Responsoria Tenebrae; Advent music; Daylight declines; Lenten music; Prayer to the Guardian Angel.
[more]
Twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki sakralnej - Pawła Łukaszewskiego obejmuje swym spektrum utwory chóralne a capella, instrumentalno-wokalne, jak i rozpisane wyłącznie na instrumenty. Urodzony w 1968 roku w Częstochowie kompozytor doczekał się wielu rejestracji swoich utworów opublikowanych jak dotąd na ponad stu płytach wydanych na całym świecie przez markowe wytwórnie płytowe. Również koncertowe wykonania dzieł Łukaszewskiego można usłyszeć na całym niemal globie, a interpretacji podejmują się tak znaczące chóry jak m.in.: The Kings Sisters, Britten Sinfonia czy Polyphony.
Wydawana przez przodującą w dziedzinie publikacji nagrań muzyki klasycznej, wytwórnię DUX seria: ''Łukaszewski Collection'' w znaczący sposób przyczynia się do przybliżenia melomanom wszechstronności muzycznych dokonań wybitnego twórcy. Cykl płyt pod wspólnym tytułem ''Musica Sacra'' doczekał się w listopadzie 2014 roku już piątego woluminu. Warto zaznaczyć w tym miejscu iż poprzednia płyta zawierająca inspirowaną tekstem ks. Kwiatkowskiego ''Missa de Maria a Magdala'' Pawła Łukaszewskiego znalazła się wśród nominowanych do Fryderyka 2014 w kategorii: Album Roku - Muzyka Współczesna.
Piąta płyta z cyklu ''Musica Sacra'' zawiera trzy obszerne utwory: ''Responsoria Tenebrae'' na sekstet wokalny, ''Advent music'' rozpisany na orkiestrę smyczkową i nowatorska w instrumentacji: ''Lenten music'' skomponowana na sześć saksofonów (!). Program albumu uzupełniają dwie miniatury w postaci kompozycji napisanych w 2013 roku: ''Daylight declines'' na chór mieszany i ''Prayer to the Guardian Angel'' na chór żeński, fortepian i kule chińskie.
Szczególną uwagę w programie płyty zwracają utwory z zastosowaniem przełożenia faktury z chóru na zespół instrumentalny: czteroczęściowa forma ''Advent music'' wykonana przez Baltic Neopolis Orchestra pod dyr. Tomasza Tomaszewskiego, oraz forma pięcioczęściowa: ''Lenten music'' wypełniająca ponad 16 minut płyty muzyką kreowaną przez sekstet saksofonowy Morpheus. W przypadku pierwszej z wymienionych adaptacji mamy do czynienia z formą, która doskonale mogłaby posłużyć jako muzyka ilustracyjna sytuując się w obrębie pełnej patosu estetyki muzyki filmowej. ''Lenten music'' z kolei brzmi bardzo kameralnie, a asocjacja dwóch par saksofonów: sopranowych i barytonowych z instrumentem altowym i tenorowym, tworzy jedyną w swoim rodzaju strukturę brzmieniową.
Pięknym zakończeniem całego albumu jest krótka pieśń zaczerpnięta z ''Symfonii Aniołów'', eksponująca orientalne brzmienie kul chińskich i zabarwionego echem szeptu. Po zakończeniu płyty na długo jeszcze pozostajemy w nierealnym, iluzorycznym klimacie ostatnich czterech minut.
Mimo bardzo zróznicowanego charakteru poszczególnych utworów tworzących program albumu, łatwo dostrzec bardzo charakterystyczny dla Łukaszewskiego język stylistyczny, w którym dostrzeżemy fascynację kompozytora zarówno estetyką chorałów gregoriańskich, jak renesansowymi formami wokalnymi.
Dzięki zestawionym obok siebie różnym formom, jakie towarzyszą nam podczas godziny spędzonej z muzyką Pawła Łukaszewskiego oraz rozmaitą estetyką wykonawczą, płyty ''Musica Sacra 5'' słucha się od początku do końca z ogromną przyjemnością i fascynacją każdym dźwiękiem docierającym z głośników.
Album ukazał się 12 listopada 2014 roku.
Robert Ratajczak
płytę kupisz: TUTAJ
_____________________________________________________________________________________
Paweł Łukaszewski - Musica Sacra 5 /CD 2014, DUX/
Sekstet muzyki współczesnej proModern: Responsoria Tenebrae (Tenebrae facte sunt / Caligaverunt oculi mei / Recessit Pastor noster / O vos omnes / Ecce quomodo moritur iustus); Baltic Neopolis Orchestra: Advent music (Comodo / Andante / Largo / Adagio); Cantatrix: Daylight declines; Morpheus Saxophone Ensemble: Lenten music (Grave placido / Lento placido / Grave placido / Adagio placido / Larghetto placido); Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra: Prayer to the Guardian Angel.
_____________________________________________________________________________________
opisy innych płyt z katalogu DUX: