│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

11.11.15

ATOM STRING QUARTET: AtomSPHERE /2015/

Ad Libitum II; Happy; Ballada o śmierci Janosika; First Breath; Etiuda I; Atomsphere; Etiuda II; Snow Hunter; Obercology; Nie ma spania!; Passion; Winter Song; Kubanana; Manhattan Island; Dialogi fletu i flażoletu.

[more]

Rok 2015 to bodaj najbardziej obfity fonograficznie okres dla jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych kwartetów smyczkowych jakim jest Atom String Quartet. Poza omawianym w tym miejscu 2-płytowym albumem "AtomSPHERE" ukazały się też płyty: "The Fifth Element" (2015, nagrana wraz z saksofonistą Cezariuszem Gadziną), koncertowy album: "Jazz at Berlin Philharmonic III" (z Leszkiem Możdżerem, Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco) oraz autorski projekt wiolonczelisty zespołu - Krzysztofa Lenczowskiego ("Internal Melody", 2015). W czym tkwi wyjątkowość zdobywającego najróżniejsze nagrody na rozmaitych europejskich festiwalach Atom String Quartet, miłośnikom zespołu, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Fryderyka nie muszę wyjaśniać. Wszystkim pozostałym (są tacy?) przypomnę iż mamy w Polsce zespół, który wyłamuje się wszelkim kategoriom i nie mieści w jakichkolwiek powszechnych definicjach muzycznych. Skład tworzony przez dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę jaki z powodzeniem występuje w filharmoniach (m.in. w Berlinie, Warszawie i Szczecinie), wykonuje muzykę w dużej mierze opartą na typowej jazzowej improwizacji, jednocześnie nie pozbawiając swych interpretacji klasycznego piętna, na domiar: nie stroniąc bynajmniej od interpretowania klasyków. Nic dziwnego iż osobliwość zjawiska o nazwie Atom String Quartet, sprawia że z czwórką młodych wirtuozów chętnie współpracują artyści tak wyjątkowi jak związani z muzyką jazzową: Bobby McFerrin, Wolfgang Haffner czy Adzik Sendecki, ale także: Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak i Orkiestra AUKSO, a więc artyści stricte klasyczni.
"AtomSPHERE" to trzeci już album formacji, podzielony konceptualnie na dwie osobno wytłoczone, zaledwie półgodzinne krążki.
Pierwszy (biały) skłania się bardziej ku klasycznej formule kameralnej mimo iż i tu udało się wpleść rozmaite elementy składowe jak blues ("Happy") i motywy ludowe ("Ballada o śmierci Janosika").
Uwagę zwracają wyjątkowe transkrypcje dwóch "Etiud" Witolda Lutosławskiego pierwotnie skomponowanych przez Mistrza w latach 1940-41 na fortepian. Dla potrzeb Atom String Quartet opracowania tych miniaturek na kwartet smyczkowy podjął się wiolonczelista kwartetu - Krzysztof Lenczowski. Zadanie nie należało chyba do łatwych, bowiem dobór współbrzmień w pierwowzorze Lutosławskiego sprzed ponad 70 lat uchodził swego czasu za eksperymentalny i wyjątkowo nowatorski.
Na drugiej płycie, bardziej skłaniającej się ku ludowej estetyce, poza własnymi kompozycjami instrumentalistów Atom String Quartet znajdziemy też żywiołową interpretację tematu: "Passion", pochodzącego z dorobku Zbigniewa Seiferta. Cóż, od czasu wersji Didiera Lockwooda i Jarek Śmietana Band (album: "A Tribute To Zbigniew Seifert", 2009) nie słyszałem lepszego wykonania.
Pochodzące również z drugiej płyty zestawu: "Obercology" skomponowane przez Dawida Lubowicza to z kolei hołd dla stylu wypracowanego przed laty przez Django Reinhardta i jego legendarnej formacji Hot Club Of France (z genialnym skrzypkiem Stephane Grappellim), a zarazem rodzaj wariacji na słynny temat "Djangology".
Pośród kompozycji Krzysztofa Lenczowskiego wyróżniłbym charakteryzujący się transowym klimatem temat: "Nie ma spania!", podobnie jak utwory z jego autorskiego dzieła "Internal Melody", nasycony specyficznym organicznym klimatem, oraz kończącą album impresję: "Dialogi fletu i flażoletu", idealnie sprawdzającą się jako forma wieńcząca całość.
Album "AtomSPHERE" zarejestrowany został w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w czerwcu 2014 roku. Szkoda, iż ponad rok czekaliśmy na publikację tych nagrań, bowiem Atom String Quartet jest formacją nieustannie się rozwijającą i sukcesywnie odkrywającą nowe formy wypowiedzi. Tak czy tak: cieszmy się tym albumem i odkrywajmy podczas kolejnych przesłuchań tkwiące w nim rozmaite smaczki pod postacią detali zaklętych w pojedynczych dźwiękach "białej" i "czarnej" płyty.
Album ukazał się 25 września 2015.


Robert Ratajczak


o płycie przeczytasz również: TUTAJ


____________________________________________________________________



ATOM STRING QUARTET: AtomSPHERE /2CD's 2015, Kayax 087/


program:
CD1:
1. Ad Libitum II
2. Happy
3. Ballada o śmierci Janosika
4. First Breath
5. Etiuda I
6. Atomsphere
7. Etiuda II
8. Snow Hunter
CD2:
1. Obercology
2. Nie ma spania!
3. Passion
4. Winter Song
5. Kubanana
6. Manhattan Island
7. Dialogi fletu i flażoletu


personel:
Mateusz Smoczyński, Dawid Lubowicz - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela


____________________________________________________________________


opis innej płyty nagranej z udziałem Atom String Quartet: