│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

29.1.15

NeoQuartet: Kościów /2014/


Kwartet X: Kymakome, Kalamai, Alokes, Hymen, Myon, Khoes, Amma, Thix; Kwartet IX; Kwartet VI: I, II; Kwartet V; Kwartet III.



 
 
 
 
NeoQuartet jest zespołem smyczkowym, powstałym w 2006 roku z inicjatywy absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. W roku 2010 ukazała się pierwsza płyta zespołu: ''NeoQuartet'' (2010), która w kategorii Debiut Fonograficzny zdobyła nominację do Nagrody Fryderyka. Muzycy NeoQuartet to artyści otwarci na różnorodne wyzwania, czego dowodem jest wszechstronna działalność zespołu obejmująca swym spektrum różne formy wyrazu. W 2014 roku NeoQuartet wzbogacił brzmieniem instrumentów smyczkowych zespół jazzowy Quartet North prowadzony przez czołowego polskiego kontrabasistę Piotra Lemańczyka. Efekt tej konstelacji znajdziemy na płycie: ''Baltic Dance'' (2014), na której wyjątkową oprawę zyskały kompozycje Lemańczyka: ''Almost Close'', ''Abstract Argument'' i ''Mr BB''. NeoQuartet przede wszystkim jednak specjalizuje się w interpretacjach współczesnych kompozycji ze szczególnym akcentem na twórczość młodych polskich kompozytorów. Dowodem tego jest kolejny album zespołu wydany przez wytwórnię DUX, tym razem w całości dedykowany twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów młodego pokolenia: Aleksandra Kościowa.
Urodzony w 1974 roku w Opolu kompozytor jest, podobnie jak muzycy NeoQuartet, twórcą szeroko otwartym na różne formy wypowiedzi artystycznej. Aleksander Kościów jest także cenionym prozaikiem, mającym na swym koncie trzy dostrzeżone w środowisku literackim powieści. Specjalnie dla NeoQuartet kompozytor przygotował otwartą kompozycję, jaka w 8-częściowej formie rozpoczyna płytę zatytułowaną po prostu: ''Kościów''.
X Kwartet Smyczkowy wypełniający pierwsze 18 minut albumu to suita złożona z niezależnych części powiązanych jednak filozofią dźwiękowego postrzegania mikroskopowych zbliżeń. Kompozytor pozostawił wykonawcom, w przypadku tego utworu, pełną dowolność w zakresie układu i ilości części, stawiając ponad wszystko na ideę całości. Pierwsza światowa rejestracja tej kompozycji obejmuje wszystkie osiem części Kwartetu, noszących tytuły zaczerpnięte ze starożytnej Greki. Charakterystyczna specyfika utworu i wyjątkowy klimat jaki stwarzają te miniaturki, sprawia iż po przesłuchaniu całej płyty dostrzegamy znaczną różnicę w formie X Kwartetu, względem pozostałych umieszczonych w programie: II, V, VI i IX.
Umieszczony jako drugi na płycie ''Kwartet IX'' emanuje niepokojem i częstymi zmianami nastroju potęgowanymi przez, nierzadko agresywnie następujące po sobie, kolumny akordów.
Dwuczęściowy VI Kwartet Smyczkowy urzeka melancholią i niemal mantrycznością zaklętą w mollowym brzmieniu.
Minimalistyczny, choć pełen dynamiki ''Kwartet V'' odwołuje się z kolei do estetyki ilustracyjnej, prowokując podczas odbioru, utkanej z krótkich powtarzanych motywów kompozycji, liczne emocje generowane zmieniającymi się niczym w kalejdoskopie obrazami.
Ostatni kwadrans płyty spędzamy zasłuchując się w pełen ekspresji i dźwiękowych kontrastów: ''Kwartet III'', rozpoczęty genialną smyczkową  ''galopadą'', a kończący cały album rozłożonymi na czynniki pierwsze dźwiękami.
Współczesne pod względem stylistyki utwory Aleksandra Kościowa, czerpiącego z rozmaitych tradycji muzycznych i wykorzystującego różne  formy i techniki kompozytorskie, padły na wyjątkowo żyzną glębę, jaką jest fantazja i olbrzymia wirtuozeria muzyków NeoQuartet, którzy uczynili z nich barwne, oryginalne i bezwzględnie wciągające klimatem, dźwiękowe obrazy.
Płyta ukazała się 12 listopada 2014 roku

Robert Ratajczak


____________________________________________

NeoQuartet: Kościów 
CD 2014, DUX
 
Kwartet X: Kymakome, Kalamai, Alokes, Hymen, Myon, Khoes, Amma, Thix; Kwartet IX; Kwartet VI: I, II; Kwartet V; Kwartet III.

skład zespołu:
Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica - skrzypce
Michał Markiewicz - altówka
Krzysztof Pawłowski - wiolonczela

_____________________________________________