│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

8.2.16

Maciej FORTUNA International Quartet: Zośka /2015/

Lipka; Kuśtyk; Boże co władasz; Prosi Pan Ojciec; Nie chcę cię Kasiu; Obertas; Zośka; Bychawa; Łybedź; Idzi.

[more]

Zdaje się, iż polska muzyka ludowa w jazzowych ramach przeżywa w połowie drugiego dziesięciolecia XXI wieku prawdziwy renesans od czasu niezapomnianych folklorystycznych kreacji Zbigniewa Namysłowskiego czy Michała Urbaniaka. Po ludowe motywy z powodzeniem bowiem sięga dziś kolejne pokolenie muzyków jazzowych. Rok 2015 przyniósł wyśmienity album wypełniony sieradzkimi i łęczyckimi tematami w odkrywczych wersjach tria pianisty Witolda Janiaka ("Zagrajcie swoją muzykę"), a na początku 2016 roku swój nowy album wypełniony w większości tradycyjnymi melodiami ludowymi zagranymi w jazzowej konwencji opublikował wielkopolski trębacz i kompozytor Maciej Fortuna.
W przypadku "Zośki" (tak bowiem zatytułowany jest album) mamy jednak do czynienia ze starciem się z sobą specyfiki polskiego folkloru z duchem amerykańskiego jazzu. Fortuna bowiem zarejestrował sześć tematów ludowych, plus cztery "folkloryzujące" własne kompozycje wraz z trójką wyśmienitych amerykańskich improwizatorów w osobach: dwukrotnie nominowanego do Nagrody Grammy saksofonisty Macka Goldsbury, kontrabasisty Erika Unswortha i współpracującego z trębaczem od lat perkusisty Franka Parkera.
Ostatniego z wymienionych muzyków Maciej Fortuna poznał podczas jednego z dorocznych poznańskich festiwali ''Made In Chicago'' i od tej pory muzycy wspólnie pracują, czego efektem był m.in. projekt: Frank Parker & Maciej Fortuna Project oraz wyśmienity album "Solar Ring" (2011) nagrany w trio uzupełnionym o kontrabas Piotra Lemańczyka.  
Z kolei urodzony w Nowym Jorku kontrabasista Erik Unsworth, to nie tylko wyjątkowy muzyk i genialny improwizator, ale też doskonały pedagog prowadzący bardzo aktywną działalność edukacyjną w Akademii Muzycznej w El Paso, gdzie od kilkunastu lat mieszka.
Wybitną postacią w składzie Międzynarodowego Kwartetu Macieja Fortuny jest dysponujący charakterystycznym silnym brzmieniem i rzadko spotykaną energią improwizacyjną saksofonista Mack Goldsbury, w ciągu wielu lat kariery współpracujący z tak odległymi od siebie artystami jak z jednej strony giganci jazzu w rodzaju: Johna Scofielda, Paula Motiana, Tima Berne i Eda Shullera, z drugiej gwiazdy w rodzaju: Steviego Wondera, Cher czy grupy The Temptations. Wcześniej Goldsbury pojawił się na doskonałej płycie Fortuny "The Last Of The Beboppers" (2014), a duet Macka Goldsbury i Erika Unswortha poznańska publiczność miała okazję usłyszeć podczas wyjątkowego nocnego koncertu w klubie Dragon: 07.07.2015.
"Zośka" dosadnie udowadnia, iż polski folklor muzyczny stanowi doskonałą materię dla jazzowych poszukiwań, a tradycyjne motywy ludowe przefiltrowane przez wyjątkowy zmysł improwizacyjny amerykańskich instrumentalistów są w stanie utworzyć zupełnie nowy kanon muzyczny.
Kwartetowi udało się zachować zarówno frywolny klimat takich tematów wybranych z ksiąg Oskara Kolberga jak choćby "Nie chcę cię Kasiu" czy pochodzącego z rejonów wielkopolskiego Turku "Obertasa", jak religijną i zawodzącą specyfikę pieśni "Boże co władasz" (świetna partia kontrabasu!) czy "Prosi Pan Ojciec".
O ile Maciej Fortuna jest muzykiem w ostatnich latach dogłębnie penetrującym skarby polskiego folkloru, zaproszeni przez niego amerykańscy jazzmani kierowali się przede wszystkim zapisem nutowym poszczególnych utworów, ich rytmiką i harmonią. Proceder ten pozwolił na niemożliwe dla polskich muzyków, pozbawione genetycznego ciężaru spojrzenie i podejście do surowej muzycznej materii. Ten właśnie fakt, w dużej mierze decyduje o wyjątkowości "Zośki", dzięki której odbiorcy dla których polska muzyka ludowa kojarzy się jedynie z prostotą i naiwną melodyką, będą w stanie odkryć w niej siłę właściwą uwielbianym jazzowym standardom.
Wszechstronność i niezwykły dar muzycznej erudycji zdaje się być w ostatnim czasie znakiem rozpoznawczym kolejnych poczynań Macieja Fortuny. Zdawać by się mogło, iż po kameralnym albumie z przefiltrowanymi przez pryzmat jazzowych improwizacji, w dużej części nieznanymi dotąd utworami Romana Maciejewskiego ("Maciejewski Variations", 2014) Maciej Fortuna bardziej nas już nie zaskoczy. Tymczasem pojawiła się "Zośka" - "córka dwóch odległych od siebie światów", płyta również bardzo różniąca się od wszystkiego co dotąd słyszeliśmy.
Album ukazał się 22 stycznia 2016


o płycie przeczytasz również: TUTAJ


Robert Ratajczak


____________________________________________________________________


 


Maciej FORTUNA International Quartet: Zośka
CD 2015, Fortuna Music FM15-020


program:
 1. Lipka
 2. Kuśtyk
 3. Boże co władasz
 4. Prosi Pan Ojciec
 5. Nie chcę cię Kasiu
 6. Obertas
 7. Zośka
 8. Bychawa
 9. Łybedź
10.Idzi


personel:
Maciej Fortuna - trąbka
Mack Goldsbury - saksofony
Eric Unsworth - kontrabas
Frank Parker - perkusja


____________________________________________________________________


opisy innych płyt Macieja Fortuny: