│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2.4.14

Gast WALTZING and Largo: Jazzed Up In New Orleans /2013/


Jazzed Up in New Orleans; Moon over Sapporo; Glad you're here; Listen to the silence; Don't forget who you are; Funked up; Letz get voodooed; There is no shortcut; Less is more; Far & beyond; Papersouls.

[more]

Gast Waltzing będący założycielem Wydziału Jazzu w Luksemburskim Konserwatorium ma na swym koncie dziesiątki albumów, oraz skomponowanie muzyki do ponad 160 filmów. Po latach komponowania muzyki filmowej, Gast Waltzing wraz z własną formacją Largo tworzy muzykę, która odzwierciedla
jego wielkie uczucie zarówno do jazzu (Charlie Parker, Duke Ellington, Louis Armstrong, John Coltrane i Miles Davis), jak muzyki klasycznej (Bach,  Beethoven, Debussy i Ravel). Do udziału w koncertach i rejestracjach studyjnych Waltzing niejednokrotnie już zapraszał gości specjalnych, takich jak m.in.: Nils Landgren i Didier Lockwood. Na najnowszej płycie kwartetu Largo słyszymy z kolei muzyków formacji The Soul Rebels i Kyle'a Roussela -artystów wywodzących się nowoorleańskiej szkoły jazzu. Czwarty album formacji Waltzinga -Largo: ''Jazzed Up In New Orleans'' nagrany został w Światowej Stolicy Jazzu -Nowym Orleanie w studio The Music Shed pod okiem tamtejszych realizatorów dźwięku. Fakt ten stanowi swego rodzaju spełnienie pielęgnowanego przez lata marzenia Waltzinga, by zarejestrować muzykę kiełkującą w jego umyśle w miejscu gdzie tak naprawdę wszystko się zaczęło, z udziałem tamtejszych muzyków.
Powstała zmysłowa i innowacyjna fuzja kreatywnej i dynamicznej muzyki będąca wypadkową postrzegania jazzu przez zespół pochodzący z Luksemburga i żywych dźwięków rodowitych muzyków z Nowego Orleanu.
W czterech spośród jedenastu premierowych kompozycji Gasta Waltzinga przygotowanych z myślą o tym przedsięwzięciu (rozpoczynający album, dynamiczny utwór tytułowy, ''Moon over Sapporo'', ''Funked up'' oraz kończący całość 8-minutowy ''Papersouls''), kwartetowi towarzyszy słynna grupa The Soul Rebels, będąca tak naprawdę małą orkiestrą dętą, której instrumentarium składa się z dwóch trąbek, dwóch puzonów, saksofonu, potężnego suzafonu, werbla i bębna basowego.
W dwóch innych kompozycjach Waltzinga: ''Glad you're here'' i tradycyjnie brzmiącym bluesie ''Don't forget who you are'', mamy okazję usłyszeć nowoorleańskiego mistrza organów Hammonda -Kyle'a Roussela.
Pośród utworów znajdziemy zarówno ocierające się o klasykę dawnego brzmienia utwory w rodzaju wspomnianego ''Jazzed Up in New Orleans'', pełne soczystego nowoczesnego funku jak: zabarwione muzyką rockową: ''Moon over Sapporo'' i wyjątkowo bogaty w dęciaki ''Funked up'', czy nawiązujące do estetyki gospel utwory jak ozdobiona pięknymi dźwiękami Hammondów ballada: ''Glad you're here''. Na uwagę zasługuje w ostatnim z wymienionych utworów wyśmienita partia gitary Davida Laboriera, niejednokrotnie nadającemu brzmieniu Largo swoistego ''pazura''.
Trąbka Walztinga brzmi czysto i przekazuje doprawdy mnóstwo uczucia. Tak jest choćby podczas przepięknej, poruszającej ballady ''Listen to the silence'', której dodatkowym atrybutem jest melodyka kreowana w mistrzowski sposób przez Roma Hecka na gitarze basowej, czy w trakcie ''Less is more''.
Inną balladową perełką jest temat ''There is no shortcut'' grany przez Waltzinga częściowo przy użyciu tłumika. W tym utworze jednak do głosu dochodzi iście rockowe brzmienie gitar i elektrycznych organów, sprawiając wrażenie zderzenia się typowej jazzowej ballady z estetyką rocka.
Pięknym i niemal monumentalnym zakończeniem albumu jest utrzymana w duchu tradycyjnych marszy nowoorleańskich kompozycja ''Papersouls''. To nie tylko udany pastisz skłaniający do skojarzeń ze standardem ''Down By The Riverside'', lecz po prostu świetna i odkrywcza kompozycja, w której zderza się brzmienie dixielandu z konwencją rockową.
Muzyka na ''Jazzed Up In New Orleans'' napędzana jest elementami różnych wpływów muzycznych, mistrzowsko utkanych w ramy współczesnego brzmienia. To doskonały muzyczny koktajl ukazujący zarówno atrybuty współczesnego jazzowego grania, jak i niezrównany tradycyjny sound, dla którego hołdem jest przecież ta płyta.


Robert Ratajczak


_____________________________________________________________________________________



Gast WALTZING and Largo: Jazzed Up In New Orleans /CD 2013, WPR/
Jazzed Up in New Orleans; Moon over Sapporo; Glad you're here; Listen to the silence; Don't forget who you are; Funked up; Letz get voodooed; There is no shortcut; Less is more; Far & beyond; Papersouls.


skład:
Gast Waltzing - trąbka
David Laborier - gitary
Rom Heck - gitara basowa
Rainer Kind - perkusja
oraz gościnnie:
Julian Gosin, Marcus Hubbard - trąbki
Erion Williams - saksofon
Corey Penton, Paul Robertson - puzony
Edward Lee jr. -suzafon
Kyle Roussel - organy Hammonda
Lumar Leblanc, Derrick Moss - instr.perkusyjne


______________________________________________________________________________________



       



__________________________________________________________________________________________