│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

8.5.14

The Glenn MILLER Story

str.A: Moonlight Serenade; Tuxedo Junction; Little Brown Jug; St. Louis Blues-March; Basin Street Blues.
str.B: In The Mood; A String Of Pearls; Pensylvania 6-5000; American Patrol; Otchi-Tchor-Ni-Ya.

[more]

Rok 2014 to rok okrągłych rocznic związanych z postacią Glenna Millera:110-rocznica urodzin (Król Swingu urodził się 1 marca 1904), 70-rocznica śmierci (Miller zginął tragicznie 15 grudnia 1944) i wreszcie 60-rocznica premiery jednego z najsłynniejszych filmów muzycznych wszechczasów: ''The Glenn Miller Story'', jaki swą premierą miał w styczniu 1954 roku.
Glenn Miller żył zaledwie 40 lat (1904-1944) a swą orkiestrę jaka odniosła oszałamiający sukces prowadził zaledwie przez cztery ostatnie lata życia (Miller zginął podczas II wojny światowej w wypadku lotniczym nad Kanałem La Manche). W ciągu tych czterech lat jednak zrewolucjonizował niemal konwencję muzyki jazzowej i przyczynił się do ogromnej popularyzacji tej muzyki w Europie. Wraz z orkiestrą wziął udział w dwóch szalenie popularnych filmach muzycznych (''Serenada w Dolinie Słońca'' oraz ''Żony orkiestry'') i wylansował szereg przebojów utrzymanych w większości w konwencji swingu (m.in. ''In The Mood'', ''Moonlight Serenade'', ''Tuxedo Junction'' czy ''Chatanooga Choo Choo''). Po jego śmierci orkiestra już bez swego lidera dała szereg koncertów w wyzwolonej po wojnie Europie (nowym szefem zespołu został przyjaciel Millera Tex Beneke) a w późniejszych latach koncertowała m.in. wraz z Frankiem Sinatrą, Johnnym Desmondem i Erickiem Delaneyem. 
Dziesięć lat po śmierci Glenna Millera, w roku 1954 reżyser Anthony Mann podjął się nakręcenia filmu będącego muzyczną biografią Millera, w roli głównej obsadzając Jamesa Stewarta. Blisko 2-godzinny obraz, oczywiście bogato ilustrowany muzyką, ukazuje historię Glenna Millera, który cierpiąc biedę i niepowodzenia doszedł wreszcie do sławy i bogactwa. Na ekranie pojawiają się  takie gwiazdy jak Louis Armstrong czy Gene Krupa, a na płycie będącej soundtrackiem filmu ''The Glenn Miller Story'' znajdziemy takie sztandarowe tematy jak: ''Moonlight Serenade'', ''Tuxedo Junction'', ''Basin Street Blues'' czy ''In The Mood''.
Pierwszą stronę płyty otwiera urokliwa i jedyna w swoim rodzaju klimatyczna ''Księżycowa Serenada'', a kończy rozszalała, obfitująca w sola kontrabasu,  perkusji i przede wszystkim trąbki interpretacja ''Basin Street Blues'' w wykonaniu Louisa Armstronga.
Dramaturgia drugiej strony płyty winylowej przemyślana została według podobnego klucza. Słynny klasyk ''In The Mood'' -na początek, a album kończy równie żywiołowa jak w przypadku ''Basin Street Blues'' armstrongowa interpretacja rosyjskiej pieśni ''Oczy czarne''.
Orkiestra Glenna Millera działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, będąc dziś najpopularniejszym i najbardziej pożądanym zespołem swingowym na świecie a jej skład zasilają kolejne pokolenia muzyków. Dziś orkiestrę prowadzi Wil Salden a zespół nagrywa i koncertuje pod nazwą The World Famous Glenn Miller Orchestra dając ok. 300 koncertów rocznie, każdorazowo zapełniając największe sale na całym świecie. W roku 2012 Orkiestra wystąpiła także w Polsce zapełniając koncertowe sale w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu (19.12.2012). Nic jednak nie może się równać z oryginalnym brzmieniem zespołu jakie słyszymy na tej fascynującej, wiekowej płycie nagranej jeszcze w systemie mono. Oryginalnego brzmienia autentycznej płyty pochodzącej ''z epoki'' w przypadku tej muzyki nie da porównać się z niczym innym.


Robert Ratajczak


_____________________________________________________________________________________


 The Glenn MILLER Story /LP, Porunswick/
str.A: Moonlight Serenade; Tuxedo Junction; Little Brown Jug; St. Louis Blues-March; Basin Street Blues.
str.B: In The Mood; A String Of Pearls; Pensylvania 6-5000; American Patrol; Otchi-Tchor-Ni-Ya.


wykonawcy:
The Universal - International Orchestra (dyr. Joseph Gershenson)
oraz:
Louis Armstrong and the All Stars


_____________________________________________________________________________________


opis innego wydawnictwa z muzyką Glenna Millera: