│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2.1.15

Boubacar TRAORE: Mbalimaou /2014/

Dounia Djanjo; Hona; Sagnon Moni; Bembalisso; Mbalimaou; Mariama; Bougoudani; Kolo Tigi; Saya Temokoto; Fogniana Kouma; Africa; Sina Mousso Djougou.

[more]

Boubacar Traore, znany tez pod pseudonimem Kar Kar, to jeden z najpopularniejszych w Mali muzyków bluesowych Afryki Zachodniej. Ze swoimi pieśniami wędruje po świecie, popularyzując kulturę swej ojczyzny zarówno w Europie jak Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Skomponowane przez niego utwory łączą w sobie emocje i marzenia z prostotą i precyzją. Swym mocnym a jednocześnie bardzo ciepłym głosem śpiewa przy akompaniamencie gitary o swoim kraju, oraz nadziejach, smutkach i radościach dnia codziennego już od lat 50-tych. W tym okresie Boubacar Traore zdobył na Mali lokalny rozgłos dzięki wyjątkowemu stylowi, w którym doskonale potrafił połączyć amerykańskiego bluesa z klimatami muzyki arabskiej i afrykańskiej. Popularność artysty niestety nie miała przełożenia na zyski materialne, dlatego artysta aby utrzymać swą wielodzietną rodzinę zmuszony był do podjęcia pracy nie związanej z muzyką. Po wielu latach, podczas których artysta nie był w stanie utrzymać się z muzyki (pracował m.in. jako krawiec, sprzedawca i dozorca) nadszedł międzynarodowy sukces, jakim okazał się występ telewizyjny Boubacara Traore, który zwrócił uwagę na jego twórczość zarówno miłośników muzyki jak i producentów nagrań. Od tej pory muzyk regularnie koncertuje i nagrywa kolejne, gorąco przyjmowane płyty. W roku 2014, 72-letni muzyk zarejestrował kolejnych 12 piosenek, jakie wypełniają płytę: ''Mbalimaou'' (''Moi bracia''), którą w 2015 roku publikuje wytwórnia Lusafrica.  Dzięki wyjątkowemu stylowi gry na gitarze, jakim dysponuje Traore, podczas słuchania płyty nasuwają się skojarzenia z ludowym afrykańskim instrumentem kora, będącym rodzajem harfy. Boubacar Traore śpiewa w swoim ojczystym języku w bardzo przejmujący i pełen uczucia sposób. Poza gitarą towarzyszą mu egzotyczne perkusjonalia i nadająca szczególnego bluesowego posmaku harmonijka ustna.
Pośród nagrań na ''Mbalimaou'' znajdziemy zarówno przejmujące bluesy w rodzaju: ''Hona''''Bembalisso'' jak i nasycone szczególną egzotyką Republiki Mali pieśni w rodzaju: ''Sagnon Moni'', ''Mbalimaou'' czy ''Saya Temokoto''.
Najdłuższy utwór na płycie, instrumentalny temat: ''Bougoudani'' to z kolei wyjątkowy popis wirtuozerii całego zespołu Malijczyka, który emanując bluesowym klimatem potrafi zaczarować słuchacza świetnie wykreowanym, pełnym egzotyki klimatem. Drugim instrumentalnym utworem jest kończący płytę: ''Sina Mousso Djougou''.
Najnowszy krążek malijskiego bluesmana to także ogrom łatwo przyswajalnych, niemal przebojowych piosenek pełnych urzekającej melodyki.
Płytę ''Mbalimaou'' polecić można nie tylko zwolennikom stricte etnicznych klimatów jacy dostrzegą w niej piękną afrykańską egzotykę, ale także miłośnikom bluesa, którzy znajdą na niej mniej znane oblicze tej muzyki. Blues jest wszędzie - również w Mali.
Premiera albumu: 26 stycznia 2015


Robert Ratajczak


____________________________________________________________________________________ 


 Boubacar TRAORE: Mbalimaou /CD 2014, Lusafrica/
Dounia Djanjo; Hona; Sagnon Moni; Bembalisso; Mbalimaou; Mariama; Bougoudani; Kolo Tigi; Saya Temokoto; Fogniana Kouma; Africa; Sina Mousso Djougou.


____________________________________________________________________________________



opisy innych płyt wytwórni Lusafrica:


          


aktualności z Lusafrica: