│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

11.3.15

Sławomir CICHOR: Trumpet Song /2014/

Zephyr; Cantilena; Concerto for Two Trumpets; Elegy; Ballade for Ceremony; Trumpjazzpiano; Remember Forward; A Song from the Heart; Cornu.

[more]

Urodzony w 1978 roku w Kielcach, trębacz i kompozytor Sławomir Cichor jeszcze zanim z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, znalazł się w składzie renomowanej Polish Festival Orchestra towarzyszącej Krystianowi Zimermanowi podczas światowego tournee w 1999 r. W kolejnych latach współpracował z Sinfonia Varsovia jako I trębacz orkiestry. Jako instrumentalista poszczycić się może wieloma sukcesami odniesionymi podczas rozlicznych festiwali jak choćby: Ogólnopolski Festiwal Trębaczy w Kaliszu, Konkurs Małych Form Instrumentalnych we Wrocławiu czy Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych i Ogólnopolski Konkurs Wykonawców Muzyki XX wieku w Warszawie. Regularnie współpracuje z Orkiestrą Teatru Narodowego w Warszawie, Warszawską Operą Kameralną, oraz rozlicznymi zespołami wykonującymi muzykę dawną. Płytą ''Trumpet Song'' Sławomir Cichor oddaje hołd swym fascynacjom formą lirycznej kantyleny, elegii, ballady a także estetyce muzyki jazzowej. Album jest także ukłonem w stronę ulubieńców Sławomira Cichora takich jak: Eddie Calvert, Nini Rosso i Chuck Mangione, którzy w swej twórczości hołdowali melodii kreowanej przez czysty ton instrumentu, jednocześnie nie wyzbywając się, częstokroć zawiłych, wirtuozerskich partii. Do wspólnych nagrań trębacz pozyskał urodzoną w Łodzi pianistkę Martę Macierzyńską - cenioną młodą solistkę i kameralistkę (w dwóch utworach Cichorowi towarzyszy przy klawiaturze Aleksandra Nawe) i jednego z czołowych klasycznych amerykańskich trębaczy - nominowanego do Nagrody Grammy Richarda Stoelzela, jaki towarzyszy Sławomirowi Cichorowi podczas umieszczonego w programie płyty trzyczęściowego ''Koncertu na dwie trąbki'' Erika Moralesa.
Całość płyty spajają dwie autorskie kompozycje Sławomira Cichora: urocza etniczna miniaturka ''Zephyr'' i kończący całość utwór ''Cornu'' zainspirowany brzmieniem dawnego instrumentu, rozpowszechnionego w starożytnym Rzymie.
Artysta dwukrotnie skorzystał z utworów skomponowanych dla niego przez Krzysztofa Grzeszczaka. Pierwszym z nich jest ''Cantilena'' na trąbkę i fortepian, w której trębaczowi towarzyszy wspomniana pianistka Aleksandra Nawe - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, laureatka 10. Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej, mająca wpisaną w biografię współpracę z takimi sławami jak m.in. Teresa Żylis-Gara i Ryszard Karczykowski. ''Kantylena'' oparta na lirycznej linii melodycznej wywołuje nastrój refleksji i wyciszenia.
Drugim utworem Krzysztofa Grzeszczaka jest w tym zbiorze bardziej rozbudowany: "Trumpjazzpiano'' pełen nasyconych wyjątkową wirtuozerią partii trąbki i fortepianu, jednoznacznie nawiązujących do estetyki jazzu.
Centralnym punktem programu ''Trumpet Song'' zdaje się być: ''Koncert na dwie trąbki'' urodzonego w 1966 roku w Nowym Jorku kompozytora Erika Moralesa, wykonany wraz z wspomnianym na wstępie Richardem Stoelzelem. Obaj trębacze pełnią tu równorzędną rolę, grając zarówno nachodzące na siebie partie jak i fragmenty wykonywane unisono.
Jednym z najpiękniejszych fragmentów całego zestawu nagrań jest ujmująca ''Elegia'' Josepha Turrina, jaka pierwotnie (w 1970 roku) opracowana została przez kompozytora na trąbkę solo i orkiestrę smyczkową. Dopiero w 1993 roku powstała wersja na trąbkę i fortepian, jaką poznajemy w mistrzowskim wykonaniu na tym krążku.
Klimat towarzyszący nam podczas ''Elegy'', doskonale rozwija się dzięki kolejnej ''perełce'' tej płyty, jaką jest napisana w 1999 roku przez Erica Ewazena z myślą o ceremonii zaślubin: ''Ballade for Ceremony''. To tylko urocza i liryczna melodia zagrana na trąbce z towarzyszeniem akompaniamentu fortepianu (ponownie Aleksandra Nawe), lecz ileż w niej wdzięku i ujmującego czaru!
Sławomir Cichor sięgnął na tej płycie po jeszcze jedną kompozycję Ewazena - późniejszą (2007): ''A Song from the Heart'' o bardzo rozległej melodyce, pięknej harmonii i równie jak ''Ballade for Ceremony'' czarującej słuchacza sile.
Z kolei zupełnie inny klimat i przekaz charakteryzuje utwór chicagowskiego kompozytora Jamesa Stephensona: ''Remember Forward''. Struktura kompozycji pełna jest niepokojących załamań melodycznych i rytmicznych zawirowań, prowokując wrażenie niepokoju i tajemniczości.
Całej płyty słucha się doskonale, bez silenia się na przypisywanie poszczególnym utworom jakichkolwiek kategorii i ''szufladkowania'' gatunkowego. To po prostu muzyka obfitująca w ogrom pięknych melodii, wykonana z wdziękiem i zaangażowaniem, stanowiąca pozycję niezwykle atrakcyjną dla każdego słuchacza.
Płyta ukazała się w październiku 2014 roku.


Robert Ratajczak


płytę kupisz: TUTAJ


______________________________________________________________________________________


 


Trumpet Song /CD 2014, DUX 1109/


1.  Sławomir Cichor: Zephyr
2.  Krzysztof Grzeszczak: Cantilena   
3-5.Erik Morales: Concerto for Two Trumpets
3.  I Boldly  
4.  II Rubato   
5.  III Allegro 
6.  Joseph Turrin: Elegy  
7.  Eric Ewazen: Ballade for Ceremony
8.  Krzysztof Grzeszczak: Trumpjazzpiano
9.  James Stephenson: Remember Forward
10.Eric Ewazen: A Song from the Heart
11.Sławomir Cichor: Cornu


muzycy:
Sławomir Cichor - trąbka
Marta Macierzyńska - fortepian
oraz:
Richard Stoelzel - trąbka
Aleksandra Nawe - fortepian


_____________________________________________________________________________________


opisy innych płyt z katalogu DUX:


               


1133