(LP str.1:) It Won't Be Long; All I've Got To Do; All My Loving; Don't Bother Me; Little Child; Till There Was You; Please Mr Postman; (LP str. 2:) Roll over Beethoven; Hold Me Tight; You've Really Got a Hold on Me; I Wanna Be Your Man; Devil in Her Heart; Not a Second Time; Money (That's What I Want).
[more]
Trudno obok The Beatles wymienić inną grupę, jaka w równym stopniu wpłynęła na bieg historii muzyki rockowej. Lata 60-te XX wieku w dziejach muzyki rozrywkowej należały bezwzględnie do ''Czwórki z Liverpoolu'' okupującej bezkonkurencyjnie wszystkie możliwe listy przebojów na całym świecie. Mimo to, czy wówczas spodziewano, iż kilkuletnia zaledwie działalność zespołu w stabilnym składzie i zaledwie 12 albumów płytowych, jakie zespół nagrał tak bardzo wpłynie na rozwój muzyki rockowej w kolejnych dziesięcioleciach? Z pewnością nie, gdyż gdy w roku 1962 Beatlesi zgłaszali się kolejno do firm płytowych Pye, Columbia i His Masters Voice -każdorazowo spotykali się z odmową dostępu do studia nagraniowego w celu zarejestrowania materiału z myślą o wydaniu płyty. Pierwszą wytwórnią, jaka zainteresowała się muzyką zespołu pod dziwnie brzmiącą nazwą The Beatles (''beetles'' pisane przez dwa ''e'' to po angielsku ''chrząszcze'') była firma EMI, której oddział Parlophone 5 października 1962 roku wydał małą płytkę z piosenkami ''Love Me Do'' i ''P.S. I Love You''. Ogromny sukces obu przebojów sprawił, iż od tej pory puls muzyki rozrywkowej zaczął bić zdecydowanie szybciej. Jak miało się okazać skład zespołu (John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr) nie zmienił się już aż do końca jego działalności (rok 1970). Zawsze z wielkim nabożeństwem słucham tej wiecznie młodej muzyki z czarnej płyty kręcącej się z prędkością 33 i 1/3 obrotów na minutę
22 listopada 1963 roku świat otrzymał drugą długograjacą płytę The Beatles zatytułowaną ''With The Beatles''. Drugi longplay Beatlesów wydany został nakładem wytwórni Palophone zaledwie w kilka miesięcy po debiutanckiej płycie ''Please, Please Me'' (1963). Każdorazowo chcąc posłuchać The Beatles z płyty winylowej mam dylemat (jako zboczony beatlofil mam niemal każdą płytę The Beatles w kilku różnych wydaniach): który egzemplarz położyć na talerzu? Wersję mono?, a może świetnie brzmiące kanadyjskie tłoczenie? Najczęściej decyduję się na stereofoniczną brytyjską edycję. Trochę trzeszczy, ale w tym tkwi cały urok słuchania winyli. Płyta ''With The Beatles'' zawiera siedem kompozycji Lennona i McCartneya, jedną George'a Harrisona i sześć jak to się mówi ''coverów''. Longplay sprzedał się w samej tylko Wielkiej Brytanii w rekordowym nakładzie ponad miliona egzemplarzy.
Robert Ratajczak
__________________________________________________________________________________________
With The BEATLES / Beatlemania! With The BEATLES /CD/LP 1963, EMI Parlophone/LP Capitol/
(LP str.1:) It Won't Be Long; All I've Got To Do; All My Loving; Don't Bother Me; Little Child; Till There Was You; Please Mr Postman; (LP str. 2:) Roll over Beethoven; Hold Me Tight; You've Really Got a Hold on Me; I Wanna Be Your Man; Devil in Her Heart; Not a Second Time; Money (That's What I Want).
skład:
John Lennon, George Harrison - gitary
Paul McCartney - gitara basowa
Ringo Starr - perkusja
___________________________________________________________________________________________
opis płyty ''Please Please Me'':
______________________________________________________________________________________