│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

17.1.14

Danilo PEREZ: Panama 500 /2014/

Rediscovery Of The South Sea; Panama 500; Reflections On The South Sea; Abia Yala (America); Gratitude; The Canal Suite: Land Of Hope; The Canal Suite: Premonition In Rhythm; The Canal Suite: Melting Pot (Chocolito); The Expedition; Narration To Reflections On The South Sea; Panama Viejo; Celebration Of Our Land

[more]

Znany w ostatnich latach z Kwartetu Wayne Shortera, a wcześniej z współpracy m.in. z Jackiem DeJohnette, Joe Lovano, Arturo Sandovalem i przede wszystkim z Dizzym Gillespie, jedyny w swoim rodzaju pianista i kompozytor Danilo Perez zrealizował bodaj jeden z najśmielszych a zarazem najbardziej ambitnych projektów w swej karierze. 4 lutego 2014 roku światło dzienne ujrzy płyta opowiadająca historię obchodzącej jubileusz 500-lecia Panamy, odkrytej w 1513 roku przez hiszpańskiego żeglarza Vasco Nuneza. Do zrealizowania projektu Danilo Perez zaprosił tak znakomitych instrumentalistów jak: Ben Street i Adam Cruz -współpracujący z Perezem podczas wcześniejszych jego projektów autorskich, oraz: John Patitucci i Brian Blade -wywodzący się podobnie jak Perez z Kwartetu Shortera.
Urodzony w Panamie Danilo Perez okazał się idealnym muzykiem dla stworzenia czegoś w rodzaju muzycznej opowieści o burzliwych dziejach swej ojczyzny. Muzyka zawarta na albumie stosownie zatytułowanym: ''Panama 500'' w idealnej harmonii łączy elementy jazzu z muzycznym folklorem obu Ameryk i europejską muzyką klasyczną. Podobnie jak Panama jest miejscem łączącym dorobek rozmaitych kultur, tak nowa płyta Pereza łączy w sobie najdoskonalsze elementy rozmaitych stylów muzycznych. Nie bez powodu w poszczególnych nagraniach mamy do czynienia z różnymi sekcjami; Ben Street i Adam Cruz, to muzycy z którymi pianista wypracował przez lata wspólnego grania specyficzne brzmienie jazzu Ameryki Łacińskiej, natomiast sound uzyskiwany w nagraniach z Johnem Patituccim i Brianem Blade bardziej nawiązuje do spontanicznej muzyki jaką wspólnie tworzyli w Kwartecie Wayne'a Shortera. W składzie znaleźli się też trzej różni perkusjonaliści legitymujący się odmiennym stylem: Roman Díaz z Kuby, Rogério Boccato z Brazylii oraz Panamczycy: Milagros Blades i Ricaurte Villarreal. Dodatkowym atrybutem brzmieniowym jest udział w nagraniach skrzypka Alexa Hargreavesa.
Każdy z utworów na płycie charakteryzuje się indywidualnym przesłaniem, np. otwierający całość ''Rediscovery Of The South Sea'' to muzyczny opis
wędrówki hiszpańskich najeźców przez dżunglę. Śpiew i instrumenty perkusyjne przywoływać mają skojarzenia z rdzennymi mieszkańcami Panamy, a całość kończy monolog w panamskim języku Guna.
Podobnie jest w przypadku każdego z kolejnych utworów, jakie stanowią rodzaj rozmaitych opowieści związanych z dziejami Panamy.
Pod względem muzycznym mamy do czynienia z najwyższej próby nowoczesnym jazzem czerpiącym pełnymi garściami z tradycji. Wirtuozeria i zmysł kompozytorski Pereza niejednokrotnie olśniewa i wywołuje niemal ciarki na plecach.
Doskonale brzmi fortepian leadera podczas rewelacyjnie budującej klimat kompozycji ''Abia Yala (America)'', z kolei klasycznie skonstruowane ''Gratitude'' odwołuje się do tradycji najwspanialszych utworów na trio fortepianowe jakie kiedykolwiek powstały na świecie.
Wspaniale w całość wpasowana jest środkowa część płyty, jaką wypełniają trzy części suity ''The Canal Suite''. Jej pierwszy akt to wspaniałe ''Land Of Hope'' zagrane solo przez Danilo Pereza, druga część ''Premonition In Rhythm'' to wspaniałe perkusjonalia i porywająca rytmika, a ''Melting Pot (Chocolito)'', kończące tę trylogię to pole do popisu dla kontrabasu Bena Streeta i skrzypiec Alexa Hargreavesa.
Nastrój niepokoju wprowadza ''The Expedition'', gdzie partie fortepianu przeciwstawione są wyśmienitym partiom kontrabasu Johna Patitucci i perkusji Briana Blade.
Rozmaite, zmienne nastroje kreowane przez różne konfiguracje muzyków w poszczególnych utworach składają się na niezwykle poruszającą konceptualną całość.
''Panama 500'' to drugi po ''Providencia'' (2010) album Danilo Pereza wydany przez Mack Avenue.


Robert Ratajczak


 


 Danilo PEREZ: Panama 500 /CD 2014, Mack Avenue/


skład:
Danilo Perez - fortepian, cowbell
oraz:
Alex Hargreaves - skrzypce
Sachi Patitucci - wiolonczela
John Patitucci - gitara basowa, kontrabas
Ben Street - kontrabas
Brian Blade - perkusja
Adam Cruz - perkusja
Rogerio Boccato - instr.perkusyjne
Roman Diaz - instr.perkusyjne, śpiew





opisy innych płyt z katalogu Mack Avenue:





  ____________________________________________________________________________