PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

wtorek, 5 kwietnia 2016

Adam GOLICKI: Ad Shave /2015/

Are You Sure Buddy?; Welcome to Miami; The Great Benefactor; All That Funk; Roma; New Beginning."Ad Shave" to pierwszy autorski album perkusisty Adama Golickiego, kojarzonego przede wszystkim ze zdobywającą w środowisku jazzowym coraz większą renomę formacją Confusion Project. Płytę wypełniają wspólne kompozycje przygotowane przez lidera wraz z pianistą Michałem Ciesielskim, który wraz z liderem i basistą Piotrem Gierszewskim tworzą trzon składu. Do nagrań zrealizowanych w styczniu 2015 Adam Golicki zaprosił prawdziwą elitę trójmiejskich muzyków, wśród których znajdziemy m.in. Macieja Sikałę, Cezarego Paciorka, Macieja Grzywacza i Piotra Lemańczyka. Dostosowanie do poszczególnych nagrań indywidualnie dobranego instrumentarium sprawiło, iż płyta mieni się ogromem rozmaitych barw. Fakt, iż muzyk miał możliwość zaproszenia do realizacji swego projektu niezwykle doświadczonych instrumentalistów, spośród których każdy odcisnął na jego autorskich kompozycjach swe piętno, w dużej mierze decyduje o bardzo urozmaiconym charakterze albumu jako całości i najwyższym z możliwych poziomie wykonawczym.
Trzy kwadranse z "Ad Shave" w większości wypełnia energetyzujące fusion w dużym stopniu nawiązujące do "elektrycznej" estetyki jazzowej lat 70-tych i 80-tych ub. wieku.
Spośród zaproszonych gości najbardziej "eksponowanym" zdaje się być Maciej Sikała dysponujący wyjątkowym soundem i właściwym stylistyce tej płyty feelingiem, zarówno w partiach tenorowych jak sopranowych. Jego grę słyszymy już na początku płyty podczas dynamicznego "Are You Sure Buddy?", w dalszej części ozdobionego wyjątkową solówką gitary Macieja Grzywacza i stylową partią elektrycznego piano Michała Ciesielskiego.
Trzykrotnie brzmienie zespołu urozmaica akordeon Cezarego Paciorka, nadając osobliwy klimat m.in. impresyjnej kompozycji "Welcome To Miami", opartej na motorycznych akordach gitary basowej a ozdobionej pięknie brzmiącym solo fortepianu.
Elementy folku odnajdziemy w bardzo rozbudowanym, wielowątkowym "The Great Benefactor", w którym brzmienie saksofonu sopranowego (Sikała) połączone z grą akordeonu (Paciorek) nadaje utworowi niemal klezmerskiego posmaku. Lider doskonale buduje dramaturgię całości, generując pełne emocji, zagęszczone w finale partie.  
W "All That Funk" trudno nie zachwycić się potęgą brzmienia wyjątkowej sekcji dętej: Maciej Sikała -saksofon / Grzegorz Nagórski -puzon / Marcin Gawdzis -trąbka. Partie unisono przeplatają się z solówkami poszczególnych instrumentalistów, na tle energetycznego pulsu sekcji rytmicznej. Po prostu: All That Funk!
Piękną jazzową balladą jest nasączona liryzmem "Roma", której główny motyw należy do niezrównanego Macieja Sikały. Prawdziwą ozdobą utworu jest długa solówka gitary basowej Piotra Lemańczyka i improwizowany motyw elektrycznego piano.
Na koniec piosenka zaśpiewana przez autorkę tekstu Hannę Woźniak. "New Beginning" to doskonały materiał na wielki przebój, a zarazem kolejny dowód wyjątkowej wszechstronności Adama Golickiego.
Realizując "Ad Shave" Adam Golicki wykazał się niezwykłą zdolnością ukazania swej muzycznej osobowości w niezwykle szerokim wachlarzu muzycznych stylistyk. Świeże i emanujące rozmaitymi odcieniami kompozycje wypełniające album to doskonała wizytówka perkusisty jako artysty otwartego na jazzową  wieloaspektowość.
Płyta ukazała się w czerwcu 2015 roku.

Robert Ratajczak

__________________________________________


Adam GOLICKI: Ad Shave
CD 2015, BCD Records BCD CDN 36

program:
1. Are You Sure Buddy?
2. Welcome to Miami
3. The Great Benefactor
4. All That Funk
5. Roma
6. New Beginning

personel:
Adam Golicki - perkusja
Michał Ciesielski - instr. klawiszowe
Piotr Gierszewski - gitara basowa
oraz:
Maciej Sikała - saksofony
Cezary Paciorek - akordeon, fortepian elektryczny
Grzegorz Nagórski - puzon
Maciej Grzywacz - gitara
Marcin Gawdzis - trąbka
Piotr Lemańczyk - gitara basowa
Hanna Woźniak - wokal
Adam Kaufhold - chórki

_____________________________