającym akompaniamentem kontrabasu wyczynia doprawdy cuda w trakcie tej blisko cztero i pół minutowej miniaturki. Nagranie to znalazło sie pod numerem 3 na pierwszej płycie zestawu.
Kolejnym utworem na pierwszym dysku jest ''Red Rain'' Petera Gabriela w wyjątkowej interpretacji współpracujących z sobą na muzycznej scenie już od 15 lat Jacoba Karlzona i Viktorii Tolstoy. Tajemnica potęgi tkwiącej w muzyce tworzonej przez tych dwoje artystów to poruszający, głęboki i pełen dramatyzmu wokal i piękne partie fortepianu inspirowane zarówno klasyką w rodzaju Edwarda Griega jak i muzyką rockową.
Młody niemiecki pianista Michael Wollny pojawia się na albumie ''Duo Art Creating Magic'' dwukrotnie. Pierwszym razem jest to duet z Mariusem Nesetem (''Polygon''), drugim razem -wspólne nagranie z fińskim pianistą Iiro Rantalą: ''Tears For Esbjorn''.
Brytyjski pianista i kompozytor Gwilym Simcock oraz urodzony w Moskwie wirtuoz kontrabasu Yuri Goloubev tworzą w duecie muzykę plasującą się na pograniczu klasycznej kameralistyki i jazzowych improwizacji. Piękna kompozycja Simcocka ''Pastoral'' jakiej słuchamy pod numerem 6 na pierwszej płycie, to cudowne, subtelnie skonstruowane partie fortepianu jakim towarzyszy kontrabas Goloubeva, którego struny artysta porusza także przy pomocy smyczka.
Szwedzkiego puzonistę i producenta muzycznego Nilsa Landgrena słyszymy wraz z nieodżałowanym Esbjornem Svenssonem (E.S.T.) w utworze ''Song From The Valley''.
Duet Bugge & Henning to dwóch wybitnych muzyków z dwóch muzycznych światów: Bugge Wesseltoft -pianista jazzowy i Henning Kraggerud -klasyczny skrzypek. Wspólnie nagrali w Norwegii płytę ''Last Spring'' (2012) czarującą minimalizmem brzmieniowym w klimacie medytacji i tęsknoty. Z tego albumu dla potrzeb zestawu ''Duo Art Creating Magic'' ''wycięto'' improwizację na temat tradycyjnego utworu ''La Folia''. Pianistę Bugge Wesseltorfa spotkamy także na drugim dysku tego zestawu. Tym razem będzie to duet z wokalistką Sidsel Endressen: ''Nightsong''.
Ostatnie lata to dla naszego czołowego wiolinisty jazzowego Adama Bałdycha pasma sukcesów zarówno na rynku amerykańskim, gdzie z dużym powodzeniem koncertował w prestiżowych klubach jazzowych w roku 2011, jak i na rynku niemieckim, gdzie na dobre już zadomowił się pod banderą wytwórnii ACT. Po płytach ''Imaginary Room'' (2012) i ''My History Of Jazz'' (2013, nagrana wraz z Iiro Rantalą, Larsem Danielssonem i Mortenem Lundem) w roku 2014 ukazać ma się album nagrany w duecie z pianistą Yaronem Hermanem: ''The New Tradition''. Zanim płyta pojawi się na rynku, dzięki zestawowi ''Duo Art Creating Magic'' mamy okazję zapoznać się z utworem ''Letter For E.'', który znajdzie się w programie zapowiadanego albumu.
Francuski kontrabasista i kompozytor Renaud Garcia-Fons zwany ''Paganinim kontrabasu'' tworzy muzykę złożoną z elementów jazzu, flamenco, muzyki klasycznej i orientalnej. Gra techniką arco, a więc przy użyciu smyczka na wyjątkowym pięciostrunowym instrumencie wyprodukowanym specjalnie dla niego w Arles przez przez słynnego lutnika Jean Auray. Doskonale pamiętamy jego wyśmienity album ''The Marcevol Concert'' (2012) nagrany solo, a tymczasem pierwszą płytę albumu ''Duo Art Creating Magic'' kończy jego duet z gitarzystą Gerardo Nunezem: ''Un Amor Real''.
Doskonale w Polsce znany dzięki koncertom Ery Jazzu wietnamski gitarzysta Nguyen Le pojawia się na drugiej płycie w duecie z trębaczem Paolo Fresu podczas wspólnej kompozycji obojga instrumentalistów: ''Lacrima Christi''.
Szwedzkiego kontrabasisty Larsa Danielssona z kolei, posłuchać możemy w nagraniu tytułowym z bardzo popularnej w ostatnim czasie w Polsce płyty: ''Pasodoble'' nagranej wraz z Leszkiem Możdżerem.
W zestawie 24 nagrań dokonanych w duetach dla wytwórni ACT nie mogło zabraknąć wyjątkowej muzycznej pary jaka w roku 2013 pojawiła się także na wspaniałym koncercie w poznańskim klubie Blue Note (16.11.2013). Mowa tu oczywiście o austriackim akordeoniście, bandoeoniście i kompozytorze Klausie Paierze i chorwackiej wiolonczelistce Asji Valcic znanej też z kwartetu radio.string.quartet.vienna. Duet ten opublikował pod labelem ACT-u dwie płyty: ''A Deux'' (2009), oraz ''Silk Road'' (2013). Tutaj słuchamy obojga w pełnym dynamiki ''Tango Loco'', będącym wyśmienitym przykładem nuevo tango -czyli tanga, którego doskonale słucha się w sposób kontemplacyjny, z swego rodzaju namaszczeniem i uwagą. W trakcie ''Tango Loco'' zachwyca zarówno skoczny akordeon, jak i wywołujące swego rodzaju niepokój i budujące wyjątkową dramaturgię niskie partie wiolonczeli.
Niemiecki nestor saksofonu tenorowego Heinz Sauer w ostatnich latach bardzo chętnie współpracuje z pianistami takimi jak Hans Lüdemann, czy Michael Wollny. Mimo iż Wollny pojawia się w tym zestawie dwukrotnie w innych konstelacjach, a z Heinzem Sauerem zarejestrował jak dotąd cztery albumy; nie dane nam jest posłuchać razem na tym albumie. Świadczy to o ogromie nagrań znajdujących się w posiadaniu wytwórnii ACT, która bez problemu byłaby w stanie opublikować wkrótce nie ustępujący w niczym temu wydawnictwu ''Duo Art Creating Magic Vol.2''. Tymczasem w tym zbiorze nagrań posłuchać możemy Heinza Sauera w duecie z wyjątkowym mistrzem klawiatury jakim bez wątpienia jest Joachim Kuhn (''Lover Man'').


 Duo Art Creating Magic /2CD's 2014, ACT/


*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *



Założona w 1992 roku przez Siggiego Locha wytwórnia płytowa ACT to dziś jedna z największych na świecie wytwórni jazzowych, a na pewno najbardziej rozwijający się w ostatnich latach record label w Europie. Najstarszą niemiecką niezależną wytwórnię płytową utworzył Siggi Loch, który ponad 20 lat temu zakończył 30-letnią karierę jako menedżer w międzynarodowym biznesie muzycznym rozpoczętą w 1960 roku w EMI Electrola, później WEA (Warner). Powołując w 1992 roku do życia ACT, Loch spełnił swoje marzenie z dzieciństwa o posiadaniu własnego niezależnego wydawnictwa.
Dziś ACT jest potentatem fonograficznym, mającym w swym katalogu ponad 350 tytułów. To dzięki płytom wydanym przez ACT świat poznał takich Artystów jak Esbjorn Svensson, Lars Danielsson czy Nils Landgren. Nakładem ACT-u ukazały się też w ostatnich latach płyty jakie przyniosły światowy rozgłos polskim muzykom: Vladyslavovi Sendeckiemu, Leszkowi Możdżerowi czy Adamowi Bałdychowi


Dystrybutorem płyt wytwórni ACT w Polsce jest GiGi .


Opisy płyt wydanych przez ACT znajdują się: TUTAJ 


_________________________________________________________


 tekst i skany: R.R.