│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

18.6.15

Gee Hye LEE: Password: I Love Jazz /2015/

Geenderella Story; Rain; G & E; Aurora; Ladeira de Preguica; Yalla Banana; East of the Sun (and West of the Moon); Life; Teilchenschauer; But not for me; QSO; Another Goodbye Song.

[more]

Z nazwiskiem koreańskiej pianistki Gee Hye Lee (absolwentki Uniwersytetu w Stuttgarcie) po raz pierwszy zetknąłem się przy okazji płyty: ''Gotham City Beach Club Suite'' (2011) będącej projektem basisty Hellmuta Hattlera. Rok później natomiast bezwarunkowo oczarowała mnie roztaczająca aurę lekkości i dźwiekowej zwiewności płyta jej własnego tria: "Lights" (2012), a w 2014 roku pianistka pojawiła się w składzie Kwartetu Franka Kuruca na kapitalnym albumie: "Still" (2014). Jeszcze wcześniej jednak Gee Hye Lee opublikowała dwa albumy: "Midnight Walk" (2009) i ''Geenius Monday'' (2010) oraz płytę nagraną z Charly Antolini: "Charly Antolini Meets the Jazz Ladies" (2010).
Zdając sobie sprawę z rozpiętości spektrum muzycznych fascynacji pianistki, nie byłem pewien czego można było spodziewać się po zapowiadanym od pewnego czasu albumie o tytule: "Password: i Love Jazz". Byłem jednak przekonany, iz tak jak w przypadku "Lights", będziemy mieli do czynienia z płytą wyjątkową. Nie myliłem się.
Tytuł kolejnego wydanego nakładem wytwórni HGBS albumu Gee Hye Lee jest zarazem mottem przyświecającym temu projektowi. Koreańska pianistka ukazuje nam pełen wachlarz swych muzycznych fascynacji muzyką jazzową o rozmaitych obliczach. Znajdziemy tu zarówno utwory kameralne, kompozycje z gatunku bossa novy, utwory wzbogacone jazzowym wokalem, klasyczne jazzowe kwartety, preparowaną elektronikę jak i potężne brzmienie big bandu. Pomiędzy kompozycjami zaprzyjaźnionych z artystką muzyków biorących udział w projekcie, znajdziemy też utwór brazylijskiego pieśniarza i gitarzysty Gilberto Gila: "Ladeira da Preguica", spopularyzowaną przez Billie Holiday piosenkę "East of the Sun (and West of the Moon)" Brooka Bowmana i standard George'a Gershwina: "But not for me".
Zapewne niełatwo było Gee Hye Lee zgromadzić na jednym albumie tak liczną plejadę wyśmienitych muzyków różnych narodowości zaangażowanych w projekt (ponad 50 nazwisk!). Wysiłek ten jednak zdecydowanie się opłacił, bowiem w przypadku albumu: "Password: I Love Jazz" mamy do czynienia z prawdziwą superprodukcją. Doskonale przemyślaną i pod każdym względem świetnie zrealizowaną.
Tradycyjne brzmienie starego jazzu odnajdziemy w otwierającej krążek kompozycji saksofonisty Stefana Koschitzkiego: "Geenderella Story" zrealizowanej w świetnie brzmiącym kwintecie z Eberhardem Budziatem przy puzonie, świetnie uzupełniającym saksofon altowy i fortepian.
Pierwszy jazzowy wokal na płycie należy do, doskonale czującej się w klimatach jazzowych standardów, obdarzonej wyjątkowymi warunkami głosowymi - Franziski Schuster. Piosenka "Rain" wyposażona jest ponadto w doskonale wykoncypowaną partię fortepianu.
Funkujący charakter jest domeną kompozycji "G & E" basisty Wolfganga Schmida, jakiego słyszeliśmy niedawno na doskonałym albumie Pete'a Yorka: "Basiecally Speaking" (2013). Doskonała, rozszalała partia saksofonu tenorowego należy tu do Hansmartina Eberhardta, a na gitarze gra doskonale znany słowacki wirtuoz Frank Kuruc - absolwent prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie, profesor Akademii Muzycznej w Mannheim. Frank Kuruc poza prowadzeniem własnego kwartetu (w skład którego wchodzi również Gee Hye Lee) jest gitarzystą w formacjach Wolfgang Dauner United Jazz i Rock Ensemble, a dotychczas dane mu było współpracować z takimi artystami jak m.in.: Nils Landgren, Lars Danielson, Joe LaBarbera, Billy Cobham, Charlie Mariano, Randy Brecker, Richie Beirach i Jon Lord.
Kolejnym przystankiem w dźwiękowej podróży po muzycznych fascynacjach Gee Hye Lee jest przepiękna ballada grającego na harmonijce ustnej Tiana Long Li: "Aurora", nagrana z udziałem akordeonisty Tobiasa Eschera.
W rytmie zalotnej zwiewnej bossa novy kołyszemy się w trakcie brazylijskiej piosenki: "Ladeira da Preguica" zaśpiewanej przez Nice Brazil, a ozdobionej stylowym ornamentem jakim jest w tym nagraniu gitara akustyczna wirtuoza Joao L. Pinto Nogueiry.
Estetyka fusion z dużą dawką funku towarzyszy nam podczas, nagranej w siedmioosobowym składzie z grupą Hot Damm Horns & Band, kompozycji puzonisty zespołu - Floriana Seegera: "Yalla Banana". Świetne partie chorusowe trzyosobowej sekcji dętej, "kaczkujaca" solówka gitary elektrycznej... Doprawdy kapitalnie to brzmi.
Zdecydowanie wyciszamy się przy standarcie "East of the Sun (and West of the Moon)" nagranym przez Gee Hye Lee w duecie z obecnym na muzycznej scenie od kilkunastu już lat, niemieckim wirtuozem organów Hammonda - Martinem Meixnerem (znanym z takich formacji jak Mad Showband i Hippie oraz współpracy z m.in. Simonem Paterno i Cassandrą Steen).
Saksofony: tenorowy i barytonowy, oraz świetne solo kontrabasu to domena wyposażonego w motoryczny rytm tematu barytonisty Heiko Gieringa: "Life". Ogrom improwizacji i ich charakter odsłaniają podczas tych 8 minut, wręcz free jazzowe oblicze fascynacji naszej bohaterki.
W konwencji nowoczesnego ambientowego kwartetu, śmiało czerpiącego zarówno ze zdobyczy elektroniki jak i dającego upust improwizacjom, utrzymany jest impresyjny temat: "Teilchenschauer", a zaśpiewany przez młodego wokalistę ze Stuttgartu Philipa Brauna (znanego z duetów z pianistą Maxem Schullerem i gitarzystą Romanem Spilekiem) temat Gershwina: "But Not For Me", w świetnym stylu odświeża ten znany z wykonań m.in. Billie Holiday, Cheta Bakera i Franka Sinatry standard.
"QSD" to temat firmowany na tej płycie szyldem Frank Kuruc Quartet. Wspomniany już wcześniej lider i gitarzysta kwartetu przygotował z myślą o albumie "Password: I Love Jazz", kompozycję jaka stanowić może doskonałe uzupełnienie opublikowanego kilka miesięcy wcześniej albumu: "Still" (2014).
Idealnym finałem płyty jest nagranie zrealizowane przez Gee Hye Lee z 16-osobowym składem Big Bandu Tobiasa Beckera: "Another Goodbye Song", będące kompozycją przygotowaną przez samego band lidera.
Nowa płyta Gee Hye Lee nagrana z plejadą wyśmienitych muzyków to pozycja doprawdy wyjątkowa, przeprowadzająca słuchacza przez rozmaite style i konwencje, będące bardzo różniącymi się od siebie obliczami muzyki, którą kochamy: jazzu.
Przed uruchomieniem płyty w odtwarzaczu wymagane jest hasło jakie znajduje się w tytule płyty.
Premiera płyty 22 maja 2015


Robert Ratajczak


o płycie przeczytasz również: TUTAJ
płytę kupisz: TUTAJ


____________________________________________________________________


 



Gee Hye LEE: Password: I Love Jazz /CD 2015, HGBS 20046 CD/


program:
1.  Geenderella Story
2.  Rain
3.  G & E
4.  Aurora
5.  Ladeira de Preguica
6.  Yalla Banana
7.  East of the Sun (and West of the Moon)
8.  Life
9.  Teilchenschauer
10.But not for me
11.QSO
12.Another Goodbye Song


personel:
Gee Hye Lee - fortepian
oraz:
Franziska Schuster, Nice Brazil, Philip Braun - wokal
Carsten Netz - saksofon, flet
Stefan Koschitzki, Hansmartin Eberhardt, Christoph Beck, Alexander Buhl, Heiko Giering - saksofon
Christian Muck - trąbka
Eberhard Budziat, Uli Roser, Florian Seeger - puzon
Tian Long Li - harmonijka
Frank Kuruc, Joao L. Pinto Nogueira, Christoph Neuhaus - gitara
Tobias Escher - akordeon
Martin Meixner - organy
Wolfgang Schmid, Franco Petrocca, Steffen Kistner, Thomas Stabenow, Benni Jud - gitara basowa
Sebastian Schuster, Joel Locher - kontrabas
Jan-Philipp Wiesmann, Thomas Worle, Eckhard Stromer, Hans Fickelscher, Felix Schrack, Martin Grunenwald, Stefen Fritz, Torsten Krill - perkusja
Matteo Scrimali - instr. perkusyjne, elektronika
Antoine Fillon - instr. perkusyjne
Tobias Becker Big Band


____________________________________________________________________


opisy innych płyt Gee Hye Lee:


  


opisy innych płyt z katalogu HGBS:



                     



Aktualności z HGBS: