A Balm In Gilead; Deep River; This Little Light Of Mine; Trialogue No.1; Sometimes I Feel Like A Motherless Child; Trialogue No.2; Elijah Rock; Trialogue No.3; Here's One (Talk About A Child That Do Love Jesus); Every Time I Feel The Spirit; Trialogue No.4; Witness; Trialogue No.5.
[more]
Jazzowi improwizatorzy: Rex Cadwallader (fortepian), Mike Asetta (kontrabas) i Arti Dixson (perkusja) postanowili pogodzić z sobą ducha muzyki gospel z free jazzem, a nagrana wraz z sopranistką Tiffany Jackson płyta "A Balm In Gilead" jest fonograficznym zwieńczeniem niecodziennego projektu. Artyści "wzięli na warsztat" tradycyjne tematy spirituals & gospel ze sztandarowym "Sometimes I Feel Like A Motherless Child" na czele, przyprawiając klasyczny sopran śpiewaczki odważnymi improwizacjami, pomiędzy poszczególnymi tematami umieszczając pięć utworów instrumentalnych: "Trialogue No.1-5".
Spiritus movens przedsięwzięcia jest pianista i kompozytor Rex Cadwallader znany również z działalności pedagogicznej w amerykańskich uniwersytetach oraz londyńskiej Royal Academy of Music. Wspólnie z Asettą i Dixsonem już od ponad piętnastu lat tworzą trio jazzowe mające na swym koncie doskonale przyjmowane zarówno przez miłośników improwizacji jak i krytykę klubowe koncerty i kilka świetnych albumów. Od pewnego czasu muzycy zafascynowani fuzją muzyki sakralnej i gospel z free jazzem koncertowali również w kościele w New Haven. Do jazzmanów dołączyła śpiewaczka operowa z Filadelfii Tiffany Jackson, klasyczna artystka, starannie wykształcona na uniwersytach muzycznych w Michigan i Yale.
Powstała świeża i ekscytująca forma, opisana wewnątrz okładki płyty jako: "nowa muzyka, nowy gatunek, witalny i świeży, pełen pasji i radości tworzenia". Trudno nie zgodzić się z tą definicją, choć czasami podczas słuchania tej 77-minutowej płyty odnieść można wrażenie braku komunikacji między formami wokalnymi Tiffany Jackson a triem; tak jakby dysponująca głębokim sopranem śpiewaczka wykonywała swe partie gdzieś obok sekcji instrumentalnej. Być może jest to celowy zabieg i najwyczajniej w świecie tak przedstawiona forma nie trafia do mojej muzycznej świadomości.
W otwierający album utwór tytułowy zasłuchać się potrafię dopiero po partii wokalnej, w trakcie fragmentu instrumentalnego. Podobnie rzecz ma się w przypadku "This Little Light Of Mine", "Here's One", "Every Time I Feel The Spirit" i "Witness", a apogeum proceder ten osiąga w trakcie "Motherless Child", którego nie ratują nawet stylowe partie grane smyczkiem przez Mike'a Asettę.
Natomiast fajnie i przejmująco wypadają: zaśpiewana tylko przy akompaniamencie fortepianu Cadwalladera "Deep River" i rytmiczna pieśń "Elijah Rock".
Osobną grupę utworów stanowią improwizowane utwory instrumentalne ukazujące trio Cadwallader/Asetta/Dixson jako doskonale wewnętrznie reagujący kolektyw. Galopady kontrabasu na tle rozszalałej perkusji i twardych akordów fortepianu podczas "Trialogue No.1", intrygująca impresja oparta na partii arco Asetty "No.2", niemal swingujący "No.3", transowy motoryczny motyw "No.4" i wielowątkowy "No.5" kończący płytę, to doprawdy genialne utwory albumu.
Odważne przedsięwzięcie trojga amerykańskich mistrzów jazzowej improwizacji niewątpliwie zasługuje na odnotowanie w wielu branżowych periodykach, jako bezprecedensowe i nie mające sobie podobnych. Mimo to, ponownie uruchamiając tę płytę zaprogramuję odtwarzacz tylko na wybrane utwory. W sumie uzbierało się aż 41 minut fascynującej muzyki tria, do której zapewne niejednokrotnie będę wracał.
Premiera płyty 6 maja 2016 roku (Jazz Promo Services).
Robert Ratajczak
_____________________________________________________________________
CADWALLADER, ASETTA & DIXSON with Tiffany JACKSON: A Balm In Gilead
CD 2015, Stanza USA Music STCD 15001
program:
1. A Balm In Gilead
2. Deep River
3. This Little Light Of Mine
4. Trialogue No.1
5. Sometimes I Feel Like A Motherless Child
6. Trialogue No.2
7. Elijah Rock
8. Trialogue No.3
9. Here's One (Talk About A Child That Do Love Jesus)
10.Every Time I Feel The Spirit
11.Trialogue No.4
12.Witness
13.Trialogue No.5
personel:
Rex Cadwallader - fortepian
Mike Asetta - kontrabas
Arti Dixson - perkusja
oraz:
Tiffany Jackson - wokal
_____________________________________________________________________