│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

25.11.15

Gruppu di Tempera: Poulenc, Ibert, Milhaud, Francaix /2015/

Francis Poulenc: Sextuor pour flute, hautbois, clarinette, cor, basson et piano op. 100;
Jacques Ibert: Trois pieces breves pour flute, hautbois, clarinette, cor et basson;
Darius Milhaud: La cheminee du Roi Rene op. 205;
Jean Francaix: L'heure du berger, Musique de brasserie.


Gruppo di Tempera to zespół opierający swe instrumentarium na formie kwintetu dętego, wspomaganego partiami fortepianu. Skład został powołany do życia przy okazji Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie w 2007 roku przez doświadczonych muzyków, mających za sobą rozmaite doświadczenia zarówno w formule kameralnej jak orkiestrowej. Od początku istnienia Gruppo di Tempera, instrumentalistom przyświeca idea promowania mniej popularnych utworów dedykowanych kameralnym składom dętym z uwzględnieniem takich instrumentów jak: flet, obój, klarnet, fagot i waltornia, a powstałych od XVIII wieku po dzień dzisiejszy. W swym repertuarze zespół ma utwory z dorobku rozmaitych kompozytorów, w tym sonaty a nawet utwory przewidziane dla małych składów orkiestrowych.
Muzycy Gruppo di Tempera to doskonali instrumentaliści związani z Operą i Filharmonią Narodową oraz takimi składami jak: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Ensemble de Narol, Orkiestra Leopoldinum czy Concerto Avenna.
Gruppo di Tempera byli gorąco oklaskiwani m.in. podczas takich festiwali jak "Koncerty pod lipą" (Warszawa) i "Muzyka na szczytach" (Zakopane), a koncerty w takich miejscach jak Filharmonia Białostocka czy Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, pozyskały dla zespołu grono wiernych i oddanych miłośników.
Wreszcie na rynku pojawiła się debiutancka płyta zespołu nagrana w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, jeszcze we wrześniu 2013 roku.
Na pięknie nagranej i jak zwykle bardzo starannie wydanej przez wytwórnię DUX płycie, znajdziemy cztery XX-wieczne neoklasyczne formy instrumentalne z doroku francuskich kompozytorów. Wybór padł na 3-częściowy "Sekstet C-dur" Francisa Poulenca, "Trzy krótkie utwory" na flet, obój, klarnet, fagot i waltornię Jacquesa Iberta, fragment muzyki napisanej przez Dariusa Milhauda dla potrzeb filmu "Cavalcade d'amour" z 1940 roku pod postacią 7-częściowej suity "Kominek króla Rene" i najnowszy utwór w tym zestawie, skomponowany w 1947 roku przez Jeana Francaix programowy cykl "Godzina pastuszka".
Tak przygotowany zestaw doskonale sprawdza się podczas przesłuchiwania całej płyty, co czyni z debiutanckiej płyty Gruppo di Tempera pozycję o własnej doskonale skonstruowanej dramaturgii.
Otwierający płytę "Sekstet C-dur" Francisa Poulenca u polskiego odbiorcy wywołuje natychmiastowe skojarzenia z telewizyjnym serialem teatralnym "Kobra", bowiem fragment utworu mogący też wywoływać słuszne skojarzenia z estetyką spotykaną w utworach Igora Strawińskiego, przed laty posłużył za czołówkę emitowanego w latach 70-tych kryminalnego cyklu.
7-minutowe spotkanie z muzyką Jacquesa Iberta to dźwięki pełne emanujące pogodą, pełne radości i witalności. "Trzy krótkie utwory" z powodzeniem posłużyć mogłyby jako muzyczne ilustracje do bajek. Silnie zarysowane dialogi poszczególnych instrumentów pobudzają wyobraźnię i mimo woli przywołują skojarzenia z dzieciństwem i beztroskimi zabawami.
Jeszcze większy potencjał ilustracyjny tkwi w 7-częściowym cyklu Dariusa Milhauda, przygotowanym właśnie z myślą o filmie. Renesansowy charakter tego mini-cyklu swą ostateczną formę w dużej mierze zawdzięcza rytmowi i niemal tanecznemu klimatowi odwołującemu się do minionych epok.
Ostatnim fragmentem albumu jest, chwilami wręcz frywolna "Godzina pastuszka" Jeana Francaix, najnowszy w tym zestawie utwór, napisany już po zakończeniu II wojny światowej. W utworze tym odnajdziemy elementy kabaretu a nawet rozwiązania stosowane w muzyce jazzowej.
Pierwsza płyta Gruppo di Tempera to pozycja mogąca nie tylko zachwycić miłośników klasycznych francuskich XX-wiecznych form kameralnych, ale też dzięki swej wyjatkowej komunikatywności, bezproblemowo trafić w gusta zwolenników muzyki popularnej. To muzyka doskonale sprawdzająca się zarówno podczas kontemplacyjnego odbioru, jak i podczas ciekawej lektury.
Bardzo polecam.
Płyta ukazała się 14 października 2015.

Robert Ratajczak

____________________________________________

Gruppo di TEMPERA: Poulenc, Ibert, Milhaud, Francaix /CD 2015, DUX 1232/

program:
Francis Poulenc - Sextuor pour flute, hautbois, clarinette, cor, basson et piano op. 100:
1.  I Allegro vivace
2.  II Divertissement
3.  III Finale
Jacques Ibert - Trois pieces breves pour flute, hautbois, clarinette, cor et basson:
4.  I Allegro
5.  II Andante
6.  III Assez lent – Allegro scherzando
Darius Milhaud - La cheminee du Roi Rene op.205:
7.  I Cortege
8.  II Aubade
9.  III Jongleurs
10.IV La maousinglade
11.V Joutes sur l’Arc
12.VI Chasse a Valabre
13.VII Madrigal nocturne
Jean Francaix - L'heure du berger, Musique de brasserie:
14.I Les vieux beaux
15.II Pin-up Girls
16.III Les petits nerveux

muzycy:
Agata Igras-Sawicka – flet
Sebastian Aleksandrowicz – obój
Adrian Janda – klarnet
Artur Kasperek – fagot
Tomasz Bińkowski – waltornia
oraz
Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz – fortepian

________________________________________