│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

22.2.16

Julian Lage: Arclight /2016/


Fotune Teller; Persian Rug; Nocturne; Supera; Stop Go Start; Activate; Presley; Prospero; I'll Be Seeing You; Harlem Blues; Ryland.


 

 

Gitarzysta Julian Lage pojawił się w składzie Kwartetu Gary'ego Burtona już jako 16-latek zastępując samego Pata Metheny. 28-letni dziś muzyk, mający na swoim koncie kilka autorskich płyt i udział w wielu konstelacjach tworzonych przez muzyków ze ścisłej światowej "śmietanki" jazzowej, zdaje się być odkryciem Burtona na miarę tego sprzed ponad czterdziestu lat jakie stało się udziałem Metheny'ego. Jego gitara stanowi niezwykle ważny element brzmienia nowej formacji Burtona, w wielu nagraniach wyznaczając niejako charakter i stanowiąc o brzmieniu, o czym mogliśmy przekonać się na wspaniałej płycie kwartetu legendarnego wibrafonisty "Guided Tour" (2013). Kolejny rok przyniósł wyśmienity album "Room" (2014) nagrany przez Lage'a w gitarowym duecie wraz z poznanym dzięki Jimowi Hallowi Nelsem Cline, a w roku 2016 doczekaliśmy się jego kolejnej płyty, tym razem nagranej w konwencji tria.
Kolejna płyta Juliana firmowana własnym nazwiskiem to "Arclight", a nagrana została wraz z basistą Scottem Collleyem (również z Kwartetu Burtona, wcześniej muzykiem Tria Jima Halla) i perkusistą Kennym Wollesenem (w Polsce znanym m.in. dzięki koncertom z Moniką Borzym). Album wypełniają zarówno własne kompozycje gitarzysty jak i ciekawe interpretacje kilku utworów, pośród których znajdziemy m.in. słynny "Harlem Blues" W.C.Handy'ego czy "I'll Be Seeing You" Sammy'ego Faina i Irvinga Kahala.
Jeśli wierzyć materiałom prasowym, "Arclight" jest dla Juliana Lage'a spełnieniem marzenia o nagraniu płyty w konwencji tria z ukochanym Fenderem Telecasterem, która połączy estetykę jazzowych standardów z rockowym brzmieniem lat 70-tych. Marzenie to spełniło się w trójnasób, bowiem wywodzący się ze starszego niż lider pokolenia, muzycy towarzyszący młodemu gitarzyście to prawdziwa elita światowych sekcji rytmicznych; basistę Scotta Colleya znamy poza siedmioma autorskimi płytami i albumami Kwartetu Burtona, także z płyt m.in. Jima Halla, Johna Scofielda, Billa Frisela, Pata Martino, Carmen McRae, Joachima Kuhna czy Taj Mahala, a perkusista Kenny Wollesen (od kilkunastu lat związany z grupą Johna Zorna) to muzyk, o współpracę z którym zabiegają najwięksi jak choćby ci, na których płytach usłyszeć możemy jego grę: John Scofield, Bill Frisell, ale też muzycy spoza środowiska jazzowego jak David Byrne, Tom Waits czy Julian Lennon.
Siedem własnych kompozycji Juliana Lage'a jakie znajdziemy na "Arclight" to doskonale sprawdzające się w tym składzie instrumentalnym utwory.
Bardzo proste i chwytliwe melodie jak otwierający płytę "Fortune Teller", "Supera" czy niemal westernowy "Prospero", gitarzysta zestawił z tematami bardziej rozbudowanymi formalnie. Do tej drugiej grupy należy progresywne "Stop Go Start" oparte na kapitalnej linii kontrabasu i ozdobione zaskakującymi efektami perkusyjnym, oraz impresyjny i przestrzenny "Presley".
Temat "Persian Rug" Gusa Kahna i Charlesa Danielsa, Lage gra z zastosowaniem tak wymyślnej gitarowej ekwilibrystyki, jakiej nie powstydziłby się chyba sam Django Reinhardt.
Elegijny "Nocturne" Spike'a Rodgersa zabarwiony estetyką country, emanuje płynnością i stylową elegancją. Świetnym efektem owocuje tu stłumienie motorycznych uderzeń perkusji Wollesena. Efekt ten zastosowano również podczas kończącej całą płytę kompozycji Lage'a: "Ryland".
Sięgnięcie przez Trio Juliana Lage'a po pochodzący z przepastnej księgi Great American Songbook temat "I'll Be Seeing You", przyniosło jedyną w swoim rodzaju wersję tego utworu, wyjątkowo urzekającą i wytwarzającą nieznany dotąd klimat tej melodii z 1938 roku.
Najmniej natomiast przekonuje mnie na całej płycie słynny "Harlem Blues" W.C.Handy'ego, wersja w zasadzie nie wnosząca nic nowego oprócz popisów wirtuozerskich lidera i bardzo sprawnej i pomysłowej pracy sekcji.
Połączenie ogromnego doświadczenia i wybitnego warsztatu "starych wyjadaczy" z geniuszem młodego jazzowego gitarzysty uważanego za największe odkrycie od czasów Pata Metheny, po prostu skazane było na wyjątkowy efekt jakim niewatpliwie jest "Arclight".
Premiera płyty 11 marca 2016 roku.

Robert Ratajczak

_______________________________________________

 

Julian Lage: Arclight
CD 2016, Mack Avenue Records MAC1107

program:
 1. Fotune Teller
 2. Persian Rug
 3. Nocturne
 4. Supera
 5. Stop Go Start
 6. Activate
 7. Presley
 8. Prospero
 9. I'll Be Seeing You
10.Harlem Blues
11.Ryland

personel:
Julian Lage - gitara
Scott Colley - kontrabas
Kenny Wollesen - instr. perkusyjne

________________________________________________