│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

1.9.15

Lucas Pino: No Net Nonet /2015/

The Fox; On The Road; Orange; Strange Breakfast; Intro To Banksenstein; Bankenstein; Sunday Play; Where You Need To Be; Homage A'Mitch; A Morning Walk; Three Old Men From The Land Of Aran.


Pochodzący z Arizony nowojorski saksofonista tenorowy Lucas Pino przez długi czas stanowił niewątpliwą atrakcję koncertową występując w tak zacnych klubach jak m.in. Blue Note, The Jazz Standard, Smalls Jazz Club czy Dizzy. Od pewnego czasu muzyk koncertuje jednak na całym świecie odwiedzając m.in. Kanadę, Australię i kraje europejskie (w Polsce usłyszeć go można było m.in. w roku 2012 i 2014 w poznańskim klubie Blue Note). Jest niezwykle aktywnym sidemanem, z którego usług korzysta wielu cenionych muzyków jazzowych, a w Polsce znać go możemy także z płyt gitarzysty Rafała Sarneckiego: "The Madman Rambles Again" (2011) i "Cat's Dream" (2014).
Lucas Pino z powodzeniem pojawia się w składach tworzonych przez młodych muzyków, jak i wraz z jazzmanami tej miary co choćby Christian McBride, Benny Golson, Curtis Fuller czy David Sanborn. Jest absolwentem Brubeck Institute, który ukończył w 2007 roku, a główny wpływ na jego wypracowany styl wywarła zarówno muzyka grana przez Stana Getza jak i Johna Coltrane'a. W roku 2015 Lucas Pino doczekał się albumu firmowanego przez swój własny 7-osobowy skład, który wydała markowa wytwórnia Origin Records. Instrumentarium zespołu wyposażone jest w wyjątkową sekcję dęta tworzoną przez trzy saksofony, trąbkę i puzon. Poza tenorem lidera składu, słyszymy Alexa Lore (alt) i Andrew Gutauskasa (baryton), na trąbce gra Mat Jodrell, a partie puzonu należą do Nicka Finzera. Tak rozbudowaną sekcję dętą w tym międzynarodowym składzie wspierają: Rafał Sarnecki (gitara), Glenn Zaleski (fortepian) oraz Desmond White (kontrabas) i Colin Stranahan (perkusja). 
Płytę "No Net Nonet" wypełniają w większości świeże i pomysłowe kompozycje lidera utrzymane w duchu bopowej tradycji, a także utwór Kurta Rosenwinkela ("Homage A'Mitch" ozdobiony świetnym solem perkusyjnym) i muzyków współtworzących nonet: Glenna Zaleskiego ("On The Road" z kapitalną stonowaną partią altową), Alexa Lore ("A Morning Walk") i Rafała Sarneckiego (kończąca płytę kompozycja: "Three Old Men From The Land Of Aran").
Słuchając tak dużego zespołu kierowanego przez młodego muzyka, który nie przekroczył jeszcze 30-tki, nie można wyjść z zachwytu nad niezwykłą harmonią składu z jednej strony. Z drugiej natomiast nad wyczuwalną w grze zespołu swobodą i, robiącymi wrażenie spontanicznych, interakcjami jakie napotykamy w niemal każdym z utworów. Mamy jednak do czynienia z artystami, jacy przegrali z sobą wiele godzin w ramach rozmaitych konstelacji koncertowych i niezliczonej ilości jam sessions. W tym nonecie każdy muzyk jest zarazem błyskotliwym solistą swobodnie i bez jakichkolwiek zahamowań kreującym swe partie. Mimo wyczuwalnej w grze swobody, każdy dźwięk podporządkowany jest melodii, harmonii i rytmowi.  
O wielkiej sile albumu decydują również doskonałe kompozycje Lucasa Pino, świadczące o niecodziennej dojrzałości, doświadczeniu i ponadprzeciętnej pomysłowości kompozytorskiej.
Pośród tytułów znajdziemy m.in. otwierający album, dedykowany przez Pino przyjacielowi z dzieciństwa temat: "The Fox" i wyposażony w szybkie linie puzonu, oparty na dynamicznych riffach kontrabasu: "Orange".
Wytchnienie przynosi spokojny balladowy motyw dedykowany pianiście Charlesowi Lewisowi: "Sunday Play", wyróżniający się wyjątkowo piękną tenorową partią lidera, a w rytmie samby utrzymana jest kompozycja: "Where You Need To Be".
Płytę kończy kompozycja Rafała Sarneckiego znana już z albumu "Cats Dream" (2014): "Three Old Men From The Land Of Aran" inspirowana jedną z części komiksowej serii "Thorgal". Tutaj poznajemy jednak zupełnie inne oblicze tego utworu, którego charakter zdecydowanie odbiega od pierwotnej wersji, co w pełni uzasadnia ponowne nagranie tego tematu przez Sarneckiego, Pino, Zaleskiego i Stranahana (wszyscy oni bowiem brali udział w nagraniu "Cat's Dream").
Bogate organiczne brzmienie pełne ciepła i bopowego ducha. Muzyka na najwyższym światowym poziomie.
Album ukazał się 17 lutego 2015.

Robert Ratajczak

____________________________________________

Lucas Pino: No Net Nonet /CD 2015, Origin 82688/

program:
1.  The Fox
2.  On The Road
3.  Orange
4.  Strange Breakfast
5.  Intro To Banksenstein
6.  Bankenstein
7.  Sunday Play
8.  Where You Need To Be
9.  Homage A'Mitch
10.A Morning Walk
11.Three Old Men From The Land Of Aran

personel:
Lucas Pino, Alex Lore, Andrew Gutauskas - saksofony
Mat Jodrell - trąbka, flugelhorn
Nick Finzer - puzon
Rafał Sarnecki - gitara
Glenn Zaleski - fortepian
Desmond White - kontrabas
Colin Stranahan - perkusja

____________________________________