Takumi Seino: Book Apple /2014/

Book Apple; Frozen Dust; Here Is Your Place; Trace "Eiichi"; Night Tree; Mood for Red; B-612; Falling Summer Rain; Double Dozen; Room To Move; Scope for Imagination; Toward Invisible; Invisible #1; Simply "Red"; Late Call; I can see the Pond; Frogs and Hay; Beside - like a shadow; Bearclaw; Trace "David"; Urge; Silver Tortoise; Old Red Chair On The Porch; Apple Cinnamon; Origin.


Gwoli przypomnienia: japoński gitarzysta i kompozytor Takumi Seino (absolwent Berklee College of Music), jest niezależnym muzykiem od lat sukcesywnie podążającym wytyczoną przez siebie ścieżką. Jako wyjątkowy gitarowy wirtuoz i improwizator został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, pośród których warto wymienić tytuł Najlepszego Gitarzysty Roku przyznany przez firmę Yamaha. W swą biografię wpisaną ma współpracę z takimi muzykami jak m.in.: Blake Newman, Jeremy Stratton, Scott Goulding, David Sinclair oraz zasilanie składów takich formacji jak: Khamsin, Six North, EBA, Eiichiro Arasaki Big Band i Next Order.Takumi Seino działa niezależnie realizując się w rozmaitych składach, lecz w ostatnich latach sam sprawuje pieczę nad produkcją swych płyt, począwszy do miksów, a zakończywszy na samodzielnie projektowanych okładkach albumów. Tym razem muzyk zrealizował album zupełnie samodzielnie, grając na akustycznej, elektrycznej i barytonowej gitarze. Płyta "Book Apple" jest albumem o wyjątkowym charakterze, bowiem to uhonorowanie jubileuszu 25-lecia klubu jazzowego Big Apple mieszczącego się w mieście Kobe położonym na wyspie Honsiu, z którym Seino od lat jest związany. To tam właśnie muzyk zarejestrował tak doskonałe albumy jak m.in.: "Mood for Red" (2009), "Old Red Chair On The Porch" (2012) czy "Flower Flows" (2013), pojawiając się na klubowej scenie w rozmaitych konfiguracjach, jak Drops Trio czy skład z Yasutaką Yourozu przy kontrabasie i amerykańskim perkusistą Larrym Marshalem. Na cztery dni października 2014 roku, gitarzysta zaszył się w studio nagraniowym rejestrując cykl 25 miniaturek muzycznych na 25 lat działalności Big Apple.
Pośród krótkich, przewijających się podczas godziny tematów odnajdziemy zarówno przearanżowane motywy zaczerpnięte z wcześniejszych płyt gitarzysty, jak i zupełnie nowe tematy i fragmenty improwizowane. Mimo iż "Book Apple" składa się z bardzo krótkich kameralnych motywów, poszczególne fragmenty złożone razem, tworzą rodzaj bardzo wciągającej całości o wyjątkowym i absorbującym charakterze. Instrumentalne nowelki mienią się ogromem barw, przesuwając się podczas słuchania niczym fantazyjne obrazy w fascynującym dźwiękowym kalejdoskopie. Seino potrafi zaczarować nie tylko wyjątkową wirtuozerią i swym charakterystycznym sposobem gry, ale też wytworzyć ujmujący mikroklimat, zdecydowanie bardziej zaakcentowany w formule gitary solo, z jaką mamy do czynienia na tym albumie.
Japoński wirtuoz czaruje rozmaitymi brzmieniami gitar, dyskretnie wspierając się subtelnymi efektami tylko wtedy gdy jest to jak najbardziej wskazane. Gdy wybrzmiewają ostatnie dźwięki takich tematów jak np. przepiękny "Trace "Eiichi", czy ocierający się o flamenco "B-612" - żal iż to już koniec, momentalnie przeistacza się w radość jaką wywołuje początek kolejnej miniaturki: klasycyzujące "Double Dozen" i "Scope for Imagination", impresyjna "Simply "Red" czy czarująca melodyką "Late Call".
"Book Apple" to album daleki od formuły długich, rozbudowanych improwizacyjne utworów nagrywanych z sekcją rytmiczną, do których przyzwyczaił nas Takumi Seino na swych ostatnich albumach. Nikt jednak znający poprzednie dokonania gitarzysty, nie ma prawa czuć się rozczarowanym - mamy bowiem do czynienia z płytą ze wszech miar wyjątkową. Muzyczna książka złożona z 25 krótkich rozdziałów jaką jest "Book Apple" to lektura doprawdy bezwarunkowo wciągająca.
Płyta ukazała się 6 grudnia 2014.

Robert Ratajczak

__________________________________________

Takumi Seino: Book Apple
CD 2014, VOS Records VOS 639

1.  Book Apple
2.  Frozen Dust
3.  Here Is Your Place
4.  Trace "Eiichi"
5.  Night Tree
6.  Mood for Red
7.  B-612
8.  Falling Summer Rain
9.  Double Dozen
10.Room To Move
11.Scope for Imagination
12.Toward Invisible
13.Invisible #1
14.Simply "Red"
15.Late Call
16.I can see the Pond
17.Frogs and Hay
18.Beside - like a shadow
19.Bearclaw
20.Trace "David"
21.Urge
22.Silver Tortoise
23.Old Red Chair On The Porch
24.Apple Cinnamon
25.Origin

Takumi Seino - gitary
_____________________________________