│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

29.3.16

Grzegorz OLKIEWICZ: Wybitne utwory fletowe /2015/

Bolesław Woytowicz: Sonata; Ryszard Gabryś: Syrinx Parku Starowiejskiego; Aleksander Glinkowski: Intermezzo; Witold Szalonek: Głowa Meduzy; Aleksander Glinkowski: Dialogos II; Henryk Mikołaj Górecki: 3 Diagramy; Wojciech Kilar: Sonatina; Eugeniusz Knapik: Sonata, Corale, Interludio e Aria.

[more]

Blisko dwie godziny muzyki skomponowanej z myślą o flecie znajdziemy na dwudyskowym wydawnictwie z nagraniami Grzegorza Olkiewicza z lat 1984-1997. "Wybitne utwory fletowe kompozytorów śląskich XX wieku" to przegląd ukazujący niecodzienną rozmaitość stylistyczną zaklętą w muzyce siedmiu kompozytorów, pośród których znajdziemy m.in. Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. Wśród nagrań dokonanych przez wybitnego flecistę w ramach tej imponującej antologii znajdziemy zarówno utwory zrealizowane w kameralnej konwencji, jak i zapisy z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej i Orkiestry Kameralnej PR i TV Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
Urodzony w Katowicach w 1959 roku Grzegorz Olkiewicz w latach 80-tych wraz z wiolonczelistą Andrzejem Bauerem i pianistą Waldemarem Malickim współtworzył słynące z doskonałych interpretacji sonat Bacha i Haendla Trio Polskie. Występował też w składach tworzonych wraz z m.in. gitarzystą Krzysztofem Pełechem i perkusistą Stanisławem Skoczyńskim. Pod koniec lat 90-tych natomiast, objął funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Kameralnej Sotto Voce.
Album otwiera trzyczęściowa wirtuozowska Sonata na flet i fortepian Bolesława Woytowicza, w której odnajdziemy echa rozmaitych melodii ludowych skomasowanych w przewijających się motywach.
"Syrinx Parku Starowiejskiego" Ryszarda Gabrysia to utwór na flet solo, dedykowany przez kompozytora specjalnie dla Grzegorza Olkiewicza. Tajemniczy i intrygujący utwór porywa słuchacza swym wyjątkowych klimatem odrywając od świata rzeczywistego na blisko 10 minut.
Również w konwencji: flet solo, utrzymana jest zamieszczona na pierwszej płycie, blisko 19-minutowa "Głowa Meduzy" Witolda Szalonka. Ta wyjątkowa muzyczna opowieść zachwyca niebywałą ekspresją i wciągającą dramaturgią oraz wrażeniem wyjątkowej przestrzeni generowanej poprzez stylowe zastosowanie echa.
Dwa utwory w tym zbiorze pochodzą z dorobku kompozytorskiego przedwcześnie zmarłego w 1991 roku Aleksandra Glinkowskiego: urzekające prostotą medytacyjne "Intermezzo" na płycie pierwszej i "Dialogos II" na flet, wiolonczelę i fortepian, które otwiera drugi dysk zestawu.
W bogatym dorobku Henryka Mikołaja Góreckiego znajdują się zaledwie dwa opusy solowe dedykowane fletowi. Jednym z nich są "3 Diagramy" z 1959 roku, jakie umieszczono na drugiej płycie.
Trzyczęściowa "Sonatina" to bardzo wczesny utwór jednego z największych współczesnych kompozytorów, skomponowany przez 19-letniego Wojciecha Kilara. Ta niezwykle lekka, wobec późniejszych monumentalnych dzieł Kilara, kompozycja mimo to ujawnia już elementy jakie objawić się miały w szerszym zakresie w trakcie "dojrzałego" etapu twórczości kompozytora jak wyczucie formy, rytmika czy dozowanie napięcia.
Ostatnie 32 minuty spędzamy przy kompozycjach Eugeniusza Knapika. O ile powściągliwą i ascetyczną "Sonatę" na flet solo usytuować można w obszarze kompozycji opartych na klasycznych wzorcach, to kończący ten przegląd tryptyk "Corale, Interludio e Aria" nagrany przez solistę wraz z Orkiestrą Amadeus, opiewa takie wartości jak wolność, niezależność i oryginalność muzyczną.
Od neoklasycyzmu i folklorystycznych motywów poprzez romantyzm, aż do niemal eksperymentalnych tematów... Mimo zamknięcia się w ramach utworów stworzonych przez kompozytorów śląskich, album szeroko ukazuje rozmaite oblicza muzyki fletowej, eksponującej bogaty wachlarz brzmień. Nagrania jakie poznajemy na tych dwóch płytach odsłaniają też szerokie spektrum możliwości technicznych niepozornego drewnianego instrumentu dętego jakim jest flet. Staranne i ze wszech miar mistrzowskie wykonanie Grzegorza Olkiewicza wraz z idealnie dobranym instrumentarium, sprawia iż zarówno w nagraniach z pierwszej polowy lat 80-tych, jak i tych zrealizowanych pod koniec lat 90-tych, obcujemy z muzyką wykonaną w najdoskonalszy z możliwych sposób.
Album ukazał się w listopadzie 2015 roku.


Robert Ratajczak


_____________________________________________________________________


 


Grzegorz OLKIEWICZ: Wybitne utwory fletowe kompozytorów śląskich XX wieku
2CD's 2015, DUX 1233/1234


program:
CD1:
Bolesław Woytowicz: Sonata
1. I Allegro
2. II Andantino
3. III Vivo
4. Ryszard Gabryś: Syrinx Parku Starowiejskiego
5. Aleksander Glinkowski: Intermezzo
6. Witold Szalonek: Głowa Meduzy
CD2:
1. Aleksander Glinkowski: Dialogos II
2. Henryk Mikołaj Górecki: 3 Diagramy
Wojciech Kilar: Sonatina
3. I Allegro molto
4. II Andante con moto
5. III Rondo Allegro
Eugeniusz Knapik:
Sonata
6. I Molto tranquillo e semplice - legatissimo
7. II Inquieto
8. III Ben tenuto - Sostenuto
9. IV Molto marcato - Energico - Con espressione
Corale, Interludio e Aria
10.I Corale
11.II Interludio
12.III Aria


wykonawcy:
Grzegorz Olkiewicz - flet
oraz:
Maciej Paderewski, Eugeniusz Knapik, Teresa Baczewska - fortepian
Mirosław Makowski - wiolonczela
Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej (dyr. Jan Wincenty Hawel)
Orkiestra Kameralna PR i TV Amadeus (dyr. Agnieszka Duczmal)


_____________________________________________________________________


opisy kilkudziesięciu innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ