PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

piątek, 14 lutego 2014

Takumi Seino: Old Red Chair On The Porch /2012/

Quiet Study; Pomme; Old red chair on the porch; Locus; Origin; Frogs and Hay; Beside -like a shadow.Jeden z najbardziej dziś aktywnych muzyków jazzowej sceny Japonii -Takumi Seino jest absolwentem prestiżowej Berklee College of Music, mającym na swym koncie mnóstwo wyróżnień, jak choćby tytuł Najlepszego Gitarzysty przyznawany dorocznie przez firmę Yamaha. Dotychczas ukazało się kilkanaście płyt firmowanych jego nazwiskiem, nagranych w rozmaitych składach. Wśród współpracujących z Seino muzyków, warto wymienić takie nazwiska jak choćby: basiści Blake Newman i Jeremy Stratton, perkusista Scott Goulding, pianista David Sinclair czy znani japońscy wirtuozi: saksofonista Ryosuke Hashizume (znany z wyśmienitej płyty ''Acoustic Fluid'', 2012), czy doskonały pianista Takashi Kudo (znany z albumu ''Gratitude'', 2011). Takumi Seino na przestrzeni lat pojawiał się w składach takich m.in. formacji jak: Khamsin, Six North, EBA, Eiichiro Arasaki Big Band, Next Order czy własne Drops Trio.
Ostatnich kilka lat amerykański perkusista Larry Marshall w dużej części spędził w Japonii zarówno ucząc tam muzyki jak i intensywnie koncerując w Kraju Kwitnącej Wiśni. Pobyt Marshalla w Japonii zaowocował także zarejestrowanymi tam nagraniami z jednym z najlepszych gitarzystów w Japonii -Takumi Seino. Trio tworzone wraz z Seino i kontrabasistą Yasutaka Yorozu opublikowało w Japonii dwa znakomite albumy: ''Old Red Chair On The Porch''(2012) oraz ''Flower Flows''(2013). Obie płyty zarejestrowane zostały na żywo w klubie Big Apple i wypełniły je kompozycje leadera projektu Takumi Seino.

Pierwsza z koncertowych płyt, nagranych w tak wyśmienitym jak się okazuje składzie, to siedem pełnych fantazji kompozycji plasujących trio w kategorii najwyższej próby jazzowych improwizacji, logicznie wynikających z architektury doskonałych utworów leadera. Takumi Seino na przemian sięga to po pełen wdzięku i osobliwego brzmienia instrument akustyczny, to po gitarę elektryczną stosując z wielkim umiarem możliwości jakie dają różnego rodzaju przystawki i przetworniki.
Prawdziwą ''perełką'' jest cudnie skonstruowana tytułowa ballada, w której prawdziwy artyzm okazję ma zaprezentować kontrabasista składu Yasutaka Yorozu. Kunsztowne dialogi kontrabasu z (bardzo twardo brzmiącą w tym nagraniu) gitarą akustyczną przyprawiają wręcz o zawrót głowy. Nie brzmiałoby to tak wyjątkowo pięknie, gdyby nie dyskretnie ''szeleszcząca'' perkusja Marshalla. Gitarzysta ma zwyczaj podśpiewywania sobie w trakcie gry, co dodaje wyjątkowego uroku także i temu nagraniu.
Ognista gra Larry'ego Marshalla niejako zdominowała z kolei przekaz kolejnego z utworów w tym zestawie: ''Locus''. To właśnie dzięki wyjątkowemu synkopowaniu, temat ten charakteryzuje się tak przenikliwym i przekonującym przekazem. Trudno także nie zwrócić uwagi na wspaniałą część środkową utworu wypełnioną intrygującymi dialogami perkusji z kontrabasem.
''Old Red Chair On The Porch'' to potężna dawka wspaniałej koncertowej muzyki improwizowanej, opartej na wyśmienitych kompozycjach i perfekcyjnym warsztacie instrumentalistów. Tak to się robi w Japonii!

Robert Ratajczak

___________________________________________

Takumi Seino: Old Red Chair On The Porch
CD 2012, VOS

Quiet Study; Pomme; Old red chair on the porch; Locus; Origin; Frogs and Hay; Beside -like a shadow.

skład:
Takumi Seino - gitary
Yasutaka Yorozu - kontrabas
Larry Marschall - perkusja

 *   *   *