│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

15.9.14

Ernie Watts Quartet: A Simple Truth /2014/

The Sound: Morning; No Lonely Nights; The Road We're On; Acceptance; Bebop; Hope In The Face Of Despair; A Simple Truth; The Sound: Evening.

Dwukrotny zdobywca Grammy Award -Ernie Watts na saksofonie gra od 13 roku życia, jednak podczas swej ponad 50-letniej kariery, jazz nie zawsze był jedynym sposobem jego wyrażenia się poprzez muzykę. Na swym koncie ma zarówno współpracę z największymi jazzmanami świata jak m.in. Charlie Hadden czy Buddy Rich, oraz wspólne płyty z takimi ''ikonami'' jak: Donald Byrd, Stanley Clarke, Billy Cobham czy Blue Mitchell, ale też współpracę z artystami takimi jak: Paul Anka, Carole King czy John Mayall (''Moving On'', 1972) i Frank Zappa (''Grand Wazoo'', 1972). Brał również udział w nagrywaniu ścieżek muzycznych do takich filmów jak: ''Grease'' (1978), czy ''Kolor purpury'' (1985) a wraz z The Rolling Stones odbył tournee: ''Let's Spend The Night Together'' w roku 1981. Od połowy lat 80-tych jednak postanowił poświęcić się wyłącznie jazzowi.
Obecnie istnieją dwa stabilne składy kwartetów prowadzonych przez Wattsa: jeden w USA, drugi w Europie. Właśnie w silnym europejskim składzie współtworzonym przez doskonałego niemieckiego pianistę Christofa Sangera (znanego choćby z wspólnej płyty z Alem Fosterem i George Mrazem: ''Imagination'', 1997), kontrabasistą i kompozytorem Rudi Engelem (znanym w Polsce z współpracy z Leszkiem Żądło) i doskonałym perkusistą: Heinrichem Koebberlingiem, Ernie Watts 30 września 2014 roku publikuje swój nowy album: ''A Simple Truth''.
Po wydaniu kilkunastu albumów autorskich od 1972 roku (m.in. w wytwórniach Elektra i JVC), w 2000 roku wraz z żoną Patricią, Ernie Watts powołał do życia własną firmę płytową Flying Dolphin Records. Pod tym własnie szyldem ukazuje się też "A Simple Truth''.
Nowa płyta Saksofonisty to rodzaj jazzowego concept albumu, będącego fantazyjnym opisem perfekcyjnego dnia począwszy od otwierającego całość tematu ''The Sound: Morning'', a zakończywszy na analogicznym ''The Sound: Evening'' -skomponowanymi przez Wattsa wraz z pianistą Ronem Feuerem. Tym samym intro i outro ''A Simple Truth'' stanowią wyłamanie się z konwencji jazzowego kwartetu -obie części ''The Sound'' to bowiem swobodne impresje saksofonu kreowane na tle stylowego elektronicznego podkładu Feuera. Pośrodku znajdziemy natomiast sześć wyjątkowych kompozycji wykonanych wraz z europejskimi muzykami, z którymi Watts współpracuje już od kilkunastu lat koncertując w najlepszych europejskich klubach jazzowych (18.11.2011 skład ten wystąpił również w poznańskim Blue Note). To kolejny ważny dla Wattsa album po doskonałych płytach ''Dedicated To You'' (2009, nagranym z Kurtem Ellingiem) i ''Oasis'' (2011).
Wykwintna ballada Keitha Jarretta "No Lonely Nights" rozpoczyna się medytacyjną solówką saksofonu a cappela -na otwarcie ''jazzowego dnia'' brzmiąca doprawdy wyjątkowo. Do Wattsa dołączają pozostali muzycy rozwijając temat, będący w tej interpretacji prawdziwym muzycznym skarbem. Z niewyobrażalną lekkością Watts kreuje ujmujące tenorowe partie, ustępując po kilku minutach miejsca klawiszom fortepianu. Ernie Watts Quartet to konstelacja, w której do głosu niezwykle często dopuszczany jest jako pierwszoplanowy instrument również fortepian Sangera, grającego rytmicznie i akordowo, lecz gdy trzeba -potrafiącego stworzyć swoją solówką klimat subtelny i delikatny. Tak jest właśnie podczas tej na pozór leniwie się snującej, impresyjnej ballady.
''The Road We're On'' zbudowana na bluesowym fundamencie jest kompozycją perkusisty kwartetu -Heinricha Koebberlinga. Poza brylującym w rozmaitych tonacjach saksofonem lidera, zachwyca wyjątkowo zaakcentowana praca sekcji rytmicznej i wirtuozerskie solo pianisty Christofa Saengera i partia kontrabasu Rudiego Engela w drugiej części utworu. Doskonała sekcja rytmiczna pracuje z typową z niemiecką perfekcją i precyzją, lecz potrafi też niejednokrotnie zapuścić się w sferę zawiłych improwizacji, swobodnie lewitując dzięki muzycznej wyobraźni popartej doskonałym warsztatem.
Premierowa kompozycja lidera ''Acceptance'' wypełniająca blisko 11 minut albumu, akcentuje rosnące tempo i wzrost energii, będąc symbolem południowej pory dnia. Energiczny utwór mimo iż oparty jest na melodii, swą siłę zawdzięcza niewątpliwie improwizacjom, łączącym komunikujący się na wielu poziomach kwartet. Kolejne piękne sola fundują nam Christof Saenger i Rudi Engel.
Intensywne ciepło emanuje z klasycznego utworu Dizzy'ego Gillespie: "Bebop". Gorącym partiom rozszalałego saksofonu Wattsa towarzyszy rozgrzany do czerwoności zespół, a Heinrich Koebberling właśnie w tym numerze najwyraźniej zaznacza swą nieposkromioną duszę ekspresyjnego perkusisty.
"Nadzieja w obliczu rozpaczy" (''Hope In The Face Of Despair'') Billy'ego Childsa, przenosi nas z kolei w klimat zamyślenia i refleksji, pełen pięknych partii instrumentalnych mieniących się niczym perły w drogocennym naszyjniku.
Podobny charakter ma druga z autorskich kompozycji Wattsa w tym zestawie -utwór tytułowy: ''A Simple Truth''. ''Jazzowy wieczór'', kończący ten pięknymi dźwiękami opowiedziany dzień przynosi jedyne w swoim rodzaju wytchnienie i spokój.
Watts to muzyk z ''najwyższej półki'', którego zależności między perfekcją a improwizacją zdecydowanie nie dotyczą, a jego europejski kwartet to skład robiący wrażenie idealnie dopasowanego. Nic dziwnego, iż muzycy współpracują razem już od kilkunastu lat. Muzyków charakteryzuje ogromne porozumienie pełne wzajemnych interakcji. Instrumentaliści komunikują się bez słów poprzez muzykę, jakiej wspólne tworzenie zdaje się sprawiać artystom ogromną radość. Uderzająco melodyjny styl gry Wattsa, sprawia iż jego saksofon zachwyca miłośników jazzu już piąte dziesięciolecie.

Premiera płyty 30 września 2014

Robert Ratajczak

___________________________________________________

Ernie Watts Quartet: A Simple Truth 
CD 2014, Flying Dolphin Records

The Sound: Morning; No Lonely Nights; The Road We're On; Acceptance; Bebop; Hope In The Face Of Despair; A Simple Truth; The Sound: Evening.

skład:
Ernie Watts – saksofon
Christoph Saenger - fortepian
Rudi Engel – kontrabas
Heinrich Koebberling - perkusja
oraz:
Ron Feuer - instr. klawiszowe

___________________________________________________